Edition:
India

Dynagreen Environmental Protection Group Co Ltd (1330.HK)

1330.HK on Hong Kong Stock

3.45HKD
18 Jun 2019
Change (% chg)

HK$-0.06 (-1.71%)
Prev Close
HK$3.51
Open
HK$3.51
Day's High
HK$3.51
Day's Low
HK$3.39
Volume
710,000
Avg. Vol
943,257
52-wk High
HK$4.16
52-wk Low
HK$2.72

Summary

Name Age Since Current Position

Jun Zhi

56 Non-Executive Chairman of the Board

Shengyong Hu

49 2014 Chief Financial Officer, Executive Director

Dewei Qiao

52 2012 General Manager, Executive Director

Yan Cheng

55 2012 Deputy General Manager

Jianzhong Huang

53 2012 Deputy General Manager

Yong Zhang

47 Deputy General Manager

Shuguang Zhu

43 2017 Deputy General Manager and Secretary of the Board

Sze Seng

2017 Company Secretary

Jinjun Cao

58 2018 Non-Executive Director

Sunning Cheng

34 2018 Non-Executive Director

Shuguang Liu

50 2012 Non-Executive Director

Jie Fu

40 2018 Non-Executive Independent Director

Yuezhou Ou

68 2015 Independent Non-Executive Director

Lanjun Xie

53 2018 Non-Executive Independent Director

Biographies

Name Description

Jun Zhi

Mr. Zhi Jun is Non-Executive Chairman of the Board of the company. Mr. ZHI served as a financial officer of Beijing Public Transport Company from August 1985 to December 1987, and served as the deputy financial director of that company from December 1987 to May 1992. He served as the Finance Department Chief (deputy level) of Beijing Tramways from May 1992 to April 1993, and served as the deputy financial director of Beijing Public Transport Company from April 1993 to August 1994, then served as the financial director from August to October 1994, and served as the chief accountant of that company from October 1994 to September 2004. Between September 2004 and November 2006, Mr. ZHI served as the director and chief accountant of Beijing Public Transport Holdings, Ltd. and he served as the director, deputy general manager and chief accountant of that company from November 2006 to March 2010. Since February 2011, Mr. ZHI has served as the president of Beijing State-owned Assets Management Co., Ltd. (“BSAM”). He resigned from the position as a chairman of Beijing Science Park Development (Group) Co., Ltd. in May 2016. Since June 2016, Mr. ZHI has served as a chairman of Beijing Xinlongfu Culture Investment Co., Ltd. He has also served as a chairman of Beijing Guoyuan Sports & Culture Investment Co., Ltd. since December 2016. Mr. ZHI graduated from Beijing Economics College majoring in Finance and Accounting in August 1985. Mr. ZHI qualified as a senior accountant, the certificate of which was issued by the Beijing Evaluation Committee of Senior Professional Technology Position in November 1996. Mr. ZHI is the Chairman of the Strategy Committee of the Company.

Shengyong Hu

Mr. Hu Shengyong is Chief Financial Officer, Executive Director of the company. Mr. Hu worked at the finance department of Wuhan Zhengxin State-owned Assets Management Company (“Zhengxin Company”) from August 1996 to November 2000. Under the delegation of Zhengxin Company, he served as the chief accountant at Wuhan Unity Laser Co., Ltd. from November 2000 to May 2001 and served as director of the general office of the chief financial officer and a manager of Department of Auditors of Zhengxin Company from May 2001 to March 2004. Mr. Hu served as the president assistant as well as the general manager of the Audit Department of Wuhan Securities ) from April 2004 to September 2005, and served as the general manager of the Central China Region of Sunrise Environmental Protection Group ) from September 2005 to August 2008. Between August 2008 and January 2010, Mr. Hu served as the president assistant of Shenzhen Dynagreen Environmental Engineering Co., Ltd (the predecessor of the Company). From January 2010 to April 2012, Mr. Hu served as the Chief Financial Officer of Shenzhen Dynagreen Environmental Engineering Co., Ltd (the predecessor of the Company). Since April 2012, Mr. Hu has served as the Chief Financial Officer of the Company. Mr. Hu was the Secretary of the Board from April 2012 to December 2013. Mr. Hu graduated from China University of Geosciences with an Engineering Bachelor’s degree majoring in Economic Management Engineering in June 1991. Mr. Hu qualified as a senior accountant, the certificate of which was issued by Senior Evaluation Committee of Accounting Profession of Hubei Province in March 2003. Mr. Hu concurrently serves as the chairman of the board of directors of Wuhan Dynagreen Renewable Energy Co., Ltd. and Haining Dynagreen Renewable Energy Co., Ltd. which are the subsidiaries of the Company.

