Edition:
India

Beijing Capital International Airport Co Ltd (0694.HK)

0694.HK on Hong Kong Stock

5.15HKD
3 Jul 2020
Change (% chg)

HK$0.05 (+0.98%)
Prev Close
HK$5.10
Open
HK$5.16
Day's High
HK$5.20
Day's Low
HK$5.04
Volume
10,997,207
Avg. Vol
14,753,008
52-wk High
HK$8.23
52-wk Low
HK$4.33

Summary

Name Age Since Current Position

Xuesong Liu

55 2016 Executive Chairman of the Board

Zhiyong Li

46 2020 Chief Financial Officer

Zhiliang Han

55 2016 General Manager, Executive Director

Lijia Gao

55 2016 Deputy General Manager, Executive Director

Xianshan Deng

54 2018 Deputy General Manager

Qiang Du

50 2015 Deputy General Manager

Weiyu Wang

55 2015 Deputy General Manager

Guoliang Zhang

56 2019 Deputy General Manager

Wei Zhang

54 2012 Deputy General Manager

Ying Zhao

45 2018 Deputy General Manager

Xianwei Meng

44 2018 Joint Company Secretary

Chung Kwan Mok

55 2016 Joint Company Secretary

Shiqing Gao

59 2017 Non-Executive Director

Zheng Ma

61 2014 Non-Executive Director

Yabo Yao

58 2011 Non-Executive Director

Ruiming Jiang

54 2011 Independent Non-Executive Director

Japhet Law

68 2008 Independent Non-Executive Director

Guibin Liu

53 2011 Independent Non-Executive Director

Jiali Zhang

65 2017 Independent Non-Executive Director

Biographies

Name Description

Xuesong Liu

Mr. Xuesong Liu serves as Executive Chairman of the Board of the Company. Mr. Liu a senior engineer and an expert enjoying special government allowance from the State Council, was re-appointed as an executive director and the chairman of the Company on 28 June 2017. Mr. Liu graduated from Chengdu Science and Technology University with a master’s degree of the department of Polymer Materials. From June 1988 to February 1994, Mr. Liu served as an assistant engineer and engineer of the Second Research Institute of Civil Aviation Administration of China (“CAAC”). From February 1994 to January 1997, he served as the deputy general manager of Liuwei Company under the Second Research Institute of CAAC; from January 1997 to November 1998, the assistant to the director of the Second Research Institute of CAAC; from November 1998 to May 2000, the deputy director of the Second Research Institute of CAAC; from May 2000 to February 2002, the director and the party secretary of the Second Research Institute of CAAC. From February 2002 to February 2004, Mr. Liu served as the director and the deputy party secretary of CAAC Guizhou Administration Bureau. From February 2004 to February 2006, he was the deputy secretary (field practice) of Yan’an City of the CPC. From February 2006 to November 2009, he served as the director, a member of the standing committee and the secretary of the party committee of CAAC Northwest Regional Administration; from November 2009 to June 2011, the director, a member of the standing committee and the secretary of the party committee of CAAC North China Regional Administration; from June 2011 to March 2014, the director, a member of the standing committee and the deputy secretary of the party committee of CAAC North China Regional Administration. Mr. Liu has been the general manager and deputy party secretary of the Parent Company since March 2014, and the president of the board of supervisors of China Civil Airport Association since June 2017.

Zhiyong Li

Mr. Zhiyong Li serves as Chief Financial Officer of the Company. He is a senior accountant. Mr. Li graduated from the Management School of Wuhan University of Science and Technology, majoring in project management, and holds a master's degree in engineering. From December 1997 to February 2004, Mr. Li served as the head of the financial office of Wuhan Tianhe Airport Co., Ltd. From February 2004 to February 2006, he served as the head of the finance department of Hubei Airports Holding Company. From March 2006 to May 2009, he served as the chief financial officer of Inner Mongolia Autonomous Region Civil Airports Group Co., Ltd. From May 2009 to December 2010, he served as the vice general manager of the financial management department of Capital Airports Holding Company.

