Edition:
India

Bank of Tianjin Co Ltd (1578.HK)

1578.HK on Hong Kong Stock

4.50HKD
21 Jan 2019
Change (% chg)

HK$0.03 (+0.67%)
Prev Close
HK$4.47
Open
HK$4.49
Day's High
HK$4.50
Day's Low
HK$4.49
Volume
11,000
Avg. Vol
188,213
52-wk High
HK$5.78
52-wk Low
HK$3.15

Summary

Name Age Since Current Position

Zongtang Li

57 2017 Executive Chairman of the Board

Liguo Sun

54 2017 President, Executive Director

Furong Zhang

54 2017 Vice President, Executive Director, Secretary to the Board

Jianfa Lian

50 2014 Vice President

I-Pei Yuan

44 2011 Vice President

Zhenwu Xia

46 2014 Assistant to President of the Bank

Ying Zhang

40 2014 Secretary of the Disciplinary Committee

Wai Fung Ngai

56 2015 Joint Company Secretary

Alistair Bulloch

58 2009 Non-Executive Director

Fengxiang Luan

57 2014 Non-Executive Director

Yang Yu

37 2015 Non-Executive Director

Xiangxin Zeng

2016 Non-Executive Director

Jiawang Zhao

52 2017 Non-Executive Director

Wei Zhao

47 2014 Non-Executive Director

Heping Feng

56 2014 Independent Non-Executive Director

Tianyong Guo

50 2014 Independent Non-Executive Director

Qingjun Jin

61 2017 Independent Non-Executive Director

Yee Kwan Law

65 2015 Independent Non-Executive Director

Baorui Liu

59 2011 Independent Non-Executive Director

Biographies

Name Description

Zongtang Li

Mr. Li Zongtang is an Executive Chairman of the Board of the Company. Since August 2016, Mr. Li has served as the secretary of the party committee of the Bank. From July 2010 to August 2016, he worked as the secretary of the party committee and chairman of Tianjin Rural Commercial Bank Co., Ltd. . From November 2009 to July 2010, he served as the secretary of the party committee and chairman of Tianjin Rural Cooperative Bank. From August 2008 to November 2009, Mr. Li served as the secretary of the party committee, chairman of the board and president of Tianjin Rural Cooperative Bank. From June 2005 to August 2008, he held the positions of the deputy secretary of the party committee and president of Tianjin Rural Cooperative Bank. From May 2003 to April 2006, he served as the deputy secretary of the party committee and general manager of Tianjin Trust and Investment Co., Ltd. From July 2001 to May 2003, Mr. Li served as the deputy secretary of the party committee and general manager of Tianjin Trust and Investment Corporation. From August 1997 to July 2001, he held the positions of the deputy head and a member of the leading party member’s group of Tianjin Financial Bureau and the deputy head of Tianjin Municipal Taxation Bureau. From November 1996 to August 1997, he also acted as the director of the Capital Management Division of Tianjin Financial Bureau. From March 1988 to August 1997, he served successively as the deputy director and director of the Budget Division of Tianjin Financial Bureau. From May 1986 to March 1988, Mr. Li served successively as a staff and a principal staff member of the First Business Division of Tianjin Financial Bureau. From March 1983 to August 1985, he attended the special training course for cadres, majoring in finance at the Tianjin University of Finance and Economics. He is a qualified senior accountant, accredited by the Tianjin Municipal Accounting Profession Senior Duties Evaluation Committee in January 2000.

