Edition:
India

People's Insurance Company Group of China Ltd (1339.HK)

1339.HK on Hong Kong Stock

3.01HKD
9:29am IST
Change (% chg)

HK$-0.01 (-0.27%)
Prev Close
HK$3.02
Open
HK$3.03
Day's High
HK$3.03
Day's Low
HK$3.00
Volume
9,307,000
Avg. Vol
73,542,465
52-wk High
HK$3.87
52-wk Low
HK$2.88

Summary

Name Age Since Current Position

Jianmin Miao

53 2018 Executive Chairman of the Board

Tao Bai

55 2018 President

Houjie Zhou

53 2010 Chief Financial Officer, Financial Controller

Kesheng Han

52 2014 Assistant to the President

Jun Zhao

57 2010 Chief Information Technology Officer, General Manager - South Information Center

Zhigang Tang

53 2017 Vice President, Executive Director

Yiqun Xie

56 2017 Vice President, Executive Director

Hetai Sheng

47 2014 Vice President

Tao Li

52 Secretary to the Board of Directors, General Manager of the Secretariat of the Board of Directors and Office of the Board of Supervisors

Chi Shan Tai

Company Secretary

Yuqin Cheng

57 2015 Non-Executive Director

Rixin Hua

58 2015 Non-Executive Director

Qingjian Wang

53 2017 Non-Executive Director

Zhibin Wang

50 2016 Non-Executive Director

Xuefeng Xiao

47 2017 Non-Executive Director

Wuzhao Chen

48 2017 Non-Executive Independent Director

Wing Man Ko

61 2018 Non-Executive Independent Director

Yixiang Lin

54 2016 Non-Executive Independent Director

Kin Yu Luk

77 Non-Executive Independent Director

Sin Por Shiu

2018 Non-Executive Independent Director

Biographies

Name Description

Jianmin Miao

Mr. Miao Jianmin serves as Executive Chairman of the Board of the company. Mr. Miao served as president of China Insurance International Holdings Company Limited (now known as China Taiping Insurance Holdings Company Limited, a listed company on the Stock Exchange of Hong Kong, Stock Code: HK.00966) from August 2000 to December 2005, and he was concurrently executive director and vice chairman from November 2004 to December 2005 and chairman of The Tai Ping Insurance Company Limited from November 2004 to December 2005. He served as vice president of China Life Insurance (Group) Company from December 2005 to October 2013 and as vice chairman and president of China Life Insurance (Group) Company from October 2013 to April 2017. Also, he served as director of China Life Asset Management Company Limited from December 2005 to April 2017 and as chairman from December 2005 to December 2013. He served as non-executive director of China Life Insurance Company Limited (a listed company on the Shanghai Stock Exchange, Stock Code: SH.601628; a listed company on the Stock Exchange of Hong Kong, Stock Code: HK.02628; a listed company on the New York Stock Exchange, Stock Code: NYSE.LFC) from October 2008 to April 2017. He also served as chairman of China Insurance Plaza Company Limited from March 2013 to April 2015, director of China Shimao Investment Company Limited and director of China World Trade Center Company Limited from April 2014 to April 2017, and chairman of China Life Pension Company Limited from March 2017 to April 2017. Mr. Miao was appointed as an Executive Director, Vice Chairman and President of the Company in April 2017, and the Chairman of the Board (ceased to be President and Vice Chairman) since January 2018. Mr. Miao is also the chairman of the board of directors of PICC P&C, PICC AMC, PICC Health and PICC Life since March 2018.

Tao Bai

Mr. Bai Tao is President of the Company. He is a postgraduate, Doctor of economics and senior economist. From August 1984 to May 2014, he worked at Industrial and Commercial Bank of China Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 1398; a company listed on the Shanghai Stock Exchange, stock code: 601398) and successively served as an assistant to the president of Hainan Branch, deputy general manager of the project credit department of the Head Office, vice president of Jilin Branch, vice president (presiding) and president of Hunan Branch, general manager of asset risk management department, general manager of risk management department and president of internal audit bureau of the Head Office. From May 2014 to August 2016, he served as a vice president of China Life Insurance (Group) Company. From September 2016 to July 2018, he served as a deputy general manager of China Investment Corporation; during the period since October 2016, he also served as an executive director and general manager of Central Huijin Investment Ltd.. In July 2005, Mr. Bai graduated from Renmin University of China with a Ph.D. in Economics. Mr. Bai Tao, as an executive Director of the Company, does not receive any director’s fee from the Company but emoluments (including salary, performance bonus and benefits) commensurate with his specific management position in the Company.

