Edition:
India

China Cinda Asset Management Co Ltd (1359.HK)

1359.HK on Hong Kong Stock

2.69HKD
22 Jun 2018
Change (% chg)

HK$0.00 (+0.00%)
Prev Close
HK$2.69
Open
HK$2.68
Day's High
HK$2.69
Day's Low
HK$2.64
Volume
50,508,636
Avg. Vol
46,102,465
52-wk High
HK$3.52
52-wk Low
HK$2.64

Summary

Name Age Since Current Position

Jianhang Hou

61 2011 Executive Chairman of the Board

Xiaozhou Chen

55 2016 President, Executive Director

Zhenhong Luo

52 2013 Chief Risk Officer

Yuejin Li

59 2011 Vice President

Ligeng Liu

52 2015 Vice President

Enyue Zhuang

57 2007 Vice President

Yanqing Chen

54 2016 Assistant to the President

Qiang Liang

46 2016 Assistant to the President

Jiuchao Ai

50 2016 Joint Company Secretary

Wai Fung Ngai

56 Joint Company Secretary

Honghui Li

53 2014 Non-Executive Director

Chong Liu

47 2017 Non-Executive Director

Lizhong Song

57 2014 Non-Executive Director

Yuping Xiao

57 2010 Non-Executive Director

Hong Yuan

53 2013 Non-Executive Director

Guoqing Zhang

51 2017 Non-Executive Director

Tso Tung Chang

69 2013 Independent Non-Executive Director

Baowen Sun

53 2016 Independent Non-Executive Director

Dingbo Xu

54 2013 Independent Non-Executive Director

Wuxiang Zhu

52 2016 Independent Non-Executive Director

Biographies

Name Description

Jianhang Hou

Mr. Hou Jianhang is Executive Chairman of the Board of China Cinsa Asset Management Co., Ltd. Mr. Hou had held various positions successively with CCB from June 1989 to April 1999, including deputy director and director of the Planning Department, deputy general manager of Shandong Branch, general manager of the Credit Management Department, and general manager of the Credit Risk Management Department. Mr. Hou joined the Company in April 1999 and served as director of the Debt Management Department. He served as the Company’s Vice President from September 2000 to June 2010 and as President from June 2010 to May 2011. Mr. Hou graduated from Liaoning Finance and Economics College (currently known as Dongbei University of Finance and Economics) in 1979 with a major in infrastructure finance. He has a professional title of senior economist.

Xiaozhou Chen

Mr. Chen Xiaozhou is President, Executive Director of the Company, since November 4, 2016. Mr. Chen had held various positions successively in CCB from October 1994 to April 1999, including director of Projects Financing Division of International Business Department of Head Office, director of Agency Division of International Business Department and deputy general manager of the Business Department of Head Office. Mr. Chen joined the Company in April 1999 and had served as the General Manager of Investment Banking Department until September 2000, Assistant to the President from September 2000 to February 2003, Vice President from February 2003 to December 2008, member of Party Committee of the Company from December 2008 to June 2013 and Deputy Secretary of the Party Committee of the Company since June 2013. Mr. Chen worked as chairman of the board of directors of Cinda Hong Kong from April 2011 to January 2015 and has been chairman of NCB Hong Kong since May 2016. Mr. Chen worked as chairman and non-executive director of Silver Grant International Industries Limited (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00171) from September 2006 to January 2017. He worked as chairman and executive director of Cinda International from December 2008 to January 2015. Mr. Chen graduated from Hangzhou University in 1983 with a bachelor’s degree in economics. He graduated from the Graduate School of Finance Research Institute of PBOC in 1988 with a master’s degree in economics. He graduated from the University of New South Wales in Australia in 2002 with a master’s degree in business. He has a professional title of senior economist.

Zhenhong Luo

Mr. Luo Zhenhong is Chief Risk Officer of the Company, since October 2013. From July 1988 to April 1999, Mr. Luo held various positions in CCB. Mr. Luo joined the Company in April 1999 and served successively as the deputy general manager and the general manager of Legal Department of the Company. Since April 2009, Mr. Luo has served as the general manager of the Legal and Compliance Department of the Company. From October 2008 to November 2012, Mr. Luo served as vice president of the Banking Law Division of China Law Society and has served as the vice president of China Banking Law Society since November 2012. Mr. Luo graduated from Peking University with a bachelor’s degree in law in 1988, a master’s degree in law in 2002, and an EMBA degree in 2012.

