Edition:
India

BOC Aviation Ltd (2588.HK)

2588.HK on Hong Kong Stock

58.75HKD
18 Sep 2020
Change (% chg)

HK$0.40 (+0.69%)
Prev Close
HK$58.35
Open
HK$57.60
Day's High
HK$59.95
Day's Low
HK$57.60
Volume
885,096
Avg. Vol
1,593,984
52-wk High
HK$82.25
52-wk Low
HK$33.00

Summary

Name Age Since Current Position

Yu Sun

47 2019 Non-Executive Chairman of the Board

Robert Martin

55 1998 Chief Executive Officer, Managing Director, Executive Director

Xiaolu Zhang

52 2020 Executive Vice Chairman of the Board, Deputy Managing Director

Thim Fatt Phang

63 1996 Chief Financial Officer, Deputy Managing Director

David Walton

58 2014 Chief Operating Officer

Lei Deng

43 2019 Chief Commercial Officer - Asia Pacific and the Middle East

Paul Kent

45 2020 Chief Commercial Officer - Europe, Americas and Africa

Yanqiu Zhang

35 2017 Company Secretary

Mang Li

52 2015 Non-Executive Director

Chenggang Liu

47 2016 Non-Executive Director

Zhiheng Wang

46 2018 Non-Executive Director

Lin Zhu

46 2014 Non-Executive Director

Dai Deming

57 2016 Non-Executive Independent Director

Shula Fu

64 2016 Non-Executive Independent Director

Antony Tyler

64 2016 Non-Executive Independent Director

Yin Yeung

65 2016 Non-Executive Independent Director

Timothy Ross

Head of Investor Relations

Biographies

Name Description

Yu Sun

Mr. Sun Yu serves as Non-Executive Chairman of the Board of the Company. Mr. Sun Yu has been the Executive Vice President of BOC since February 2019. He has also been serving as the General Manager of BOC, Beijing Branch since December 2019 and the President of BOC’s Shanghai RMB Trading Unit since November 2019. Mr. Sun joined BOC in 1998. He served as the Chief Overseas Business Officer of BOC from September 2018 to February 2019. From March 2015 to November 2018, he served as General Manager of BOC, London Branch, CEO of Bank of China (UK) Limited, and concurrently served as General Manager of London Trading Center of BOC from December 2015 to November 2018. Mr. Sun previously served as Director of Global Financial Markets Department, Director of Financial Markets Unit (Client Business), and Director of Financial Markets Unit (Securities Investment) of BOC, Deputy General Manager of BOC, Shanghai Branch and General Manager of Global Markets Department of Bank of China (Hong Kong) Limited. Mr. Sun has served as Director of Bank of China (UK) Limited since March 2015, Chairman of Bank of China (UK) Limited since December 2018, and a non-executive Director of BOCHK Holdings and BOCHK since March 2020. He graduated from Nankai University with a Master’s degree in Economics in 1998.

Robert Martin

Mr. Robert James Martin serves as Chief Executive Officer, Managing Director, Executive Director of the Company. Mr. Martin was appointed as a Director and the Managing Director in 1998. Mr. Martin joined the Company in 1998 and has more than 30 years of experience in the aircraft and leasing business, with Bank of America, The Long-Term Credit Bank of Japan and HSBC Investment Bank (Asia) Ltd. Mr. Martin graduated from Cambridge University in the United Kingdom with a Master of Arts degree in Economics.

Xiaolu Zhang

Mme. Zhang Xiaolu serves as Executive Vice Chairman of the Board, Deputy Managing Director of the Company. Mdm. Zhang Xiaolu joined Bank of China in July 1990. She held various positions, including serving as Senior Management Executive Assistant, Executive Office at the Head Office from October 2000 to October 2008 and Deputy CEO and COO at Bank of China (Suisse) S.A. from November 2008 to September 2012. From October 2012 to April 2014, she was the Executive Director and Special Advisor of Bank Julius Baer Head Office in Zurich. Prior to joining the Company, Mdm. Zhang was the Deputy General Manager of Bank of China Luxembourg Branch and Bank of China (Luxembourg) S.A. from April 2014 to December 2019. Mdm. Zhang graduated with a Bachelor’s degree in International Leasing and Foreign Trade Accounting from Beijing Union University in 1990, a Bachelor’s degree in English Language from Beijing Foreign Study University in 2006 and a Master’s degree in Business Administration from Southwestern University of Finance and Economics in 2000.