Houjie Zhou

Mr. Zhou Houjie is the Chief Financial Officer and Financial Controller of The People's Insurance Co (Group) of China Ltd. and an Accountant. Mr. Zhou served as a teacher in Xinjiang Finance School (currently known as Xinjiang University of Finance and Economics) from July 1984 to May 1992; he served as the deputy division director and the head of accounting department of the Bank of China (Xinjiang Branch) from May 1992 to March 2002. Mr. Zhou served successively as deputy general manager and general manager of the Finance Department of China Union Pay Company Limited, general manager of its Shanghai branch and general manager of its Banking Service Department from March 2002 to July 2008. Mr. Zhou served as vice president of China Huawen Investment Holding Company Limited and vice president of Shanghai Xin Huawen Investment Company Limited from July 2008 to July 2010 and has served as the Financial Responsible Officer and Chief Financial Officer of the Company since January 2010. He has served as a nonexecutive director of Shanghai New Huang Pu Real Estate Co., Ltd. (listed on the Shanghai Stock Exchange, stock code: SH.600638) from September 2008 to September 2010 and a non-executive director of PICC Capital from March 2014 to April 2017. Mr. Zhou has served as chairman of Financial & Accounting Committee of insurance association of China since June 2016. Mr. Zhou graduated from the Central Institute of Finance and Economics (now known as Central University of Finance and Economics) in June 1991 with a Bachelor’s Degree in Economics and the Shanghai National Accounting Institute in June 2005 with an Executive Master of Business Administration Degree.

Kesheng Han

Mr. Han Kesheng serves as Assistant to the President of The People's Insurance Co (Group) of China Ltd. Mr. Han joined the National Ministry of Supervision in July 1991, the CPC Central Commission for Discipline Inspection in January 1993 and until May 2001, served successively as deputy division level inspector, division level inspector and supervisor of the General Office. Mr. Han joined the Company in May 2001 and served successively as assistant to the general manager and deputy general manager of the Human Resources Department of the Company, deputy general manager of the Human Resources Department of PICC P&C and general manager of the Supervisory Department/ Auditing Department of PICC P&C. Mr. Han has served as general manager of the Human Resources Department of the Company since September 2007 to January 2015 and Assistant to the President since March 2010 and Responsible Aduit Officer since December 2017. Mr. Han graduated from Anhui Normal University in July 1985 with a Bachelor of Arts Degree and from Nankai University in July 1991 with a Master’s Degree in Literature.

Jun Zhao

Mr. Zhao Jun is Chief Information Technology Officer, General Manager - South Information Center of The People's Insurance Co (Group) of China Ltd. Mr. Zhao joined the Company in November 1993 and until July 2003, served successively as deputy general manager and general manager of the Information Technology Department. Mr. Zhao served as general manager of the Information Technology Department of PICC P&C from July 2003 to June 2005, general manager of the Statistics and Information Department of the Company from June 2005 to March 2006, general manager of the Information Technology Department/Statistical Analysis Department in March 2006, Chief Information Technology Officer since September 2007, general manager of the South Information Center from January 2010 to March 2015 and general manager of the Information Technology Department since March 2015. Mr. Zhao was awarded the Special Government Allowance by the State Council in February 2007. Mr. Zhao graduated from Hunan University in December 1981 with a Bachelor’s Degree in Engineering and from the University of Bradford in November 1993 with a Master’s Degree in Science.