Yuejin Li

Mr. Li Yuejin is Vice President of the Company, since February 2011. From November 1989 to December 1999, Mr. Li had held various positions successively in CCB, including the chief of the Credit Planning Department and deputy general manager of Dongying Branch, Shandong Province, the deputy general manager of Zibo Branch and the branch general manager of Tai’an Branch. Mr. Li joined the Company in December 1999 and had served as the deputy director of Jinan office, the director of Xi’an office, the general manager of Shaanxi Branch and the general manager of Shandong Branch. Mr. Li graduated from Shandong University in 1999 majoring in currency banking, and graduated from Peking University in 2007 with an EMBA degree. He has a professional title of senior economist.

Ligeng Liu

Mr. Liu Ligeng is Vice President of the company. From July 1988 to September 2003, Mr. Liu had served as an officer and deputy head of the Education Division, Human Resources Division, and Human Resources and Staff Training Division of the PBOC. He served as a researcher, the head and the deputy director (deputy head) of the Human Resources Department of the CBRC from September 2003 to January 2014. Mr. Liu joined the Company in January 2014 and has served as the director of the Labor Union of the Company since then. He graduated from Beijing Normal University in 1988 with a bachelor’s degree in education and obtained a postgraduate diploma from Hunan College of Finance and Economics (currently known as Human University) in 1998. He has a professional title of economist.

Enyue Zhuang

Mr. Zhuang Enyue is Vice President of the Company, since March 2007. From July 1990 to March 2001, Mr. Zhuang had held various positions successively in the National Audit Office, including the deputy director of Directing Bureau, the director of the Second Scientific Research Office, the deputy director of Scientific Research Centre, the vice president of Nanjing Audit University and the deputy director of National Audit Office Economic and Trading Section. From March 2001 to July 2003, Mr. Zhuang served as the supervisor of deputy director level of the board of supervisors, deputy office director, supervisor of director level of the board of supervisors, the supervisor of director level and office director of ICBC. Mr. Zhuang joined the Company in July 2003 and was appointed as the Supervisor of director level of the Board of Supervisors of the Company. He served as the Executive Director of the Company from May 2011 to June 2013. Mr. Zhuang graduated from the Department of Management of Shanghai Maritime University in 1983 with a bachelor’s degree in accounting, and graduated from Renmin University of China in 1990 with a master’s degree in economics. He was accredited as a researcher by the National Audit Office and receives government special allowance from the State Council.

Yanqing Chen

Mr. Yanqing Chen is Assistant to the President of the Company, since February 2016. From January 1987 to January 2000, Mr. Chen consecutively served as the first officer of the Nation Machinery Committee and the Department of Engineering, Agriculture and Machinery of the Ministry of Machine Building and Electronics Industry, the secretary (deputy director level) of the General Office of the Ministry of Machinery and the secretary (director level) of the office of the head of the National Machinery Bureau. Mr. Chen joined the Company in January 2000. He successively served as the deputy general manager of the Asset Management Department, the general manager of the Restructuring Business Department, the Market Development Department, the Group Synergy Department and the Corporate Management Department, the general manager of Shenzhen Branch and Shenzhen regional business director. He has been the general manager of the Human Resources Department and the head of the Organization Department of the Party Committee of the Company since July 2013. Mr. Chen graduated from Anhui Institute of Technology (currently known as Hefei University of Technology) majoring in tractor design and manufacturing and obtained a bachelor’s degree in engineering in 1983. He completed his postgraduate studies of management engineering at Jiangsu University of Science and Technology (currently known as Jiangsu University) and obtained a master’s degree in engineering in 1998. He obtained an EMBA degree from Tsinghua University in 2010. He has a professional title of senior engineer.

Qiang Liang

Mr. Liang Qiang is Assistant to the President of the Company, since February 2016. From July 1993 to September 1999, Mr. Liang consecutively served as the officer, director of the General Affairs Division, assistant to the director of the general office and deputy general manager of the Retail Operation Department of the Shanxi Branch of China Construction Bank. Mr. Liang joined the Company in September 1999. He successively served as the assistant to general manager and deputy general manager of the Capital and Finance Department, deputy general manager and deputy general manager (general manager level) of the Planning and Finance Department of the Head Office, the general manager of the Finance and Budget Department of the Company and the general manager of the Shanghai Branch. He has successively served as deputy head of the Reorganization Leading Panel Office, the Strategic Investors Introduction and Listing Panel Office and Listing Preparation Leading Panel Office. He has been serving as the head of Listing Preparation Leading Panel Office since February 2016. Mr. Liang has been a standing member of All-China Financial Youth Federation since January 2014. Mr. Liang graduated from Shanxi Finance & Taxation College in 1993 majoring in investment and economic management. He graduated from Shanghai University of Finance and Economics majoring in accountancy and obtained a bachelor’s degree in economics in 1999. He obtained an MBA degree from Tsinghua University in 2005. He has a professional title of senior economist.