Liguo Sun

Mr. Sun Liguo is the President, Executive Director of the Company. Mr. Sun has served as the deputy secretary of the party committee of the Bank. From August 2016 to December 2016, Mr. Sun worked as the chairman of the supervisory committee of China Bohai Bank Co., Ltd. From July 2016 to August 2016, Mr. Sun also worked as the chairman of the labour union of China Bohai Bank Co., Ltd. From June 2015 to August 2016, he worked as deputy secretary of the party committee and chairman of the supervisory committee of China Bohai Bank Co., Ltd. From December 2009 to June 2015, he also served as the vice president of China Bohai Bank Co., Ltd. From December 2005 to June 2015, Mr. Sun served as a member of the party committee and the secretary to the board of China Bohai Bank Co., Ltd. From August 2005 to December 2005, he acted as the person-in-charge of the proposed board secretariat of China Bohai Bank Co., Ltd. (in planning). From December 2003 to August 2005, Mr. Sun served as an assistant to the head of General Office of the Planning and Establishment Lead Group of China Bohai Bank and was responsible for the daily work of such General Office. Mr. Sun graduated from the Faculty of Construction Management at Tianjin University in July 1985 majoring in construction management engineering of infrastructure. He also obtained a master’s degree in business administration from Tianjin University and a master’s degree in economics from the Faculty of Finance at Nankai University , majoring in monetary banking in July 1997. In January 2012, he received a doctorate degree in management science and engineering from Tianjin University. He is a qualified senior engineer, accredited by China Construction Bank in 1999.

Furong Zhang

Ms. Zhang Furong is Vice President, Executive Director, Secretary to the Board of the Company. She was appointed as our Executive Director in December 2014 and has been the secretary of the Board of Directors of our Bank since June 2015. Ms. Zhang was appointed as our Vice President in January 2016. Ms. Zhang has been a member of the Party Committee of our Bank since September 2009 and the trade union president of our Bank since November 2009. She is primarily responsible for works relating to labor unions, corporate culture, maintenance of stability, and our business relations with institutions of city, district and county government, and is in charge of Trade Union Working Department, Sales Department, Institution Management Department, Business Department II and township and county banking. Ms. Zhang has around 30 years of experience in banking business operations and management. Between January 1988 and November 1996, she held various positions of the Tianjin City Credit Cooperative (Tanggu District), our predecessor, including the chief of credit section, head of General Office, assistant manager and deputy manager, and she held a number of positions of our Bank thereafter. Ms. Zhang was the president and party branch secretary of our Bank’s Tanggu sub-branch from November 1996 to May 2006. From May 2006 to May 2007, Ms. Zhang was the deputy branch president and a member of the party committee of the Binhai branch of our Bank. Ms. Zhang was the president and the deputy secretary of the party committee of the Binhai branch of our Bank from May 2007 to October 2007 and served as the president and the secretary of the party committee of the Binhai Branch of our Bank from October 2007 to November 2011. Ms. Zhang served as director of our Bank from November 1996 to March 2011, supervisor of our Bank from March 2011 to November 2014, and acting Chairman of the Board of Supervisors from January 2014 to November 2014.

Jianfa Lian

Mr. Lian Jianfa is Vice President of the Company. He has served as a member of the party committee since September 2014, Vice President since December 2014 and the chief financial officer of our Bank since June 2015. Mr. Liang is primarily responsible for the overall risk management and financial work, overseeing Financial Accounting Department, the Credit Management Department, the Risk Management Department, the Special Assets Management Department and assisting the management of Operation Management Department. Mr. Liang has nearly 30 years of experience in banking operations and management. Prior to joining our Bank, he held a number of positions at China Bohai Bank from August 2006 to September 2014, including being the Vice President, the deputy general manager, general manager of the human resources department and audit department. He was also a member of the party committee. From April 2003 to August 2006, he served as the deputy general manager of the risk management department of CITIC Holdings Company Limited. Prior to that, he held a number of positions at the Hebei Provincial branch and Tianjin branch of People’s Bank of China from July 1986 to March 1995 and February 1996 to April 2003, including being the auditor, the auditor of department level, as well as the deputy director and the director of the first regulatory division and director of bank management division. He also served as a supervisor of Bank of England from March 1995 to February 1996. Mr. Liang received his bachelor’s degree in economics from Nankai University in Tianjin, China in July 1986 and obtained a master’s degree in economics from the Finance Department, Tianjin University of Finance and Economics in Tianjin, China in September 1999. Mr. Liang was qualified as a senior economist, accredited by the People’s Bank of China since May 2000.