Zhigang Tang

Mr. Tang Zhigang is a Vice President, Executive Director of the Company. Mr. Tang worked in the Agricultural Bank of China from July 1988 to July 1994 and served as a deputy director of restructuring commission of research office. From July 1994 to September 2013, Mr. Tang worked in the Agricultural Development Bank of China and served as a deputy director of research office of general administrative office, a deputy division director, director, assistant to the chief of Jiangsu branch, deputy officer of administrative office of headquarters, manager of the research division, chief of Jiangsu branch, head of the preparation committee of international business department of headquarters, general manager of the international business department and director of the office, and since February 2013, he worded as the assistant to the president and director of office of the Agricultural Development Bank of China. He has been appointed as a Vice President of the Company Since September 2013, an Executive Director of the Company since November 2017, the Responsible Compliance Officer and the Chief Risk Officer since December 2017. Mr. Tang served as chief of preparatory leading team for the PICC Pension Co., Ltd since January 2017 and Chairman of PICC Pension since October 2017. Mr. Tang graduated from Hunan Institute of Finance in July 1985 with a Bachelor’s Degree in Economics and obtained a Master’s Degree in Economics from Graduate Department of Finance Research Institute of People’s Bank of China in July 1988.

Yiqun Xie

Mr. Xie Yiqun is Vice President, Executive Director of the Company. Mr. Xie joined the Company in April 1980 and has worked as the deputy general manager of Wenzhou branch, the general manager of the International Business Department of Zhejiang branch and the manager of Insurance Claim Settlement Agency in Marseille, France until January 1995. From January 1995 to December 2001, he worked as the general manager of China Insurance Company S.A. Luxemburg, the general manager of China Insurance Company (UK) Limited, the general manager of China Insurance Singapore branch and China Taiping Insurance Group Singapore branch and the director of the Singaporean Institutional Reorganisation Preparatory Committee. Mr. Xie worked as the Chairman of Taiping Life Insurance Co., Ltd. from December 2001 to November 2004. From August 2004 to May 2009, Mr. Xie worked as managing director and deputy general manager of China Insurance (Holdings) Company Limited and China Insurance H.K. (Holdings) Company Limited. From May 2009 to March 2015, Mr. Xie worked as deputy general manager of China Taiping Insurance Group Co. and China Taiping Insurance Group (HK) Company Limited. Meanwhile, he worked asmanaging director from May 2009 to March 2012 and executive director from June 2013 to March 2015. Meanwhile, he also worked as executive director and deputy general manager of China Taiping Insurance Holdings Company Limited (a company listed on the Stock Exchange of Hong Kong Limited, stock code: HK.00966), chairman of Taiping Assets Management (HK) Company Limited, chairman of CIC Holdings (Europe) Limited, chairman of Taiping Pension Co., Ltd., chairman of Taiping Asset Management Company Limited, chairman of Taiping Securities (HK) Company Limited, executive director and general manager of Taiping Senior Living Investments Company Limited, chairman of Taiping Financial Holdings Company Limited,

Hetai Sheng

Dr. Sheng Hetai, Ph.D., is Vice President of The People's Insurance Co (Group) of China Ltd. Mr. Sheng joined the Company in July 1998 and until September 2007, served successively as deputy director of the Product Development Center, deputy general manager (in charge of daily operations) of the Research and Development Department, general manager of the Equity Management Department/Risk Management Department. Mr. Sheng has served as general manager of the Strategic Planning Department of the Company from September 2007 to March 2017, senior expert from May 2008 to May 2010, Assistant to the President since March 2010 and Vice President since June 2014. He has also served as a supervisor of PICC P&C since August 2006 to June 2015. He has been the chairman of Zhongsheng International Insurance Brokers Co., Ltd since November 2013, and appointed as the chairman of PICC Reinsurance since November 2016. Mr. Sheng has served as a director of The Insurance Institute of China since September 2004 and executive director since January 2014 and vice chairman since August 2017. Mr. Sheng graduated from Peking University in July 1998 with a Doctoral Degree in Economics.