Thim Fatt Phang

Mr. Phang Thim Fatt is no longer serves as Chief Financial Officer, Deputy Managing Director of the Company effective 10/30/2020. Mr. Phang joined the Company in 1996 as the Chief Financial Officer. Mr. Phang was appointed as the Deputy Managing Director of the Company in July 2001. His areas of responsibilities include accounting, treasury and risk management. Mr. Phang has been with the Company for more than 20 years. Mr. Phang graduated from the University of Malaya in Malaysia with a Bachelor’s Degree in Economics (First Class Honours). He will step down as Deputy Managing Director and Chief Financial Officer on 30 September 2020 and will retire in Q4 2020.

David Walton

Mr. David Ryan Walton serves as Chief Operating Officer of the Company. Mr. Walton joined the Company in November 2014 as the Chief Operating Officer and has responsibility for legal and transaction management, portfolio planning and management, technical, strategy and market research, compliance and corporate affairs, investor relations and corporate communications and information technology. Mr. Walton has more than 30 years of experience in the aircraft leasing and finance industry. Prior to joining the Company, he served as a general counsel for both privately held and publicly listed companies, with primary responsibility for structuring and documenting capital raising, joint venture and leasing activities. Mr. Walton graduated from Stanford University in the United States with a Bachelor of Arts (Honours) degree and received a law degree from the University of California, Berkeley (Boalt Hall) in the United States.

Lei Deng

Mr. Deng Lei serves as Chief Commercial Officer - Asia Pacific and the Middle East of the Company. Mr. Deng joined the Company in November 2019. He is responsible for overseeing all revenue activities within the Asia Pacific and the Middle East. He joined Bank of China in July 1998 and held various positions, including serving as the General Manager of the Global Markets Department at the Shanghai Branch and as a Director in the Investment Banking and Asset Management Department at the Head Office. Prior to joining the Company, Mr. Deng was the Assistant General Manager of Bank of China, Singapore Branch. Mr. Deng graduated with a Bachelor’s degree in International Finance from Shanghai University in 1998 and a Master’s degree in Business Administration from The University of Hong Kong in 2005.

Paul Kent

Mr. Paul Kent has been appointed as Chief Commercial Officer - Europe, Americas and Africa of the Company effective 6/1/2020. He is based in London and will oversee all revenue activities in Europe, Americas and Africa. Mr. Kent has more than 24 years of finance and leasing experience, having started his career with 9 years at Citibank, before becoming one of the leadership team that launched Doric as a new asset management platform in the aviation industry. He subsequently co-led the set-up of Amedeo where, as a principal shareholder, he managed all commercial activities of the company including aircraft leasing and sales, capital raising and investments, OEM relationships and the company’s principal aircraft order positions. Mr. Kent graduated from Cambridge University in the United Kingdom with a Master of Arts (Honours) degree in Management Studies.

Yanqiu Zhang

Ms. Zhang Yanqiu Juliana is the Company Secretary of the Company. Ms. Zhang was appointed Company Secretary and an authorised representative of the Company on 1 June 2017. Ms. Zhang joined the Company in November 2015 as Legal Counsel. Prior to joining the Company, she worked in international law firms in Hong Kong and Singapore. Ms. Zhang graduated from University of Nottingham in the United Kingdom with a Bachelor of Laws degree. She was admitted as a Solicitor of the High Court of Hong Kong in January 2010.

Mang Li

Mr. Li Mang serves as Non-Executive Director of the Company. Mr. Li joined BOC in July 1990 and he is currently the General Manager of Global Transaction Banking Department of BOC. Mr. Li is also a director of Bank of China (New Zealand) Limited. Mr. Li graduated from Central University of Finance and Economics in the PRC in June 1990 with a Bachelor’s degree in Economics. He received a Master’s degree in Economics from the Chinese Academy of Social Sciences in the PRC in July 2002.