Zhiliang Han

Mr. Zhiliang Han serves as General Manager, Executive Director of the Company. He is a senior economist, was re-appointed as an executive director of the Company on 28 June 2017. He obtained a Bachelor’s degree in History from Inner Mongolia University, and a Master’s degree in Management Science and Engineering from Chinese Academy of Agricultural Sciences and an Executive Master of Business Administration (majoring in Aviation Management) from Tsinghua University. From July 1986 to December 2003, Mr. Han successively served as officer of Political Division, deputy director of Political Division, deputy chief of Personnel and Labour Division and chief of Personnel and Labour Division of Inner Mongolia Bureau under Civil Aviation Administration of China; from December 2003 to March 2004, he served as the chief of Human Resources and Education Division of Inner Mongolia Airports Group Company Limited. He served as the vice general manager and a member of the Party committee of Inner Mongolia Airport Group Company Limited from March 2004 to February 2006, and then as a director, the general manager and deputy Party secretary of the same company, and subsequently as the general manager and deputy Party secretary of the same company from February 2006 to July 2009. From July 2009 to April 2015, he served as the general manager, a member of the Party committee and the deputy secretary of the Party committee of Hubei Airports Holding Company (from June 2014 to April 2015, he concurrently held such positions). He has been the vice general manager and a member of the Party committee of the Parent Company since June 2014; he has been the general manager and deputy party secretary of the Company since March 2016.

Lijia Gao

Ms. Lijia Gao serves as Deputy General Manager, Executive Director of the Company. She is a professor level senior engineer, was re-appointed as an executive director of the Company on 28 June 2017. Ms. Gao graduated from the Computer Science Department, Beijing University of Aeronautics and Astronautics (BUAA) with a master’s degree of engineering. She also has the master’s degree of Business Administration from China Europe International Business School. From January 1989 to May 1995, Ms. Gao served at branch campus of BUAA as deputy director and associate professor of the electronic engineering department. From May 1995 to June 1997, she worked in the electronic communication technology industry. From June 1997 to October 1999, Ms. Gao has been working as manager of Computer Division of Technological Equipment Department and then deputy director of Computer Centre of Beijing Capital International Airport Branch. From October 1999 to November 2000, Ms. Gao served as deputy manager and then the manager of the IT department of the Company. From November 2000 to February 2004, she became the manager of the Planning and Development Department of the Company. From February 2004 to March 2010, she was a deputy general manager of the Company. From March 2010 to April 2014, Ms. Gao served as the executive deputy general manager of the Company. From April 2014 to August 2016, Ms. Gao served as the executive deputy general manager of the Company (general manager level). From August 2016 to June 2019, Ms. Gao has been the party secretary of the Company; from September 2016 to June 2019, she has concurrently served as the deputy general manager of the Company. Ms. Gao also serves as a member of Airport Information Technology Standing Committee of ACI.

Xianshan Deng

Mr. Xianshan Deng serves as Deputy General Manager of the Company. Mr. Deng graduated from the Department of History of Xiangtan University ( and was awarded an EMBA from Cheung Kong Graduate School of Business . Mr. Deng served as a lecturer for School of Textile Science and Technology of Beijing Union University from June 1990 to December 1994; the officer of the Publicity Department of Beijing Capital International Airport from January 1995 to November 1995; the director of the Party Office of Beijing Airport Inflight Kitchen Ltd. from November 1995 to May 1998; the deputy director of the Publicity Department of Beijing Capital International Airport from May 1998 to November 1999; manager of the Administrative Management Division of the Company from November 1999 to November 2000; general manager, deputy secretary of the Party Committee and director of Beijing Airport Inflight Kitchen Ltd. from December 2001 to January 2009; deputy general manager and deputy secretary of the Party Committee of Jiangxi Airports Group Company from January 2009 to March 2012; deputy secretary of the Party Committee and general secretary of the Discipline Inspection Commission of the Company from March 2012 to October 2018; chairman of the Labour Union of the Company from June 2012 to December 2018; and the deputy general manager of the Company since November 2018. Mr. Deng served as a supervisor of the Company from 6 June 2012 to 9 November 2018.