Tao Li

Dr. Li Tao Ph.D., is Secretary to the Board of Directors, General Manager of the Secretariat of the Board of Directors and Office of the Board of Supervisors of The People's Insurance Co (Group) of China Ltd. Mr. Li’s career began in July 1985. Mr. Li joined the Company in July 1998, and served successively as director of the Policy Research Office of the Research and Development Center and deputy director of the Research and Development Center of the Company, deputy director and director of the secretariat of the board of directors of PICC P&C, general manager of the Development and Reform Department and director of the Policy Research Office of the Company from March 2006 to September 2007, and senior expert from September 2007 to January 2010. Mr. Li served as the deputy director of the Share Transformation Office of the Company from February 2008 to September 2009 and has been the Secretary to the Board since September 2009. He has been the secretary to the Board/general manager of the office of the Board of Supervisors from January 2010 to March 2017 and standing deputy director of the listing office since May 2011. He has served as a non-executive director of PICC P&C since November 2006 and chairman of the board of supervisors of PICC Life since March 2017. Mr. Li graduated from Renmin University of China in July 1993 with a Master’s Degree in Philosophy and from the Party School of the Central Committee in July 1998 with a Doctoral Degree in Economics.

Chi Shan Tai

Ms. Tai Chi Shan (Psyche) serves as Company Secretary of The People's Insurance Co (Group) of China Ltd. She became a solicitor of the High Court of Hong Kong in October 1995 and is a partner of Norton Rose Hong Kong. She has 17 years of experience in legal corporate advisory on mergers and acquisitions and initial public offerings. Ms. Tai has served as assistant to the secretary of Changsha Zoomlion Heavy Industry Science and Technology Development Co., Ltd. (listed on the Hong Kong Stock Exchange, Stock Code: 1157) since March 2011. Ms. Tai graduated from University of Hong Kong in July 1993 with a Bachelor of Laws Degree (Honors).

Yuqin Cheng

Ms. Cheng Yuqin is the Non-Executive Director of the Company. Ms Cheng worked in the finance department of Central Iron & Steel Research Institute under the Ministry of Metallurgy as an accountant from July 1983 to December 1992. From December 1992 to June 1994, she worked in the Capital Checkup and Verification Steering Office under the State Council. From June 1994 to May 1998, she was the deputy director general of the Assessment Department of the State-owned Assets Administration Bureau. From May 1998 to June 2007, she worked in the Ministry of Finance as a consultant of the asset and capital verification division under the Assessment Department, and a consultant of general division of the Finance Department. From June 2007, she worked successively in the insurance and equity management department, non-bank department, securities institution management department/insurance institution management department in Central Huijin Investment Company Limited. From April 2012 to December 2016, she has been working as the chief officer of insurance institution and equity management division of the securities institution department/ insurance institution management department. Since June 2007, she served as a director appointed by Central Huijin Investment Company Limited. She was designated as a director of China Reinsurance (Group) Corporation from June 2007 to December 2014. Ms. Cheng has been a Non-executive Director of the Company since October 2015. Ms. Cheng graduated from Zhejiang Jiaxing College in July 1983 and graduated from the Graduate School of the Party School of Central Committee in July 2008.

Rixin Hua

Ms. Hua Rixin is Non-Executive Director of the Company. She is a senior economist. Ms. Hua started her career in September 1977. From April 1981 to August 2002, she worked in four departments in the Yunnan Provincial People’s Government General Office for 21 successive years, during which she worked as staff member, deputy senior staff member and principal staff member of the reception department of the General Office, principal staff member of fourth secretary office (politics, laws and race division), principal staff member and assistant consultant of sixth secretary office (science, education, culture, health and sport division) and consultant of second secretary office (financial auditing, taxation and personnel of industry and commerce, economics and finance and tobacco division). From August 2002 to February 2004, she worked as the chief officer at the Yunnan branch office of China Development Bank. In February 2004, she worked in the Yunnan office of the CIRC and served successively as the director of general management bureau, chief officer of general office, member of CPC committee and assistant president, member of CPC committee and vice president, member of CPC committee, vice president and secretary of the disciplinary committee, deputy secretary to the CPC committee, president, secretary to the CPC committee and president. From May 2015 to January 2016, she has been working as a counsel of the general office of the CIRC. She served as a director appointed by Central Huijin Investment Company Limited since February 2016. Ms. Hua has been a Non-executive Director of the Company since October 2015. Ms. Hua graduated from the Adult College of Southwestern University of Finance and Economics in August 2004.