Dewei Qiao

Mr. Qiao Dewei is General Manager, Executive Director of the Company. Mr. Qiao worked as a clerk at the Central Enterprises Management Department of the Bureau of Finance in Hubei Province ) from July 1988 to July 1994, and worked as a clerk at the deputy director level from August 1994 to December 1995. He worked as the deputy manager of the Finance Department at Wuhan International Trust and Investment Company ) from January 1996 to December 1997, and worked as a manager of the Finance Department at that company from January 1998 to February 2001. Mr. Qiao worked as the president assistant of Wuhan Zhengxin State-owned Assets Management Company from March 2001 to September 2005. Between September 2005 and August 2008, Mr. Qiao served as the chief financial officer of our Company. Between September 2008 and April 2009, Mr. Qiao worked as the acting general manager of our Company, and has worked as the General Manager of our Company since April 2009. Mr. Qiao was a Director of our Company from September 2005 to May 2011, and has also been a Director of our Company since April 2012. Mr. Qiao graduated from Zhongnan University of Economics and Law with a Bachelor’s degree in Economics in July 1988 and obtained his Master’s degree in Law from Hubei University in June 1999. Between May 2005 and August 2006, Mr. Qiao further studied a project learning postgraduate course in Financial Management at Tsinghua University, and obtained his Master of Business Administration degree from Peking University in July 2013. Mr. Qiao qualified as an accountant, the certificate of which is issued by Profession Administration Department of Ministry of Finance in November 1993. Mr. Qiao is a member of the Strategy Committee. Mr. Qiao also has indirect shareholding interest in our Company through Jingxiu Investment.

Yan Cheng

Mr. Cheng Yan is a Deputy General Manager of the company. Between August 1990 and June 1996, Mr. Cheng served as the deputy general manager and chief marketing officer at Shenzhen Haiwang Company and served as a director and deputy general manager of Science Expert Industrial Co., Ltd. from October 1996 to January 2000. Between April 2000 and April 2012, Mr. Cheng served as a Deputy General Manager and Chief Investment Officer of our Company from April 2000 to January 2010 and from January 2010 to April 2012 respectively, and has served as a Deputy General Manager of our Company since April 2012. Mr. Cheng graduated from Chang’an University (formerly named as Xi’an Highway Institute)with a Bachelor’s degree in Engineering in July 1985 and obtained his Executive Master of Business Administration degree from Peking University ) in January 2006.

Jianzhong Huang

Mr. Huang Jianzhong is a Deputy General Manager of the company. Between June 1989 and October 1990, Mr. Huang served as a director of the General Office of Shenzhen China Travel Service Home Appliances Unit). Mr. Huang worked at the Shenzhen China Travel Service from October 1990 to December 1991. Between December 1991 and August 1993, Mr. Huang served as a director of the General Office of Shenzhen China Travel Services Automobile Transportation Company and served as the assistant to general manager of Transportation Department at Shenzhen China Travel Services Eastern International Travelling Development Company from August 1993 to May 1994. Mr. Huang served as the Head of Credit-lending Section at Shenzhen Commercial Bank, Longgang Sub-branch from May 1994 to April 1998 and served as the director of Marketing Department of Shenzhen Commercial Bank, Zhenhua Sub-branch from April to August 1998. Mr. Huang served as a deputy general manager and chief financial officer of Shenzhen Dow’s Waste-to-Energy Tech Development Co., Ltd (? from August 1998 to March 2001, and concurrently served as the deputy general manager and chief financial officer of Shenzhen Dow’s Environmental Science and Technology Co., Ltd from August 1998 to March 2001. Between March 2001 and December 2009, Mr. Huang was the director, deputy general manager and chief financial officer of Dynagreen International Holding and concurrently served as the chairman of the board of Shenzhen Dynagreen Environmental Engineering Co., Ltd. Mr. Huang graduated from the College of Economics of Jinan University with a Bachelor’s degree in Economics in Planning and Statistics in June 1989, and obtained his Master’s degree in Economics from Zhongnan University of Economics & Law in December 2002. Mr. Huang qualified as a Senior Operating Manager, the certificate of which was issued by Labor Bureau of Hubei Province in July 2000.