Qiang Du

Mr. Qiang Du serves as Deputy General Manager of the Company. Mr. Du is a senior economist. He graduated from the School of Economics and Management of Inner Mongolia University majoring in economics, and holds the master’s degree from the University of International Business and Economics. He served as assistant at the deputy chief level of the Transportation Services Department of Inner Mongolia Bureau, Civil Aviation Administration of China; chief of the Transportation Section; assistant, deputy secretary, vice manager and manager of the Transportation Services Department, and chief of the Marketing Section; and vice general manager and a member of the party committee of Inner Mongolia Airports Group Company. From January 2009 to July 2011, Mr. Du served as director, general manager and deputy party secretary of Beijing Aviation Ground Services Company Limited. From July 2011 to April 2015, he served as director of operations and a member of the party committee of the Company and concurrently as general manager, Party secretary and deputy Party secretary of Capital Airport Aviation Security Co., Ltd. He has served as the deputy general manager and a member of Party committee of the Company since April 2015.

Weiyu Wang

Mr. Weiyu Wang serves as Deputy General Manager of the Company. Mr. Wang obtained a bachelor’s degree in political education from Beijing Normal University and an EMBA degree from the City University of Hong Kong. Mr. Wang taught at the high school affiliated to Beijing Normal University from July 1985 to April 1996 and worked at the Expansion Headquarters of the Capital Airport from April 1996 to May 2000. He successively served as the office director, assistant to office manager, manager of Quality & Security Department and the Party secretary of aviation safety and security department of the Company from May 2000 to January 2006; as the general manager, chairman and Party secretary of Capital Airport Aviation Security Co., Ltd. from January 2006 to March 2008; as president of the School of Management of Capital Airport from March 2008 to June 2009; as the deputy general manager and a member of Party committee of Heilongjiang Airports Management Group Co., Ltd. from June 2009 to June 2010; as the deputy general manager and deputy Party secretary of Heilongjiang Airports Management Group Co., Ltd. from June 2010 to April 2012; and as the Party secretary and deputy general manager of Heilongjiang Airports Management Group Co., Ltd. from April 2012 to April 2015. He has been the deputy general manager and a member of Party committee of the Company since April 2015.

Guoliang Zhang

Mr. Guoliang Zhang serves as Deputy General Manager of the Company. Mr. Zhang graduated from Air Force Engineering University, majoring in management science and engineering, and obtained a master’s degree in management. Mr. Zhang joined the People’s Liberation Army of China in December 1979 and he successively served as a military academy cadet, an officer of the political department in a division of the Air Force, as well as a staff officer and a deputy director of the operations directorate at the command of a military base; an office secretary and a deputy head (at regiment commander level) of the military affairs department of the Air Force command in the Lanzhou Military Region from October 1996 to April 1999; a secretary of the office (at regiment commander level) of the Air Force command from April 1999 to March 2000; a director of the military communications and transportation directorate of the Air Force logistics department from March 2000 to April 2005; a tactical researcher (with the title of a senior colonel in the Air Force) at deputy division commander level of the Air Force from April 2005 to October 2008; a Party committee member of the public security bureau of the Civil Aviation Administration of China and then the general captain (at deputy department director level and police commissioner class II) of the Aircop Corps of the Civil Aviation Administration of China from October 2008 to April 2014; and the director and a deputy Party committee secretary of the government service bureau under the Civil Aviation Administration of China from April 2014 to May 2019. Mr. Zhang was elected as a Party committee member of the Civil Aviation Administration of China in January 2017. Mr. Zhang has been a Party committee member of CAHC and the Party committee secretary of the Company since May 2019, as well as the deputy general manager of the Company since June 2019

Wei Zhang

Mr. Wei Zhang serves as Deputy General Manager of the Company. Mr. Zhang is an engineer, holds the bachelor’s degree in environmental monitoring from the Environment & Chemistry Department of Beijing University of Technology, and the master’s degree in agriculture extension from Beijing Forestry University. Mr. Zhang successively served as chief of the Environmental Protection & Greening Section, supervisor of the Greening Team under the Airport Management Department, and vice manager of the Greening Team under the Airport Management Department and manager of the Administrative Management Division of the Company from July 1988 to June 2003; and as general manager, chairman and party secretary of Beijing Capital Airport Food Management Company Limited from June 2003 to January 2009; as deputy party secretary, secretary of the Disciplinary Committee, chairman of the labor union of Chongqing Airports Group Company from January 2009 to June 2010, and as deputy general manager and deputy party secretary of Chongqing Airports Group Company from June 2010 to March 2012. He has been the deputy general manager and a member of Party committee of the Company since March 2012.

