Edition:
India

China Education Group Holdings Ltd (0839.HK)

0839.HK on Hong Kong Stock

12.42HKD
9:29am IST
Change (% chg)

HK$0.24 (+1.97%)
Prev Close
HK$12.18
Open
HK$12.40
Day's High
HK$12.88
Day's Low
HK$12.18
Volume
5,282,000
Avg. Vol
6,354,794
52-wk High
HK$14.90
52-wk Low
HK$8.03

Summary

Name Age Since Current Position

Ketao Xie

53 2017 Executive Co-Chairman of the Board

Guo Yu

55 2017 Executive Co-Chairman of the Board

Kai Yu

32 2017 Chief Executive Officer, Executive Director

Kwai Pui Mok

56 2017 Chief Financial Officer, Company Secretary

Renyi Li

32 2017 Vice President - Strategic Investments

Shaohua Xie

54 2017 Executive Director

Gerard Postiglione

66 2017 Non-Executive Independent Director

Meng Rui

51 2017 Non-Executive Independent Director

Kin Bing Wu

66 2017 Non-Executive Independent Director

Biographies

Name Description

Ketao Xie

Mr. Xie Ketao is Executive Co-Chairman of the Board of the company. He was first appointed as a Director in May 2017. He was redesignated as an executive Director in August 2017 and appointed as the co-chairman of our Company in November 2017. Mr. Xie has 28 years of experience in the education industry. Mr. Xie was the founder of Guangdong Baiyun University and Baiyun Technician College and is the chairman of the board of directors of both schools. As chairman of the board of directors of both Guangdong Baiyun University and Baiyun Technician College, Mr. Xie is responsible for overseeing the daily operation and management of both schools. Through the Original Cooperation Agreement, Mr. Xie, together with Mr. Yu, also participated in the strategic development of Guangdong Baiyun University. Mr. Xie is actively engaged in the educational and civil affairs in the PRC. Mr. Xie has served as a supervisor of China Science & Merchants Investment Management Group, a company listed on the New OTC Market of the National Equities Exchange and Quotations (stock code: 832168) since September 2014. Mr. Xie graduated from the Master’s programme in Vocational and Technical Education at the East China Normal University in February 1999. Mr. Xie has also been a National Ministry of Labour and Social Security accredited Senior Vocational Counsellor since March 2002.

Guo Yu

Mr. Yu Guo is Executive Co-Chairman of the Board of the company. He was first appointed as a Director in May 2017. He was redesignated as an executive Director in August 2017 and appointed as the co-chairman of our Company in November 2017. Mr. Yu has 24 years of experience in the education industry. Mr. Yu was the founder of Jiangxi University of Technology and is the chairman of the board of directors of Jiangxi University of Technology. As chairman of the board of directors of Jiangxi University of Technology, Mr. Yu is responsible for overseeing the daily operation and management of Jiangxi University of Technology. Through the Original Cooperation Agreement, Mr. Yu, together with Mr. Xie, also participated in the strategic development of Guangdong Baiyun University. Mr. Yu has served as a director of Jiangxi Fashion TV Shopping Co., Ltd. a company listed on the New OTC Market of the National Equities Exchange and Quotations (stock code: 834446) since August 2012, and China Science & Merchants Investment Management Group, a company listed on the New OTC Market of the National Equities Exchange and Quotations (stock code: 832168) since September 2014. Mr. Yu graduated from the Master’s programme in Business and Economics at the Graduate School of Chinese Academy of Social Sciences in November 1998. Mr. Yu completed the China Europe International Business School- Harvard Business School-IESE Business School Global CEO Programme for China in June 2006.