I-Pei Yuan

Mr. Yuan I-Pei is Vice President of the Company, since September 2011. He is primarily responsible for Personal Banking Business Department, Internet Finance Department and Credit Card Center, overseeing the team of ANZ staff stationed in Tianjin. Mr. Yuan has over 15 years of experience in banking operations and management. Mr. Yuan was seconded to our Bank from April 2011 to July 2011, during his tenure with ANZ. Prior to joining our bank, he served as the Director of the Advanced Client Solutions division of ANZ from December 2009 to April 2011. Mr. Yuan served as the director of the investment department of US PEM Group Investment Consulting (Shanghai) Co., Ltd. from July 2008 to 2009, where he was primarily responsible for investment business. Between December 2006 and June 2008, he served as the vice president of the SME and Commercial Business division of Fullerton Financial Holdings Pte. Ltd. (formerly Asia Financial Holdings Pte. Ltd.), where he was responsible for investment and consulting business. He served as the associate director of the investment banking division of Barclays Bank PLC Taiwan from November 2005 to November 2006 and the vice president of the II Department of Industrial Marketing Center division of CTBC Bank from July 2003 to November 2005. Prior to that, he was an vice president of the corporate banking division of Citigroup from July 1999 to June 2003. Mr. Yuan obtained a master of business administration from University of Wisconsin-Madison, the US (located in Madison city, the state capital of Wisconsin, the US) in December 1998.

Zhenwu Xia

Mr. XIA Zhenwu is Assistant to President of the Bank of the Company, since April 2014. He primarily responsible for the overall work of our Binhai branch and Tianjin Free Trade Zone branch. Mr. Xia has over 20 years of experience in banking operations and management. Mr. Xia joined the Bank in November 1996 and has served as several positions in the Bank since then, including as president of Jinlian sub-Branch from November 1996 to July 2002, president of Tianjin Bonded Area sub-Branch from July 2002 to April 2004, manager of International Business Department from March 2003 to December 2003 and general manager of Financial Planning Department from December 2003 to July 2010). He served as our Chief Financial Officer from January 2008 to April 2014. He served as secretary of the party committee of First Central Branch from January 2012 to March 2014 and served as president of First Central Branch of the Bank from June 2012 to March 2014. He has served as secretary of the party committee of Binhai Branch of the Bank since March 2014 and as an assistant to the president of the Bank since April 2014. He has been serving as party secretary of Tianjin Free Trade Zone branch since June 2015, being primarily responsible for the branch’s overall management. Prior to this, he served as several positions of Tianjin Jinlian Urban Credit Cooperatives, the predecessor of the Bank, from January 1991 to November 1996, including assistant to the director, deputy director and director, being primarily responsible for the overall work of this credit cooperatives.

Ying Zhang

Ms. Zhang Ying is Secretary of the Disciplinary Committee of the Company, since September 2014. She is a member of the party committee. She is primarily responsible for case prevention and control, internal control management and the handling of petitions, and is in charge of the Disciplinary Committee and Legal and Compliance Department. Ms. Zhang has nearly 20 years of experience in banking operations and management. Ms. Zhang joined the China Bank of Communications in July 1998 and had held several positions up to September 2014, including being the senior manager, assistant to president and vice president of the business division and human resources department of the Tianjin branch. Ms. Zhang graduated from Tianjin University of Finance in Tianjin, China, majoring in banking and currencies, and obtained her bachelor’s degree in finance in July 1998. Ms. Zhang obtained a master’s degree in Economics from the Faculty of Finance at Nankai University in Tianjin, China in June 2010. She was also accredited the qualification of intermediate economist by the Ministry of Personnel of the PRC in November 2002.