Yong Zhang

Mr. Yong Zhang is Deputy General Manager of the Company. Mr. ZHANG was a technical management staff of Sichuan Qingyan Machinery Plant (State-owned 5027 Plant) from July 1993 to July 1994; a resident representative at factory of New Power Tech (Shenzhen) Co., Ltd from July 1994 to October 1996; vice manager, manager and assistant to general manager of the department of quality control of Weiyong Technology (Shenzhen) Co., Ltd from October 1996 to May 2004; the operation support director (chief operating officer) of E-Bi International Supply Chain Management Co., Ltd from May 2004 to September 2006. Mr. ZHANG served as the deputy officer and officer of the president’s office in the Company from September 2006 to March 2014; the chairman of labor union of the Company since February 2014; and served as the chief operating officer and manager of the president’s office from March 2014 to December 2016. Since January 2017, he has been a deputy general manager and officer of the president’s office of the Company. Mr. ZHANG graduated from Sichuan Normal College (now known as China West Normal University with a Bachelor of Science in July 1993, and studied Business Administration in the Antai College of Economics and Management of Shanghai Jiao Tong University from September 2002 to January 2005 and obtained his Master of Business Administration.

Shuguang Zhu

Mr. Zhu Shuguang is a Deputy General Manager and Secretary of the Board of the company. He is also Authorized Representative and Officer of the Treasury Department of our Company. Mr. Zhu worked at China Securities before March 2002. Mr. Zhu worked in securities investment while working at Shenzhen Han’s Laser Technology Co., Ltd. from August 2002 to March 2004. Between April 2004 and August 2008, Mr. Zhu was the deputy general director of Department of Securities of Shenzhen Baoneng Group Mr. Zhu was a manager of Department of Securities of AVIC Sanxin Co., Ltd. (as well as deputy general manager and secretary of the board of Shenzhen JMT Glass Co., Ltd. a subsidiary of AVIC Sanxin Co., Ltd., from August 2008 to August 2010. Mr. Zhu has been the Officer of Treasury Department of our Company since September 2010, and the Secretary of the Board of our Company since 3 December 2013. Mr. Zhu graduated from Central University of Finance and Economics ) with a Bachelor’s degree in Economics majoring in Investment Economics in July 1999.

Sze Seng

Mrs. Seng Sze, ( Ka Mee Natalia ) is Company Secretary of the Company. of The Hong Kong Institute of Chartered Secretaries (HKICS). She is also a Fellow of The Taxation Institute of Hong Kong (TIHK) and The Hong Kong Institute of Directors (HKIoD). Mrs. SENG holds a Master’s degree in Business Administration (Executive) from City University of Hong Kong. Mrs. SENG has been appointed by government as a member of the Standing Committee on Company Law Reform (SCCLR) for a period of two consecutive terms (February 2016 – January 2020). She represented HKICS as a member of an Advisory Group on the Rewrite of the Companies Ordinance. She was also appointed by government as a lay member to the Council of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (HKICPA) (December 2013 – November 2015). Mrs. SENG has been appointed as a Council Member of The Hong Kong Committee for UNICEF since September 2017. (Note: The Company has engaged Tricor as external service provider and appointed Mrs. SENG as the Company Secretary since 22 January 2014.) She leads the strategic development and management of Tricor’s operations across Hong Kong, China and Offshore markets. Mrs. SENG was in the founding team of the Company Secretarial Practice of Ernst & Young in Hong Kong for two decades up to year 2002 before the practice was sold to Tricor Group. Her professional practice area covers business advisory, corporate governance, fiduciary services and regulatory compliance for private and public listed companies and non-profit organisations.

Jinjun Cao

Mr. Cao Jinjun is Non-Executive Director of the Company. Mr. Cao served as the technician of Civil Design Institute of Inner Mongolia First Machinery Group Co., Ltd. from August 1980 to August 1982. He was a technician of Shijiazhuang Phosphorus Plant from August 1982 to August 1985. From August 1985 to December 2001, Mr. Cao held various positions in Shijiazhuang Dongfang Group, including technician, office head of the First Thermal Power Plant, deputy director of the Joint Stock System Reform Office of the Group, deputy director of Security Department of Shenzhen Dongfang Thermoelectric Co.,Ltd. and securities affairs representative. Mr. Cao served as the deputy general manager of Shenzhen Dongfang Thermal Power Investment Co., Ltd. from December 2002 to October 2008. He worked in Shenzhen Cy-tech Biotech Co., Ltd. from October 2008 to June 2017. Since June 2017, Mr. Cao has been the senior manager of Beijing Huitai Hengrui Investment Co., Ltd. Mr. CAO graduated from college. Mr. CAO is a member of the Remuneration and Appraisal Committee of the Company.

Sunning Cheng

Mr. Cheng Sunning is Non-Executive Director of the Company. Mr. CHENG served as the sales consultant of the sales department of Shenyang Huabao Auto Sales & Service Co., Ltd. from September 2007 to May 2010, and served as officer of sales department of Jianghe Paper Product US Co., Ltd from September 2011 to August 2012. Since April 2013, Mr. CHENG has served various positions of the Urban Function and Social Investment Department of BSAM, including project director, project manager, senior project manager and deputy general manager. Mr. CHENG graduated from the University of Illinois at Chicago with a master’s degree.