Ying Zhao

Ms. Ying Zhao serves as Deputy General Manager of the Company. Ms. Zhao is an engineer and political work specialist. She graduated from Beijing Union University with a major in Radio Technology of the School of Electronic Engineering. Ms. Zhao started her career and worked at the expansion project headquarters of Beijing Capital International Airport in July 1997, and she served as a system administrator and an office director of the IT department of the Company from October 1999 to May 2005. From May 2005 to August 2008, she was an assistant to the director of working group of the party of the Company. From August 2008 to May 2011, she served as the deputy secretary and deputy manager, party secretary and secretary of discipline committee of the public area management department of the Company. She served as the manager and deputy party secretary of the terminal building west area management department of the Company from May 2011 to July 2012, and served as the deputy head (presiding over work) and the head of working group of the party of the Company from July 2012 to July 2013. She served as the deputy general manager (department general manager level), general manager and deputy party secretary at the operation control center of the Company from July 2013 to September 2018. Since September 2018, she has been the deputy general manager and a member of the Party committee of the Company.

Xianwei Meng

Mr. Xianwei Meng CPA serves as Joint Company Secretary of the Company. Mr. Meng is a senior economist, senior accountant and PRC certified public accountant. Mr. Meng graduated from Renmin University of China with a Ph.D. in technological economics and management. Mr. Meng joined the Company in August 2006. He successively served as an assistant for provision of advertising facilitation service in the Marketing Division of the Company; an assistant for strategic management, business manager of strategic management and business manager of operation and management of the Planning & Development Division, the deputy manager of the Planning & Development Division, and vice general manager of the Planning & Development Division of the Company from August 2006 to June 2015. Mr. Meng served as the general manager of the Aviation Business Division of the Company from June 2015 to March 2018 and was in charge of the International Affairs Division of the Company from October 2016 to March 2018. Mr. Meng was appointed as the secretary to the Board of the Company in March 2018 and appointed as the joint company secretary of the Company in June 2018. Since 15 March 2019, he has been the general manager of the Aviation Business Division and the general manager of the International Affairs Division of the Company.

Chung Kwan Mok

Mr. Chung Kwan Mok serves as Joint Company Secretary of the Company. He was appointed as the joint company secretary of the Company in November 2016. Mr. Mok is a solicitor as defined in the Legal Practitioners Ordinance and currently a partner of Eversheds. Mr. Mok graduated from the University of New South Wales in Australia with Bachelor of Commerce (Accounting)/Bachelor of Laws degrees. Mr. Mok possesses qualifications as a practicing solicitor in England and Wales, New South Wales of Australia, and Hong Kong. Mr. Mok has extensive experience in general business practices and corporate financial transactions, such as assisting corporations on listing their shares on the Stock Exchange, merger and acquisitions, corporate restructuring, organising joint ventures, and compliance with the Listing Rules and securities-related laws of Hong Kong. Mr. Mok is currently the joint company secretary of Datang International Power Generation Co., Ltd. (listed on the Hong Kong Stock Exchange, London Stock Exchange and Shanghai Stock Exchange) and Lianhua Supermarket Holdings Co., Ltd. (listed on the Hong Kong Stock Exchange).