Kai Yu

Dr. Yu Kai is Chief Executive Officer, Executive Director of the company. He was first appointed as an executive Director and the chief executive officer of our Company in August 2017. Dr. Yu has more than 7 years of experience in the education industry, and has been a director of Jiangxi University of Technology since October 2013. Dr. Yu was the executive director of the Centre for the Study of Graduate Education of the Shanghai Jiao Tong University Graduate School of Education from November 2009 to June 2017. Dr. Yu has also been a PhD Adviser at Shanghai Jiao Tong University in the field of Economics and Administration of Education since August 2014, and a Post-doctorate Adviser since October 2014. Dr. Yu served as an educational consultant to the World Bank from April 2010 to June 2010 and from December 2010 to April 2011. He also provided research services to the MOE Higher Education Department (from September 2010 to May 2011), the Degrees Commission of the State Council of the PRC (in September 2013), the MOE Degree Management and Graduate Education Department (from March 2015 to June 2015) and the Research Office of the Jiangxi People’s Government (since November 2016). Dr. Yu has authored ten books and 35 journal articles covering topics ranging from policy, learning, financing, and investment in education. Dr. Yu served as a reviewer of textbooks for Cambridge University Press in October 2016. Dr. Yu received his Bachelor of Engineering degree in Computer Science (First Class Honours) from the Queen’s University of Belfast, his Master of Science degree in Educational Studies from the University of Oxford and his Doctor of Philosophy degree in Educational Studies from the University of Oxford in July 2005, November 2006 and September 2009, respectively. Dr. Yu also received his Master of Business Administration degree in Finance from the China Europe International Business School in November 2016.

Kwai Pui Mok

Mr. Mok Kwai Pui Bill is Chief Financial Officer, Company Secretary of the company since May 2017. He is responsible for overseeing our financial affairs. Mr. Mok has 28 years’ experience in accounting, finance and banking in Hong Kong and Mainland China with specific expertise in managing financial and accounting operations, fund raising, investor relations and executing corporate strategy. Before joining our Group, he was the chief financial officer of Fortune Oil PLC from November 2011 to May 2017, a company then listed on the London Stock Exchange (stock code: FTO.L) and voluntarily delisted in March 2015. Mr. Mok was also the chief financial officer of Far East Consortium International Limited from April 2004 to October 2010, a company listed on the Stock Exchange (stock code: 0035) Mr. Mok has served as an independent non-executive director of Grand Ming Group Holdings Limited, a company listed on the Stock Exchange (stock code: 1271) since July 2013 and of PF Group Holdings Limited, another company listed on the Stock Exchange (stock code: 8221) since December 2016. Mr. Mok also served as an executive director from January 2007 to November 2011 and a non-executive director from November 2011 to August 2012 of Dorsett Hospitality International Limited (formerly known as Kosmopolito Hotels International Limited), a company formerly listed on the Stock Exchange (stock code: 2266) and which was privatised in October 2015. Mr. Mok received his Bachelor of Arts Degree in Business Administration from the University of Washington in the United States and a Master Degree in Business Administration from the Seattle University in the United States in June 1984 and December 1987, respectively. Mr. Mok has been a member of the American Institute of Certified Public Accountants and a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (formerly known as Hong Kong Society of Accountants) since July 1993 and September 1994, respectively.

Renyi Li

Mr. Li Renyi is Vice President - Strategic Investments of the company since May 2017. He is responsible for overseeing our strategic investments. Mr. Li has nine years experience in investment. Before joining our Group, Mr. Li worked at Prax Capital, a private equity firm, from June 2013 to April 2017 where he held various positions including vice president of investments, senior manager of investments and manager of investments. Mr. Li also worked as an investment manager at Shenzhen Oriental Fortune Capital Co., Ltd. a venture capital firm, from March 2012 to May 2013 and at China Renaissance, a financial services provider, from June 2008 to May 2011 where he was financing manager and analyst. Mr. Li received his Bachelor of Engineering degree in Information Security from Shanghai Jiao Tong University in 2008. Mr. Li has completed the Master of Business Administration in Finance programme at China Europe International Business School and is expected to receive the degree in October 2017. Mr. Li has passed the Fund Practitioner Qualification Examinations held by the Asset Management Association of China in July 2016.

Shaohua Xie

Ms. Xie Shaohua is Executive Director of the company since August 2017. Ms. Xie has more than 20 years of experience in the education industry. Ms. Xie has been the vice chairman of the Board of both Guangdong Baiyun University (since 2004) and Baiyun Technician College (since April 2014), and is responsible for overseeing the daily operation of both schools. Ms. Xie is also the vice principal of Guangdong Baiyun University, and is responsible for the school’s daily management and the execution of the relevant development strategies. Ms. Xie graduated from the Master’s programme in Vocational and Technical Education at the East China Normal University in February 1999 and received her College Diploma in Chinese Language and Literature from the Guangzhou Amateur University in July 1991.