Shuguang Liu

Mr. Liu Shuguang is an Non-Executive Director of the company. Mr. Liu served as a director and the vice-president of Beijing Taikeping Electrical Appliances Limited Company between July 1991 and June 1992. Mr. Liu served as a director and the vice-president of Beijing Huatai Industrial Company from June 1992 to April 1994. Since April 1994, Mr. Liu has served as the legal representative and president of Beijing Jupeng Investment Company Between October 2003 and December 2011, Mr. Liu also served as the deputy chairman of the Board of Capital Securities Co., Ltd. From May 2011 to April 2012, Mr. Liu served as a Director of Dynagreen Environmental Engineering Co., Ltd. Mr. Liu obtained his Executive Master of Business Administration degree from China Europe International Business School in September 2007. Mr. Liu is a member of the Strategy Committee of the Company.

Jie Fu

Ms. Fu Jie serves as Non-Executive Independent Director of the company. Ms. FU is a member of the China Institute of Certified Public Accountants and the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA). Ms. FU graduated with a bachelor’s degree in economics with a Finance Major from Central University of Finance and Economics in 2000. Ms. FU worked for Ernst & Young Hua Ming LLP from August 2004 to March 2016, and served as the senior manager of audit department from October 2012 to March 2016. She participated in the audit work for a number of Hong Kong listed companies and A-share listed companies in China. She was the certified public accountant who signed the audit report of ZTE Corporation from 2012 to 2015. She was appointed as the chief financial officer of China U-Ton Holdings Limited (Stock Code: 6168) on April 2016 and is mainly responsible for the Company’s financial management, investment and financing and investor relations. Ms. FU was an independent non-executive director of Dahe Media Co., Ltd, a company listed on Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 8243) from June 2018 to August 2018. Ms. FU is the chairman of the Audit Committee and a member of the Remuneration and Appraisal Committee of the Company.

Yuezhou Ou

Mr. Ou Yuezhou is Independent Non-Executive Director of the Company. He is the chairman of Guangdong Province Environmental Protection Enterprise Association Association Guangdong Provincial Environmental Protection Industry Association. Mr. Ou served as deputy director in Guangdong Environmental Protection Engineering Laboratory (Guangdong Provincial Environmental P) under Guangdong Environmental Protection Bureau from January 1982 to January 1983, the deputy chief of business department of Guangdong Environmental Engineering & Equipment General Corporation (Guangdong Province Environmental Engineering Equipment Corporation) under Guangdong Environmental Protection Bureau from January 1983 to November 1985, the deputy director of Guangdong Province Environmental Protection Engineering Research & Design Office Guangdong Provincial Environmental Protection Engineering Research and Design Room under Guangdong Environmental Protection Bureau from November 1985 to May 1987, the director of Guangdong Environmental Protection Engineering Laboratory under Guangdong Environmental Protection Bureau from April 1988 to January 1992, the deputy general engineer, general engineer, deputy general manager and general manager of Guangdong Environmental Engineering & Equipment General Corporation under Guangdong Environmental Protection Bureau from January 1992 to January 2000. From January 2000 to December 2004, he worked as the president of Guangdong Province Environmental Protection Engineering Research & Design Institute Guangdong Provincial Environmental Protection Engineering study design Design Institute, the general manager of Guangdong Environmental Engineering & Equipment General Corporation, the deputy general manager of Guangdong Provincial Environmental Protection Industry Co. Ipek (Group). Mr. Ou graduated from South China University of Technology majoring in Chemical Engineering with a Bachelor’s degree in Engineering in July 1982.

Lanjun Xie

Mr. Xie Lanjun is Non-Executive Independent Director of the Company. From February 1989 to May 2000, Mr. XIE served as a lawyer and deputy director of the law firm of the Heyuan Municipal Justice Bureau of Guangdong Province. Mr. XIE served as a practicing lawyer of Guangdong V&T Law Firm from May 2000 to August 2002, and a partner and practicing lawyer of Guangdong Xindongfang Law Firm from August 2002 to March 2005. Mr. XIE served as a partner and practicing lawyer of Guangdong Allied Law Firm from March 2005 to January 2009. Mr. XIE has been a senior partner and practicing lawyer of Beijing Zhongyin (Shenzhen) Law Firm since January 2009 and has served as an external director of Shenzhen Airport Group since June 2017. Since December 2018, he served as an independent director of China Resources Shenguotou Trust Co., Ltd. In 2002, Mr. XIE obtained the qualification certificate of independent directors of the listed company. Mr. XIE was graduated from Lanzhou University with a bachelor’s degree. Mr. XIE is the chairman of the Nomination and a member of the Audit Committee of the Company.

Basic Compensation