Shiqing Gao

Mr. Shiqing Gao serves as Non-Executive Director of the Company. Mr. Gao was appointed as a nonexecutive director of the Company on 28 June 2017. Mr. Gao graduated from BUAA with a master’s degree in aviation engineering. From August 1983 to September 1992, Mr. Gao successively served as the assistant of the Comprehensive Division of the Planning Department, deputy chief of the Investment Planning Division and the section chief of the Investment Planning Division in CAAC; the deputy director general of the Investment Planning Division in CAAC from September 1992 to July 1994; the deputy director general of the Investment Division of the Planning and Technology Department in CAAC from July 1994 to July 1996; the section chief of the Investment Division of the Planning and Technology Reform Department in CAAC from July 1996 to July 1998; the section chief of the Investment Division of the Planning and Technology Department in CAAC from July 1998 to January 2000; the deputy director of the Planning and Technology Division in CAAC from January 2000 to March 2003; the deputy chief of the Finance Division of the Planning & Department in CAAC from March 2003 to July 2004. From July 2004 to July 2005, he had been the assistant of general manager of the Parent Company, and has been the deputy general manager of the Parent Company since July 2005. Mr. Gao had been a nonexecutive director of the Company from June 2005 to June 2014.

Zheng Ma

Mr. Zheng Ma serves as Non-Executive Director of the Company. Mr. Ma a senior economist, was appointed as a non-executive director of the Company on 18 December 2014 and was reappointed as a non-executive director of the Company on 28 June 2017. Mr. Ma graduated from China University of Political Science and Law majoring in law and also obtained a Master’s degree in World Economics from the Party School of the Central Committee of C.P.C.. Mr. Ma worked in Public Security Bureau of CAAC from August 1984 to April 1989. He served as a member at the director level and deputy chief of the Judiciary Division in System Reform, Regulations and Enterprise Management Department of CAAC from April 1989 to September 1998. From September 1998 to June 2000, he served as the deputy director of the Legal System Office under the general office of CAAC. He served as the deputy chief, chief, deputy director and director of the Policy and Regulation Department of CAAC from June 2000 to March 2014. From May 2012 to March 2014, he served as a commissioner of safety supervision of civil aviation of CAAC concurrently. Mr. Ma has been the general legal counsel and chairman of the Labor Union of the Parent Company from March 2014 to February 2020.

Yabo Yao

Mr. Yabo Yao serves as Non-Executive Director of the Company. He was appointed as a nonexecutive director of the Company on 30 June 2014 and was re-appointed as a non-executive director of the Company on 28 June 2017. He graduated from the Civil Engineering and Architecture Department of Hebei Polytechnic College majoring in civilian construction, and was awarded a Bachelor’s degree. Mr. Yao obtained MBA degree from China Europe International Business School. He worked for China Civil Airport Designing Academy from July 1983 to January 1991 and served as senior staff of Human Resources and Labor Division of CAAC, deputy chief and chief of Infrastructure Management Office under Airport Division from January 1991 to September 1998. Mr. Yao served as deputy general manager of China Civil Aviation Engineering Consultancy Company from September 1998 to January 2001, served as deputy general manager and general manager of China Airport Construction Corporation from January 2001 to September 2009 and served as deputy general manager of the Parent Company from September 2009 to May 2015. He concurrently served as executive chief commander of Beijing New Airport Construction Headquarters from December 2010 to May 2015. Since May 2015, he has been the deputy general manager (general manager level) of the Parent Company. Since May 2015, he has concurrently served as chief commander of Beijing New Airport Construction Headquarters. Since July 2018, he has also been the general manager of Beijing Daxing International Airport. Mr. Ma Zheng, aged 61, a senior economist, was appointed as a non-executive director of the Company on 18 December 2014 and was reappointed as a non-executive director of the Company on 28 June 2017. Mr. Ma graduated from China University of Political Science and Law majoring in law and also obtained a Master’s degree in World Economics from the Party School of the Central Committee of C.P.C..

Ruiming Jiang

Mr. Ruiming Jiang serves as Independent Non-Executive Director of the Company. He was appointed as an independent non-executive director of the Company on 15 June 2011 and was re-appointed as an independent non-executive director of the Company on 28 June 2017. He graduated from Department of Law of Peking University with a Bachelor’s degree. He obtained a MBA degree from Tsinghua SEM. Mr. Jiang had been executive chief editor of China Food Industry Magazine, partner of Beijing Guofang Law Firm, executive partner of Beijing Grandfield Law Offices and a member of 10th and 11th Issuance Examination Commission of CSRC. He is currently an executive partner of Beijing Grandway Law Offices and the director of Beijing Grandway (Shanghai) Law Offices. In May 2018, he was appointed as an arbitrator of the Shanghai International Economic and Trade Arbitration Commission (Shanghai International Arbitration Centre) with a term of three years.