Jiuchao Ai

Mr. Ai Jiuchao serves as Joint Company Secretary of the Company. He served as an officer of the General Office and Policy Research Office of China National Coal Allocation Corporation and the Department of Policies and Regulations of the Ministry of Coal Industry from June 1989 to January 1996, as a deputy head of the General Office of the Department of Policies and Regulations of the Ministry of Coal Industry and a deputy head of the Research Office of the Department of Industry Management of the National Coal Industry Bureau from January 1996 to October 1998, and as the head and researcher of the General Management Office of the Department of Industry Management of the National Coal Industry Bureau and the head of the General Office of the Department of Policies and Regulations of the National Coal Industry Bureau from October 1998 to September 2000. Mr. Ai joined the Company in September 2000. He served as the deputy head and deputy head (director level) of the Chief Executive Office, the general manager of the Compliance Management Department and the head of the Board Office. He has also served as the general manager of Strategic Development Department and the director of Financial Risk Research Center since April 2016. Mr. Ai graduated from China University of Mining and Technology and obtained a bachelor’s degree in engineering in 1989. He also obtained a bachelor’s degree in economics from Renmin University of China in 1996 and an EMBA degree from China University of Mining and Technology in 2002. He has a professional title of senior economist.

Wai Fung Ngai

Dr. Ngai Wai Fung serves as Joint Company Secretary of the Company. He is a director and chief executive officer of SW Corporate Services Group Limited, a corporate service provider.

Honghui Li

Mr. Li Honghui is Non-Executive Director of the Company, since 13 August 2014. Mr. Li served as the officer, associate chief officer and chief officer of the General Office of the Department of Industry and Communication Finance, deputy head of the General Information Division of the Department of Industry and Communication, deputy head of the Industry Division and Industry Division I of the Economic and Trade Department, deputy head and head of the Planning and Investment Division, head of the General Office, head of the Environment and Resources Division of the Economic Construction Department and deputy director of the Investment Appraisal and Censoring Centre from August 1990 to June 2014. Mr. Li obtained a bachelor’s degree in industrial accounting from Hunan College of Finance and Economics (currently known as Hunan University) in 1987, a master’s degree in economics, majoring in finance, from the Graduate School of the Finance Science Institute of the MOF in 1990, and a doctoral degree in economics, majoring in accounting, from the Graduate School of the Finance Science Institute of the MOF in 1998. He has a professional title of senior economist.

Chong Liu

Mr. Liu Chong is Non-Executive Director of the Company. Mr Liu is currently serving as the general manager and an executive director of COSCO SHIPPING Development Co., Ltd. (formerly known as China Shipping Container Lines Company Limited, a company listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 601866 and on The Stock Exchange of Hong Kong Limited (the “Stock Exchange”), stock code: 02866), a director of China International Marine Containers (Group) Co., Ltd. (a company listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000039 and on the Stock Exchange, stock code: 02039), the general manager of China Shipping (Group) Leasing Co., Ltd., a supervisor of China Merchants Securities Co., Ltd. (a company listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 600999 and on the Stock Exchange, stock code: 06099) and a supervisor of CIB Fund Management Co., Ltd. Mr. LIU has held several positions in various companies, including Guangzhou Maritime Transport (Group) Co., Ltd., Bao’an branch of China Merchants Bank, Guangzhou Maritime Transport Group Real Estate Company, China Shipping (Group) Company, China Shipping Investment Co., Ltd., China Shipping Logistics Co., Ltd., China Shipping Haisheng Co., Ltd. and China Shipping Finance Co., Ltd., etc. Mr. LIU graduated from Sun Yat-sen University in 1990 with a bachelor’s degree in Economics.

Lizhong Song

Mr. Song Lizhong is Non-Executive Director of the Company, since 14 August 2014. Mr. Song served as the officer, associate chief officer and chief officer of Division II of the Bureau of Retired Veteran Cadres, deputy director and director (chief officer level) and deputy director general of the C.P.C Branch Office of the Bureau of Retired Cadres under the MOF from September 1989 to June 2005, temporary position of the deputy head of the Department of Finance of Ningxia Hui Autonomous Region from June 2005 to August 2007, and the deputy head of the Bureau of Retired Cadres of the MOF from August 2007 to June 2014. Mr. Song graduated from the Faculty of Chinese of Renmin University of China with an associate degree in Chinese language in 1987, and graduated from the Correspondence Institute of Party School of the Central Committee of C.P.C with an undergraduate degree in economic management in 1999.

