Edition:
India

China Reinsurance Group Corp (1508.HK)

1508.HK on Hong Kong Stock

1.79HKD
15 Jun 2018
Change (% chg)

HK$0.00 (+0.00%)
Prev Close
HK$1.79
Open
HK$1.79
Day's High
HK$1.80
Day's Low
HK$1.77
Volume
32,055,061
Avg. Vol
26,322,756
52-wk High
HK$1.94
52-wk Low
HK$1.58

Summary

Name Age Since Current Position

Linjiang Yuan

53 2016 Executive Chairman of the Board

Hong Zhang

48 President, Board Member

He Chunlei

52 2017 Executive Vice President, General Manager

Xiaobing Reng

45 Vice President, Director

Riming Kou

55 Vice President

Ming Wai Mok

45 2016 Joint Company Secretary

Qing Yu

Joint Company Secretary

Xiuli Lu

53 Non-Executive Director

Shen Shuhai

58 Non-Executive Director

Yansu Hao

60 Non-Executive Independent Director

Sanxi Li

53 Non-Executive Independent Director

Kam Sheung Mok

58 Non-Executive Independent Director

Jun Wang

45 Non-Executive Independent Director

Biographies

Name Description

Linjiang Yuan

Mr. Yuan Linjiang serves as Executive Chairman of the Board of the Company. He has been the party secretary of the Company since March 2016. He had served as the assistant general manager and deputy general manager of credit management department, the deputy general manager (in charge of daily operation) of risk management department, the vice president and chief risk officer of Beijing Branch, the president and party secretary of Chongqing Branch of China Everbright Bank Company Limited; the non-executive director of Agricultural Bank of China Limited (a listed company on Shanghai Stock Exchange, stock code: 601288; and a listed company on the main board of The Stock Exchange of Hong Kong Limited, stock code: 1288); the director of second integrated management and banking institution management department of Central Huijin Investment Ltd. and the general manager and senior managing director of CIC International (Hong Kong) Co., Ltd. Mr. Yuan graduated from Renmin University of China and obtained a degree of Executive Master of Business Administration.

Hong Zhang

Mr. Hong Zhang is President and Board Member of CHINA REINSURANCE (Group) Corporation. He used to serve as Deputy General Manager and Vice President of the Company, as well as Chairman of the Board of a subsidiary, China Property & Casualty Reinsurance Company Ltd.

He Chunlei

Mr. He Chunlei serves as Executive Vice President, General Manager of the company. Mr. He also served as the chief executive officer of the international P&C reinsurance business of the Company from July 2012 to May 2013. From May 2014 to January 2017, he served as the chairman of China Continent Insurance. Mr. He has been Vice President of the Company since September 2015. Mr. He assumed the role of President from December 2016 to 13 March 2017, and he has been the executive Director of the Company since February 2017. The general manager’s qualification of Mr. He was approved on 13 March 2017 by the CIRC. Mr. He became the Executive Vice President of the Company to assume the role of President; and he was a proposed director and chairman of China Re P&C, with qualification pending for approval by the CIRC. Mr. He did not hold any directorship in any other listed companies during the past three years. Mr. He graduated from the Northwest College of Political Science and Law of China (currently known as Northwest University of Political Science and Law) in July 1987 with a bachelor’s degree in political economics, obtained a master’s degree in political economics from the Northwest University in China in July 1994, and obtained a doctoral degree in economics from the graduate school of the Chinese Academy of Social Sciences in China in July 1997.

Xiaobing Reng

Mr. Xiaobing Reng is Vice President and Board Member of CHINA REINSURANCE (Group) Corporation. He used to serve for The People's Bank of China, Central Huijin Investment Ltd. and Sinasafe Insurance.

Riming Kou

Dr. Riming Kou is Vice President of CHINA REINSURANCE (Group) Corporation. He used to serve as Deputy General Manager and Chief Financial Officer of China Yangtze Power Co., Ltd., Managing Director of Ubs group (Hong Kong). He holds a Doctor's degree in Science.

Ming Wai Mok

Ms. Mok Ming Wai is Joint Company Secretary of the Company. Ms. Mok is the director and the department head of the Listing Services Department of KCS Hong Kong Limited responsible for providing company secretarial and compliance services to listed companies. Ms. Mok has over 20 years of working experience as a company secretary and she holds a master degree of science in applied accounting and finance. Ms. Mok is also a fellow member of both the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries and the Institute of Chartered Secretaries and Administrators in the United Kingdom.

Qing Yu

Xiuli Lu

Ms. Lu Xiuli serves as Non-Executive Director of the company. She is a senior auditor and a certified public accountant (non-practising member) in the PRC. From August 1987 to January 2015, Ms. Lu worked at the department of finance audit of the NAO, where she served as deputy divisional director, divisional director and deputy-departmental level auditor. Since December 2014, Ms. Lu has been a non-executive Director of the Company. Ms. Lu did not hold any directorship in any other listed companies during the past three years. Ms. Lu graduated from Renmin University of China in China with a bachelor’s degree in finance in July 1987 and obtained a master’s degree in international finance from the same university in January 1996. Ms. Lu was accredited by the NAO as a senior auditor in September 2003 and accredited by the Chinese Institute of Certified Public Accountants as a certified public accountant (non-practising member) in the PRC in July 1997.