Wai Fung Ngai

Dr. Ngai Wai Fung, FCIS, FCS (PE), CPA and FCCA, is Joint Company Secretary of the Company, since September 2015. Dr. Ngai is also currently a director and chief executive officer of SW Corporate Services Group Limited. Dr. Ngai is immediate past president of the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries. Dr. Ngai has substantial company secretarial experience. Dr. Ngai became a fellow member of the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries in November 2000, a fellow member of the Institute of Chartered Secretaries and Administrators in November 2000, a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in July 2007 and a fellow member of the Association of Chartered Certified Accountants in March 2012. Dr. Ngai was appointed a member of the Working Group on Professional Services of the Economic Development Commission by the Chief Executive of the Hong Kong Special Administrative Region and a member of the Qualifications and Examinations Board by the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in January 2013. Dr. Ngai has been an adjunct professor of law at Hong Kong Shue Yan University since September 2012. Dr. Ngai received a master’s degree in business administration from Andrews University of Michigan in August 1992, a bachelor’s degree (with honors) in law from the University of Wolverhampton in the United Kingdom in October 1994, a master’s degree in corporate finance from the Hong Kong Polytechnic University in November 2002 and a doctorate in finance from the Shanghai University of Finance and Economics in June 2011.

Alistair Bulloch

Mr. Alistair Marshall Bulloch is Non-Executive Director of the Company, since June, 2009. Mr. Bulloch has held a number of positions at ANZ. He has been Managing Director of the Partnerships, International and Institutional Banking division of ANZ, and Trustee of the ANZ UK Death Service Plan of ANZ Pensions (UK) Limited since June 2014. He joined ANZ in April 2008 and held the positions of CEO of North East Asia and CEO of Hong Kong from April 2008 to December 2009. He has since successively held positions in ANZ as Deputy CEO of Asia Pacific, Europe and America from December 2009 to September 2010 and as Managing Director of Asia Pacific, Europe and America from September 2010 to 2014. He has been Chairman and Director of ANZ Bank (Vietnam) Limited since April 2010, of ANZ Insurance Broker Co., Ltd. since April 2010 and of ANZ Bank (Taiwan) Limited since October 2012. He has been serving as director of ANZ Royal Bank (Cambodia) Ltd. since March 2011 and has held the position of Chairman since June 2012. He has been serving as director of ANZ Bank (Europe) Limited since March 2010, of ANZ Pensions (UK) Limited since June 2013, of ANZ Bank (China) since October 2010, of ANZ Royal Bank (Cambodia) Limited since March 2011, and of ANZ V-Trac International Leasing Company since October 2012. Mr. Alistair Marshall Bulloch obtained a bachelor’s degree in business studies from Dundee College of Technology in Scotland, the United Kingdom in January 1980.

Fengxiang Luan

Mr. Luan Fengxiang is Non-Executive Director of the Company, since December 2014. He has been serving as deputy general manager and general counsel and was a member of the party committee of Tianjin Bohai Chemical Industry Group Co., Ltd. since March 2014. Mr. Luan was the vice chairman and member of the party committee of the Tianjin Federation of Trade Unions from August 2011 to February 2014. Prior to that, he served as the deputy general manager of Tianjin Textile Group (Holdings) Co., Ltd. from June 2001 to August 2011. Between November 1997 and June 2001, Mr. Luan worked as the assistant to the general manager and chief economist of Tianjin Textile Industrial Corporation. Mr. Luan held a number of positions at Tianjin Textiles Factory from November 1989 to November 1997, including being the deputy director, director and deputy secretary of the party committee. Mr. Luan received a bachelor’s degree in chemical fibers from Tianjin Institute of Textile Science & Technology in Tianjin, China in July 1982.

Yang Yu

Mr. Yu Yang is Non-Executive Director of the Company, since May 2015. Mr. Yu has over 10 years of experience in the operations and management of banking and securities. Mr. Yu served as senior manager at Bohai Securities Co., Ltd. from September 2003 to March 2007. Mr. Yu served as the head of the asset management department of Tianjin Tianbao Holdings Ltd. from April 2007 to December 2008. Since January 2009, Mr. Yu served as assistant to the general manager and deputy general manager and currently serves as the general manager at Tianjin Port Free Trade Zone Investment Co., Ltd. Mr. Yu graduated from Nankai University in Tianjin, China in June 2001 with a bachelor’s degree of sector economics in real estate operation and management from the Department of Economics.