Yuping Xiao

Ms. Xiao Yuping is Non-Executive Director of the Company, since June 2010. Ms. Xiao joined PBOC in July 1986 and from December 1999 to June 2010 served successively as deputy director of General Affairs Division of Department of Treaty and Law, deputy director of Financial Debt Management Office of Department of Treaty and Law (deputy director level), deputy director of Legal Affairs Division, director of Department of Banking Risk Disposal of Financial Stability Bureau, director of Department of Risk Supervision and Evaluation of Banking Industry and deputy inspector of Financial Stability Bureau. She also served as a visiting scholar at the Los Angeles Branch and New York Branch of Korea First Bank from April 1996 to April 1997. Ms. Xiao graduated from Peking University in 1986 with a bachelor’s degree in law. She has a professional title of senior economist and is qualified to practice law in China. She also received the “National Financial Labor-Day Medal”.

Hong Yuan

Ms. Yuan Hong is Non-Executive Director of the Company, since June 2013. Ms. Yuan was an officer of Heilongjiang Branch of PBOC (Foreign Exchange Bureau) from July 1987 to August 1994 (on secondment to Office of Financial Institutions of Foreign Exchange Business Department of State Administration of Foreign Exchange (“SAFE”) from October 1990 to August 1994), deputy principal officer and principal officer of Office of Financial Institutions, Management and Inspection Department of SAFE from August 1994 to August 1998. She also served successively as principal officer of Policy Bank Regulatory Office of Bank Regulatory First Division, Policy Bank Regulatory Second Office and Policy Bank Regulatory First Office of PBOC from August 1998 to September 2003. Ms. Yuan was an assistant consultant and deputy director of Policy Bank Regulatory First Office of Third Bank Regulatory Department, director of Off-site Regulatory Office of Fourth Bank Regulatory Department, director of Second Off-site Regulatory Office of Fourth Bank Regulatory Department, and an associate counsel of Fourth Bank Regulatory Department of the CBRC from September 2003 to June 2013. Ms. Yuan concurrently served as a supervisor of the board of supervisors of the Agricultural Development Bank of China from January 2009 to June 2013 and a supervisor of the board of supervisors of Export-Import Bank of China from June 2009 to June 2013. Ms. Yuan graduated from Nankai University in 1987 with a bachelor’s degree in economics. She has a professional title of economist.

Guoqing Zhang

Mr. Zhang Guoqing is Non-Executive Director of the Company. Mr. Zhang had successively served as the teaching assistant, lecturer and associate professor of the social science department of Jiangxi University of Traditional Chinese Medicine from July 1990 to September 2000, and the officer of the regulation and supervision department and assistant consultant of the division of regulation of the NSSF from November 2003 to September 2007. Since September 2007, he has been acting as the director of the domestic compliance division under the department of regulation and supervision of the NSSF. From March 2010 to June 2016, he acted as the supervisor of CECEP Wind-power Corporation Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 601016). He graduated from Jiangxi University (now known as Nanchang University) and Zhengzhou University with a bachelor’s degree and a master’s degree in history in 1987 and 1990, respectively. In 2003, he graduated from China University of Political Science and Law with a doctor’s degree in law.

Tso Tung Chang

Mr. Chang Tso Tung (Stephen) CPA is Independent Non-Executive Director of the Company. Mr. Chang has been practicing as a certified public accountant in Hong Kong for about 30 years and has extensive experience in accounting, auditing and financial management. Mr. Chang was the deputy chairman of Ernst & Young Greater China, partner of professional service management and chairman of audit and consultant services of Ernst and Young until his retirement in 2004. Mr. Chang is also a member of the Investment Committee of Shanghai Fudan University Education Development Foundation and Shanghai Fudan University Education Development Foundation (Overseas). Mr. Chang currently serves as an independent non-executive director of Kerry Properties Limited (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00683), independent non-executive director of Hua Hong Semiconductor Ltd. (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 01347) and independent non-executive director of China Life Insurance Co. Ltd. (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 02628; and the SSE, stock code: 601628). Mr. Chang graduated from the University of London in 1973 with a bachelor’s degree in science. He is a senior member of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales and the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants.