Japhet Law

Mr. Japhet Sebastian Law Ph.D. serves as Independent Non-Executive Director of the Company.D. serves as Independent Non-Executive Director of the Company. Mr. Law was appointed as an independent non-executive director of the Company on 12 June 2008 and was re-appointed as an independent non-executive director of the Company on 28 June 2017. Mr. Law graduated from the University of Texas at Austin with Ph.D. in Mechanical/Industrial Engineering in 1976. Mr. Law was a Professor in the Department of Decision Sciences and Managerial Economics of the Chinese University of Hong Kong from 1986 until 2012. He was the Associate Dean and subsequently the Dean of the Faculty of Business Administration of the Chinese University of Hong Kong from 1993 until 2002. Prior to returning to Hong Kong, Mr. Law was the Director of Operations Research at the Cullen College of Engineering and Director of Graduate Studies in Industrial Engineering at the University of Houston, and was also involved with the U. S. Space Program in his career with McDonnell Douglas and Ford Aerospace in the United States. Mr. Law has acted as consultants with various corporations in Hong Kong and overseas. He is also active in public services, having served as Member of the Provisional Regional Council of the Hong Kong SAR Government and varies other committees, and is also active on the boards of profit, non-profit, and charitable organizations in Hong Kong and overseas. Since 1 May 2006, he has served as an independent non-executive director of Tianjin Port Development Holdings Limited. Mr. Law has been an independent non-executive director of the Company since 12 June 2008. Since 1 September 2008, Mr. Law has served as an independent non-executive director of Global Digital Creations Holdings Limited.

Guibin Liu

Mr. Guibin Liu CPA serves as Independent Non-Executive Director of the Company. He was appointed as an independent non-executive director of the Company on 15 June 2011 and was re-appointed as an independent non-executive director of the Company on 28 June 2017. He graduated from Zhongnan University of Economics and Law in 1989, is a Certified Public Accountant and one of the first group of senior members (practicing) of CICPA. Mr. Liu is senior partner of Ruihua Certified Public Accountants, in charge of internal training, risk quality control and operation instruction of major projects of the firm. Mr. Liu has served as a CPA for nearly 30 years and has extensive experience and theoretical knowledge. He is an expert in financial audit and consultancy. Meanwhile, Mr. Liu has accumulated abundant experience in restructuring and listing of enterprises and has profound research and unique point of view in restructuring and listing of enterprises as well as finance and securities. He also serves as a member of Professional Ethics Committee of CICPA and member of Beijing Institute of Certified Public Accountants. Since June 2015, Mr. Liu has also been an independent non-executive director of China Resources and Environment Co., Ltd. (listed on the Shanghai Stock Exchange).

Jiali Zhang

Mr. Jiali Zhang serves as Independent Non-Executive Director of the Company. Mr. Zhang graduated from Heilongjiang University majoring in English and also participated the courses for the diploma of advanced study of modern management held by Hong Kong Professional Management Association. Mr. Zhang worked as a clerk in Research Institute of Qingdao Port Authority from February 1980 to November 1984; as a business analyst, deputy director, director, deputy general manager of Research Department of China Merchants Group Limited from November 1984 to August 1991; as a deputy general manager of Hong Kong Ming Wah Shipping Company Limited from August 1991 to March 1993; as a director and deputy manager of China Merchants International Consultancy Company from March 1993 to July 1996; as a deputy general manager of Oversea Affairs Department of China Merchants Group from August 1996 to June 1997; as a deputy general manager of Department of Planning and Statistics of China Merchants Group from June 1997 to November 1998; as a deputy head of Preparation Unit of China Merchants Group Shanghai Company from November 1998 to October 1999; as the business supervisor of Asia of the USA-based Global Insight Company from February 2000 to March 2005; as the project supervisor of China Merchants Holdings (International) Company Limited from April 2005 to June 2005 and as the vice president of Shanghai International Port (Group) Co., Ltd. from July 2005 to January 2014.