Xiangxin Zeng

Jiawang Zhao

Mr. Zhao Jiawang is the Non-Executive Director of the Company. He is a member of the Communist Party of China. He is also a senior accountant. Mr. Zhao has served as deputy secretary of the party committee and vice general manager of Tianjin T&B Holding Co., Ltd. since December 2015. Tianjin T&B Holding Co., Ltd. and Tianjin Port Free Trade Zone Investment Co., Ltd. one of the Bank’s substantial shareholders with 15.88% equity interest in the Bank as of November 30, 2016, are both wholly-owned subsidiaries of Tianjin Port Free Trade Zone Investment Holding Co., Ltd. From January 2014 to December 2015, he worked successively as chief economist and deputy head of Tianjin Financial Bureau (Municipal Taxation); he served as a member of the party leadership group of Tianjin Financial Bureau from February 2015 to December 2015. From August 2001 to January 2014, he held the positions of deputy head, head and secretary of the party leadership group of Tianjin Hebei District Financial Bureau . During this period, he worked concurrently as team leader of the disciplinary inspection team of Tianjin Hebei District Financial Bureau from April 2003 to September 2004. From April 1992 to August 2001, he served successively as staff of the general office, secretary at deputy chief level, chief of the political affairs section of the general office and deputy director of the general office of Tianjin Hebei District Government. Mr. Zhao received a bachelor’s degree in business administration from the Faculty of Industrial Management of Tianjin University of Finance and Economics in July 1987 and obtained a master’s degree in economics from Tianjin Municipal Party School in June 2004.

Wei Zhao

Mr. Zhao Wei is Non-Executive Director of the Company, since December 2014. He served as the deputy general manager of Tianjin Pharmaceutical Holdings Ltd. since December 2013. Prior to that, he served successively as deputy general manager of Tsinlien Group (Tianjin) Assets Management Company Limited, general manager of the financial market department of Tsinlien Group Company Limited in Hong Kong, general manager of Tianjin Development Assets Management Company Limited and assistant to general manager of Tsinlien Group Company Limited in Hong Kong from September 2005 to December 2013. Between July 1992 and September 2005, Mr. Zhao held a number of positions at Northern International Trust and Investment Corporation, including being assistant to manager of the international business department, assistant to manager of the trading department, manager of the international business department and vice general manager of the securities investment department. Mr. Zhao received his bachelor’s degree in international economic cooperation and his master degree in economics from the faculty of finance at Tianjin University of Finance in Tianjin, China in July 1992 and September 1999, respectively.

Heping Feng

Mr. Feng Heping is Independent Non-Executive Director of the Company, since December 2014. Mr. Feng has been supervisor of China Galaxy Securities Company Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 06881) since June 2015. He was the managing director of Beijing branch of Morgan Stanley, from March 2011 to August 2014. Mr. Feng joined in PricewaterhouseCoopers in 1992 (he worked at Arthur Andersen from 1992 to 1997, which subsequently merged with PricewaterhouseCoopers), and served as the managing partner of the Beijing office of PricewaterhouseCoopers. Prior to that, Mr. Feng worked at China Financial Management Accounting Firm from 1985 to 1992. Mr. Feng obtained a bachelor’s degree in accounting from Shanxi University of Finance and Economics (formerly known as Shanxi College of Finance and Economics) in September 1982. He obtained the Chinese Certified Public Accountant qualification from the Chinese Institute of Certified Public Accountants in June 2011.

Tianyong Guo

Mr. GUO Tianyong is Independent Non-Executive Director of the Company, since December 2014. He has been a professor and doctoral tutor of the School of Finance of Central University of Finance and Economics since September 1999. Prior to that, Mr. Guo worked at the Yantai Branch of People’s Bank of China from July 1990 to August 1993. Mr. Guo received his bachelor’s degree in mathematics from Shandong University in Shandong Province, China, in July 1990. He received his master degree in economics from the School of Finance, Renmin University of China in Beijing, China in July 1996. Mr. Guo received his doctorate degree in economics from Tsinghua University PBC School of Finance (formerly known as the Postgraduate School for the Head Office of PBoC) in Beijing, China in September 1999.