Shen Shuhai

Mr. Shen Shuhai serves as Non-Executive Director of the company. From August 1983 to September 1985 and from July 1988 to April 1989, he was a lecturer at the fi nance department of Shaanxi Institute of Finance and Economics in China. From April 1989 to September 1991, he served as a cadre and principal staff member of the agriculture and culture department of the State-owned Assets Administration Bureau. From September 1991 to September 1994, he served as principal staff member and deputy divisional director of the asset and capital verification office of the State Council. From September 1994 to December 1994, he served as divisional director of the general affairs division of the asset and capital verification office of the Ministry of Finance. From December 1994 to July 1998, he served as divisional director of the general affairs division and deputy director of the statistics and assessment department of State-owned Assets Administration Bureau. From July 1998 to January 2015, he worked at the Ministry of Finance as secretary (division level) and deputy director of the stated-owned capital statistics & assessment department, deputy director of the statistics & assessment department and deputy director and inspector of the customs department. Since December 2014, Mr. Shen has been a non-executive Director of the Company. Mr. Shen did not hold any directorship in any other listed companies during the past three years. Mr. Shen graduated from Shaanxi Institute of Finance and Economics in China with a bachelor’s degree in finance in July 1983 and obtained a master’s degree in finance from the same institute in July 1988. He also graduated from Xi’an Jiaotong University in China with a doctoral degree in applied economics in November 2006.

Yansu Hao

Mr. Hao Yansu serves as Non-Executive Independent Director of the company. He is a professor. Mr. Hao served as a teaching assistant and lecturer of insurance at Liaoning University in China from September 1983 to July 1986. He was dean of Insurance Department at Liaoning University from September 1987 to May 1993. Mr. Hao served as deputy dean and dean of the insurance department of the Central Institute of Finance and Economics from June 1993 to May 1997, managing director of Hong Kong Zhongqing Insurance and Risk Management Consulting Company from June 1997 to April 2000, dean of the insurance department of the Central University of Finance and Economics from May 2000 to July 2006 and dean of Central University of Finance and Economics, School of Insurance from July 2006 to November 2015. Since December 2015, he has served as director of the PRC insurance market research centre of the Central University of Finance and Economics. Mr. Hao has served as an independent director of An Hua Agricultural Property Insurance Company Ltd. since September 2013 and has served as an independent director of Dinghe Property Insurance Co., Ltd. since July 2014. Since December 2014, Mr. Hao has been an independent non-executive Director of the Company. Mr. Hao did not hold any directorship in any other listed companies during the past three years. Mr. Hao graduated from Liaoning Institute of Finance and Economics (currently known as Dongbei University of Finance and Economics) in China in July 1983 with a bachelor of economics degree in finance.

Sanxi Li

Mr. Li Sanxi serves as Non-Executive Independent Director of the company. He is a senior auditor. Mr. Li served at the administrative affairs department and audit research institute of the NAO from July 1988 to December 1999. Mr. Li was the general manager of Beijing Zhong Tian Heng Certifi ed Public Accountants from December 1999 to June 2007. Since July 2007, Mr. Li has been the chairman of Beijing Zhong Tian Heng Management Consulting Co., Ltd., general manager of Beijing Zhong Tian Heng Certifi ed Public Accountants and general manager of Beijing Zhong Tian Heng Da Engineering Consulting Company. Since December 2014, Mr. Li has been an independent non-executive Director of the Company. Mr. Li did not hold any directorship in any other listed companies during the past three years. Mr. Li graduated from Lanzhou Commercial College in China in July 1988 with a bachelor of economics degree in accounting. Mr. Li was accredited by the NAO as a senior auditor in November 1998.

Kam Sheung Mok

Ms. Mok Kam Sheung serves as Non-Executive Independent Director of the company. Ms. Mok joined Kwok & Yih in February 1997 and worked as a solicitor at Kwok & Yih from March 1997 to June 2001. She worked as a solicitor at So Keung Yip & Sin from July 2001 to September 2005. Ms. Mok served as a solicitor and senior solicitor at DLA Piper from October 2005 to August 2008. Ms. Mok was group general counsel of Enviro Energy International Holdings Limited (a company listed on the Main Board of the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 1102) from August 2008 to July 2014 and company secretary of that company from August 2008 to June 2014. She served as a consultant at Simon Reid-Kay & Associates, Solicitors from August 2012 to April 2015. Ms. Mok served at CFN Lawyers as a senior consultant from April 2015 to September 2015 and as a partner since then. Since August 2015, Ms. Mok has been appointed as an independent non-executive Director of the Company. Ms. Mok did not hold any directorship in any other listed companies during the past three years. Ms. Mok graduated from the University of Plymouth in the UK with a bachelor of arts (honours) degree in July 1991. She graduated from the University of the West of England in the UK in July 1992 with a Common Professional Examination diploma in laws. She was also granted a certificate by the Law Society of England and Wales evidencing the passing of the Solicitors’ Final Examination in April 1994. Ms. Mok was granted the qualification to practise as a solicitor in Hong Kong by the High Court of Hong Kong Special Administrative Region in March 1997 and to act as a solicitor of the Supreme Court of the United Kingdom in September 1998. She was appointed as a China-appointed attesting officer by the Ministry of Justice of the People’s Republic of China in July 2012.

Jun Wang

Ms. Wang Jun serves as Non-Executive Independent Director of the company. Ms. Wang joined the School of Economics and Management of Tsinghua University in China in September 1998 and served as a teaching assistant and then as a lecturer, and she currently serves as an associate professor of the same school. Since June 2011, Ms. Wang has been appointed as an independent non-executive Director of the Company. Ms. Wang did not hold any directorship in any other listed companies during the past three years. Ms. Wang graduated from Northern Jiaotong University (currently known as Beijing Jiaotong University) in China in July 1995 with a bachelor of engineering degree in computer and applications, graduated from Peking University in China in July 1998 with a master’s degree in political economics, and graduated from Tsinghua University in China in January 2008 with a doctoral degree in quantitative economics.