Qingjian Wang

Mr. Wang Qingjian is a Non-executive Director of the Company. He joined the Ministry of Finance in August 1987 and worked successively in the Supplementary Budget Management Department, Comprehensive Planning Department and General Affairs and Reform Department. He worked in the Embassy of China in Malta from May 1997 to July 2000 as third-class secretary and second-class secretary (deputy director level). He has been working at the Ministry of Finance since July 2000. He served as a deputy director level committee member of the Department of Policy Planning from July 2000 to March 2001, assistant consultant and deputy director of the Paid Fund Office of General Department from March 2001 to September 2005, principal staff member (director level) of the Financial Bill Regulatory Center from September 2005 to November 2011 and has served as principal staff member (deputy director general level) of the Financial Bill Regulatory Center from November 2011 to July 2017. He served as a director appointed by Central Huijin Investment Company Limited and a Non-executive Director of the Company since July 2017.Mr. Wang held temporary positions as a member of Municipal Committee and Standing Committee and vice-mayor of Ji’an, Jiangxi Province from January 2014 to February 2016. Mr. Wang graduated from Zhongnan University of Finance and Economics in July 1987 with a bachelor’s degree in Economics and graduated from Beijing Jiaotong University in April 2014 with a doctoral degree in Management.

Zhibin Wang

Mr. Wang Zhibin is Non-Executive Director of the Company. He worked at the National Audit Office of the PRC from July 1994 to March 2001 and served as an assistant consultant of Secretary for Economy and Trade. He also worked at the National Council for Social Security Fund from March 2001 and successively served as the deputy director and director of the Risk Control Division of the Regulation and Supervision Department; served as deputy head of the Regulation and Supervision Department from December 2004; served as deputy head of the Investment Department from June 2007; served as a counsel and deputy head of the Investment Department from March 2011; served as a counsel and deputy head of the Securities Investment Department from August 2012; served as head of the Regulation and Supervision Department since March 2016 till now. Mr. Wang has been a Non-executive Director of the Company since August 2016. Mr. Wang graduated from Southwestern University of Finance and Economics with a Master’s degree in Economics; attended trainings from July to September in 2012 and from October to November in 2013 in Australia and at Principal Financial Group in US, respectively; he graduated from Southwestern University of Finance and Economics with a Doctoral degree in Economics in July 2007.

Xuefeng Xiao

Mr. Xiao XuefengN is on-executive Director of the Company. Mr. Xiao worked in the Ministry of Finance from August 1995 to November 2011 and served as a staff member, senior staff member, principal staff member, deputy director of No. 1 Division, consultant and director of the Department of Treaty and Law. Mr. Xiao served as a deputy director general of the Department of Corporate of the Ministry of Finance in November 2011, deputy director general of the Department of Asset Management in August 2014 and deputy director general of the Department of Treaty and Law from September 2015 to October 2017. He served as a director appointed by Central Huijin Investment Company Limited and a Non-executive Director of the Company since October 2017. Mr. Xiao graduated from Peking University and obtained a Bachelor’s Degree in Law in August 1995 and he graduated from China Europe International Business School and obtained a Master’s Degree in Business Administration in July 2014.

Wuzhao Chen

Mr. Wuzhao Chen is Non-Executive Independent Director of the company. Mr. Chen Worked in Zhonghua Accounting Firm from August 1995 to October 1998, his positions were certified public accountant and project manager. Since October 1998, he has been the lecturer and associate professor of the School of Economics and Management, Tsinghua University. From July 2007 to January 2017, he served successively as an independent director of Integrated Electronic Systems Lab Co., Ltd. (a listed company on the Shenzhen Stock Exchange, stock code: SZ.002339), Shenzhen Development Bank Co., Ltd. (renamed as Ping An Bank Co., Ltd.,a listed company on the Shenzhen Stock Exchange, stock code: SZ.000001), CITIC 21CN Company Limited (renamed as Alibaba Health Information Technology Limited,a listed company on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: HK.00241), Beijing Highlander Digital Technology Co., Ltd. (a listed company on the Shenzhen Stock Exchange, stock code: SZ.300065), Nsfocus Information Technology Co., Ltd. (a listed company on the Shenzhen Stock Exchange, stock code: SZ.300369), Beijing Huelead Audiovisual Technology Co., Ltd. (a listed company on the National Equities Exchange and Quotations, stock code: NEEQ.835078), Beijing Miteno Communication Industrial Technology Co., Ltd. (a listed company on the Shenzhen Stock Exchange, stock code:SZ.300038. Mr. Chen graduated from Zhongnan University of Finance and Economics (renamed as Zhongnan University of Economics and Law) with a Bachelor’s degree in Economics in July 1992, graduated from the Finance Science Institute of the Ministry of Finance (remained Chinese Academy of Fiscal Sciences) with a Master’s degree in Economics in July 1995, and graduated from the School of Economics and Management, Tsinghua University with a Doctorate in Management in July 2004.