Qingjun Jin

Mr. Jin Qingjun is an Independent Non-Executive Director of the Company. Since September 2002, he has been a partner of King & Wood Mallesons. In 2012, Mr. Jin was among the Top 10 PRC Lawyers of the Year and also earned the title of the PRC Securities Lawyer of the Year. From October 1993 to August 2002, he was a partner of Shu Jin Law Firm. From April 1989 to October 1993, he was an attorney at Chinatrust Law Firm. From August 1987 to April 1989, he successively worked as an exchange attorney at a Hong Kong law firm and a UK law firm. From August 1984 to July 1987, he studied at China University of Political Science and Law and earned a master degree of law. From January 1982 to August 1984, he worked as a teaching assistant at the School of Library at Anhui University. From April 1978 to January 1982, he studied at Anhui University and earned a bachelor degree of arts. From March 1975 to March 1977, he was a teacher at Anhui Bengbu No. 21 Secondary School. Since April 2014, Mr. Jin has served as an independent director of Gemdale Corporation (stock code: 600383). From October 2014 to May 2016, he has served as an external supervisor of China Merchants Bank Co., Ltd. From December 2013 to December 2016, he served as an independent director of Masterwork Machinery Co., Ltd.(stock code: 300195). Since January 2013, he has served as an independent director of Guotai Junan Securities Co., Ltd. From April 2010 to June 2013, he served as an independent director of China International Marine Containers (Group) Ltd.

Yee Kwan Law

Mr. Law Yee Kwan, Quinn is Independent Non-Executive Director of the Company, since October 2015. Mr. Law serves as a council member cum audit committee chairman of the Hong Kong University of Science and Technology and has been a member of the Financial Affairs Expert Working Group of University Grants Committee since December 2013. Mr. Law has been a director and Vice President of the Hong Kong Business Accountants Association since October 2014. He has also served on a number of committees of the Hong Kong Institute of Certified Accountants and lately on its Professional Conduct Committee from 2008 to 2015. Mr. Law has been independent non-executive director of ENN Energy Holdings Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 02688) since May 2014 and HKBN Limited (a company listed on the Hong Kong Exchange, stock code : 01310) since February 2015. From December 2013 to June 2015, Mr. Law was one of the independent non-executive directors of National Agricultural Holdings Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 01236). From March 2008 to March 2013, Mr. Law was the deputy chairman and managing director of the Urban Renewal Authority, a statutory organization in Hong Kong. Mr. Law is an professional accountant. Mr. Law has been a fellow of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (formerly known as the Hong Kong Society of Accountants) since June 1985 and has been a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants (formerly known as the Association of Certified Accountants) in the United Kingdom since December 1982. He has been an associate member of the Institute of Chartered Secretaries and Administrators in the United Kingdom since November 1980. Mr. Law is a Justice of Peace in Hong Kong and was awarded the Silver Bauhinia Star in 2014 by the Hong Kong Special Administrative Region.

Baorui Liu

Mr. Liu Baorui is Independent Non-Executive Director of the Company, since March 2011. He has been serving as chairman of the board of Shenzhen First Financial Services Limited since February 2014. Mr. Liu served as the executive director and CEO of China Financial International Investments Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00721) from February 2011 to November 2013, the deputy president, deputy secretary of the party committee of Shenzhen Develop Bank Co., Ltd. (a company formerly listed on the Shenzhen Stock Exchange, former stock code: 000001) (currently known as Ping An Bank Co. Ltd., following merger and restructuring of the former Shenzhen Development Bank Co. Ltd. and the former Ping An Bank Co. Ltd.) from March 2000 to December 2010. Mr. Liu obtained a certificate of graduation in fundamental basics for party cadres from Tianjin Normal University in Tianjin, China in December 1986. He also obtained an executive master of business administration from Shanghai Jiao Tong University in Shanghai, China in April 2005. He is a senior economist accredited by the Agricultural Bank of China.