Gerard Postiglione

Dr. Gerard A. Postiglione is Non-Executive Independent Director of the company. He is the chairman of the remuneration committee, a member of the audit committee and a member of the nomination committee of our Board in August 2017, taking effect on the date of this document. Dr. Postiglione is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board. Dr. Postiglione has been an Honorary Professor of The University of Hong Kong Faculty of Education since July 2017. Dr. Postiglione served as Professor, Chair of Higher Education of The University of Hong Kong Faculty of Education from June 2015 to June 2017, Associate Dean of Research of The University of Hong Kong Faculty of Education from December 2013 to July 2016, and was Director of the Wah Ching Centre for Research on Education in China, The University of Hong Kong from July 2002 to March 2005. Dr. Postiglione served as a Consultant on higher education to the Asian Development Bank from December 2010 to March 2011, and was a visiting fellow at Yale University in September 2003. Dr. Postiglione’s academic books include Crossing Borders in East Asian Higher Education, Asian Higher Education, Education and Social Change in China and Mass Higher Education Development in East Asia. Dr. Postiglione has not held any directorship roles in any listed companies in the last three years. Dr. Postiglione received his Bachelor of Science degree and his Doctor of Philosophy Degree from the State University of New York in December 1972 and May 1980, respectively.

Meng Rui

Dr. Rui Meng is Non-Executive Independent Director of the company. He is the chairman of the audit committee and a member of the remuneration committee of our Board in August 2017, taking effect on the date of this document. Dr. Rui is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board. Dr. Rui has been Professor of Finance and Accounting at China Europe International Business School since January 2012, and has held the title of Zhongkun Group Chair in Finance at China Europe International Business School since October 2015. Dr. Rui has been professionally designated as a Certified Financial Analyst (CFA) by the Association for Investment Management and Research since September 2000 and a Financial Risk Manager (FRM) by the Global Association of Risk Professionals since April 2010. Dr. Rui currently serves as an independent director and chairman of the audit committee of Midea Group Co., Ltd. a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (stock code: 000333) (since September 2015), an independent director and a member of the audit committee of COSCO Shipping Energy Transportation Co., Ltd. a company listed on both the Stock Exchange (stock code: 1138) and Shanghai Stock Exchange (stock code: 600026) (since June 2015), an independent director and the chairman of the audit committee of Shanghai Winner Information Technology Co., Inc. a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (stock code: 300609) (since November 2014) and an independent director of Shang Gong Group Co., Ltd. a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600843) (since April 2017). Dr. Rui received a Bachelor of Economics degree in International Economics from the Institute of International Relations in Beijing, a Master of Science degree in Economics from Oklahoma State University as well as a Master of Business Administration.

Kin Bing Wu

Dr. Wu Kin Bing is Non-Executive Independent Director of the company. She is a member of the audit committee and a member of the nomination committee of our Board in August 2017, taking effect on the date of this document. Dr. Wu is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board. Dr. Wu was Lead Education Specialist at the World Bank from September 1994 to October 2012. In her capacity as Lead Education Specialist, Dr. Wu led in educational policy analysis, lending appraisal, and project supervision in East Asia, South Asia and Latin America and Caribbean Region. She had worked on all subsectors of education, from early childhood development, to primary, secondary and tertiary education. Her World Bank and academic publications have dealt with the finance and efficiency of the education systems and public policies towards education. Dr. Wu has also been a founding member of the UNICEF USA Northwest Regional Board since January 2014, where she is responsible for fundraising, education, and advocacy for UNICEF’s work for children around the world. She was an editor for the Harvard Educational Review in May 1989. Dr. Wu has not held any directorship roles in any listed companies in the last three years. Dr. Wu received her Bachelor of Arts degree, Master of Science degree and Master of Arts degree from Indiana University in August 1972, August 1974, and May 1976, respectively, and her Doctor of Education degree from Harvard University in November 1995.

Basic Compensation

Options Compensation