Wing Man Ko

Yixiang Lin

Mr. Lin Yixiang is Non-Executive Independent Director of the Company. From September 1989 to June 1994, he joined the Stock Department at Caisse des Dépôts and engaged in providing stock investment and analysis services. From August 1993 to June 1994, Mr. Lin served as a senior expert of the China Securities Regulatory Commission (“CSRC”). From August 1993 to June 1996, he served as a deputy general director of the Research Information Department and the head of the securities trading surveillance system at the CSRC. From June 1996 to February 2001, he served as the vice president of Huaxia Securities Co., Ltd. Since March 2001 till now, he has served as the chairman and general manager of TX Investment Consulting Co., Ltd and some of its subsideries. From 2001 to July 2015, he served as an independent director of a dozen of companies listed at home and abroad, such as, Taikang Asset Management Co., Ltd., Huarong Securities Co., Ltd. Yingda Asset Management Co., Ltd.,Shanxi Taigang Stainless Steel Co., Ltd. (a listed company on Shenzhen Stock Exchange, stock code: SZ.000825), Guohe Fund Management Co., Ltd., Mr. Lin is currently an independent director of Financial Street Holdings Co., Ltd. (a listed company on Shenzhen Stock Exchange, stock code: SZ.000402), CITIC Trust Co., Ltd and Credit Agricole Corporate & Investment Bank. Mr. Lin served as director of Securities Analysts and Investment Advisers Committee of China from July 2000 to February 2018 and the vice chairman of the Securities Association of China from July 2002 to June 2017. He has served as a qualification evaluation expert in the former Ministry of Labor and Social Security Annuity Fund Management Institution since November 2004. He served as a committee member of the Expert Committee of China Securities Index from February 2006 to May 2017, the chairman of the Expert Committee on Shenzhen Stock Exchange Index from September 2009 to September 2015, and the chairman of the Association of Certified International Investment Analysts.

Kin Yu Luk

Mr. Luk Kin Yu, Peter is Non-Executive Independent Director of the Company. Mr Luk is a fellow member of the Institute and Faculty of Actuaries in UK, the Institute of Actuaries of Australia and the Society of Actuaries in the United States of America, respectively. Mr Luk was previously the chief actuary of American International Assurance Company, Limited, the chief financial officer of the Pacific-Asia Division of Manulife Insurance Co., Ltd., the appointed actuary of Australian Casualty and Life Insurance Co., Ltd., the senior actuary of Mercer, Campbell, Cook & Knight, and an executive director and the chief financial officer of Pacific Century Insurance Holdings Limited. Mr Luk was the president of the Actuarial Society of Hong Kong when it was founded and the President of the society for a considerable number of sessions. Mr Luk was a member of the Advisory Committee of Insurance, Financial and Actuarial Analysis of The Chinese University of Hong Kong and the chairman of the Advisory Committee of the Department of Mathematics of City University of Hong Kong. He is the chief executive officer of Plan-B Consulting Limited, an independent non-executive director and a member of audit committee and chairman of risk committee of HSBC Life Insurance (International) Limited and HSBC Insurance (Asia) Limited. From April 2005 to Januray 2015, Mr. Luk served as an independent non-executive director of PICC P&C and he has been appointed as the Independent Non-executive Director of the Company since July 2015.

Sin Por Shiu