Baowen Sun

Mr. Sun Baowen is Independent Non-Executive Director of the Company. He is a professor and PhD tutor of Central University of Finance and Economics. He is also entitled to the special government allowances of the State Council. Mr. Sun was a lecturer of Central University of Finance and Economics from January 1989 to October 1997 and an associate professor of Central University of Finance and Economics from October 1997 to October 2003, and he has been a professor and PhD tutor of in Central University of Finance and Economics since October 2003. Mr. Sun currently serves as a professor of Internet Economic Research Institute of Central University of Finance and Economics, chief consultant of Capital Research Base for Internet and Economic Development in Key Research Base for Philosophy and Social Science in Beijing, member of Steering Committee of Professional E-commerce Education under the Ministry of Education, member of National Expert Committee for Accessible Construction and executive member of China Disability Research Society. Mr Sun currently serves as an independent Director of Loften Environmental Technology Co., Ltd. (listed on SZSE, stock code: 002379), independent director of Tianshui Zhongxing Bio-Technology Co., Ltd. (listed on SZSE, stock code: 002772) and independent director of Dareway Software Co., Ltd. (listed on National Equities Exchange and Quotations, stock code: 831688). Mr. Sun obtained a bachelor’s degree and a master’s degree in engineering from Northeastern University in 1986 and 1989, respectively, and a doctoral degree in economics from Central University of Finance and Economics in 2004.

Dingbo Xu

Mr. Xu Dingbo is Independent Non-Executive Director of the Company. Mr. Xu was a teaching assistant in the University of Pittsburgh and the University of Minnesota and an assistant professor in The Hong Kong University of Science & Technology from 1986 to 2003, and was an adjunct professor in Peking University from April 1999 to April 2009. Mr. Xu joined China Europe International Business School in January 2004. He currently serves as the Essilor Chair Professor of Accounting, Associate Dean, member of Management Committee. Mr. Xu has been serving as an independent non-executive director and chairman of the Audit Committee of The People’s Insurance Company (Group) of China Limited(listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 01339), independent director and chairman of the Audit Committee of Dong Yi Ri Sheng Home Decoration Group Limited Company (listed on the SZSE, stock code: 002713), independent director and chairman of the Audit Committee of Shanghai Shyndec Pharmaceutical Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 600420), independent director and chairman of the Audit Committee of Sany Heavy Industry Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 600031), independent director and chairman of Audit Committee of Kweichow Moutai Co., Ltd. (SSE, stock code:600519) and independent director, chairman of the Audit Committee and chairman of the Related Transaction Committee of Societe Generale (China) Limited. Mr. Xu graduated from Wuhan University in 1983 and 1986 with a bachelor’s degree in science and a master’s degree in economics, respectively. Mr. Xu graduated from the University of Minnesota in October 1996 with a doctoral degree in accounting. He is a member of the American Accounting Association.

Wuxiang Zhu

Mr. Zhu Wuxiang is Independent Non-Executive Director of the Company. He is a professor of the Department of Finance of Tsinghua University School of Economics and Management, a PhD tutor and the director of the Research Institute of Business Models and Industrial Finance of China Center for Financial Research of Tsinghua University. Mr. Zhu has successively served as a teaching assistant, lecturer, associate professor and professor of Tsinghua University School of Economics and Management since January 1990. He has also been a standing director of China Society for Finance and Banking and a committee member of the second session of Expert Advisory Committee for Merger, Acquisition and Restructuring under the CSRC. Mr. Zhu currently serves as an independent Director of China Fortune Land Development Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 600340), an independent nonexecutive director of Beijing Properties (Holdings) Limited (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00925), an independent non-executive director of ZTE Corporation (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00763; listed on the SZSE, stock code: 000063), an independent director of Dongxing Securities Corporation Limited (listed on the SSE, stock code: 601198), a supervisor of Unisplendour Co., Ltd. (listed on the SZSE, stock code: 000938), and an external supervisor of Everbright Securities Company Limited (listed on the SZSE, stock code: 601788). Mr. Zhu was an independent director of Rongxin Power Electronic Co., Ltd. (listed on the SZSE, stock code: 002123) from June 2013 to March 2016, and an independent director of Offshore Oil Engineering Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 600583) from January 2014 to April 2016. Mr. Zhu graduated from Tsinghua University in 1987, 1989 and 2002 with a bachelor’s degree in engineering, a master’s degree in engineering and a doctoral degree in economics, respectively.