Chenggang Liu

Mr. Liu Chenggang is Non-Executive Director of the Company. Mr. Liu joined BOC in July 1994 and is currently the General Manager of Equity Investment and Comprehensive Operation Management Department of BOC. Mr. Liu is also a director of BOC International Holdings Limited, Bank of China Group Insurance Company Limited and BOC Wealth Management Co. Ltd. From January 2017 to December 2018, Mr. Liu was the General Manager of Financial Management Department of BOC. Mr. Liu graduated from Renmin University of China in July 1994 with a Bachelor’s degree in Economics. He then obtained a Master’s degree in Economics from the People’s Bank of China Research Institute of Finance in April 1999, and was awarded a Master’s degree in Applied Finance by Macquarie University in November 2003. Mr. Liu is a Chartered Financial Analyst.

Zhiheng Wang

Mr. Wang Zhiheng serves as Non-Executive Director of the Company. Mr. Wang is currently an Employee Supervisor and the General Manager of the Human Resources Department of BOC. Mr. Wang is also a director of Bank of China Group Insurance Company Limited and BOC International Holdings Limited. Mr. Wang joined BOC in 1999. From October 2007 to September 2018, Mr. Wang successively held the positions as the Deputy General Manager of Human Resources Department of BOC, Deputy General Manager of BOC Guangdong Branch and as General Manager of BOC Qinghai Branch. Mr. Wang graduated from Nankai University of China with a Bachelor’s degree in Finance in 1996 and a Master’s degree in Finance in 1999.

Lin Zhu

Mme. Zhu Lin serves as Non-Executive Director of the Company. Mdm. Zhu joined BOC in July 1997. Mdm. Zhu graduated from Peking University in the PRC in July 1994 with a Bachelor’s degree in Economics and received a Master’s degree in Economics from Guanghua School of Management, Peking University in July 1997. Mdm. Zhu has been a member of the Chinese Institute of Certified Public Accountants since July 1997. She is a director of Bank of China (Mauritius) Limited.

Dai Deming

Mr. Dai Deming is Non-Executive Independent Director of the Company. Mr. Dai was an independent non-executive director of CSR Corporation Limited (which merged with China CNR Corporation Limited in 2015 to form CRRC Corporation Limited and is listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 601766) and the Stock Exchange (stock code: 01766)) and chairman of its audit and risk management committee from August 2008 to June 2014. Mr. Dai was also an independent director of Shanxi Taigang Stainless Steel Co., Ltd. which is listed on the Shenzhen Stock Exchange (stock code: 000825) from May 2011 to October 2016, Beijing Xinwei Telecom Technology Group Co., Ltd. which is listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600485) from September 2014 to August 2016 and Beijing Capital Development Co. Ltd. which is listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600376) from September 2015 to May 2018. Mr. Dai has served as the dean of the Accounting Department of the School of Business of Renmin University of China from October 2001 to September 2010, professor of the Accounting Department at that university since July 1996 and associate professor of the Accounting Department of that university from July 1993 to June 1996. Mr. Dai graduated from Hunan College of Finance & Economics in the PRC with a Bachelor’s degree in Economics with a major in Industrial Financial Accounting in July 1983, graduated with an Accounting major in July 1986 and obtained a Master’s degree in Economics in October 1986 from Zhongnan University of Finance & Economics in the PRC, and obtained a Doctorate degree in Economics with a major in Accounting at Renmin University of China in June 1991.

Shula Fu

Mr. Fu Shula is Non-Executive Independent Director of the Company. From 1984 to 2015, Mr. Fu held various senior positions in Aviation Industry Corporation of China (AVIC), including President of China National Aero-Technology Import & Export Corporation, President of AVIC International Holding Corporation, Deputy Chief Economist of AVIC, Chairman of the Board of AVIC International Holding Corporation, Chairman of the Board of AVIC Aero-Engine Holding Corporation and Chairman of the Board of AVIC Economy & Technology Research Institute. Mr. Fu is currently an independent non-executive director of Besunyen Holdings Company Limited which is listed on the Stock Exchange (stock code: 00926). Mr. Fu graduated with a Master’s degree in Aero Engine Design from Northwestern Polytechnical University in the PRC in July 1984.

Antony Tyler

Mr. Antony Nigel Tyler serves as Non-Executive Independent Director of the Company. Mr. Tyler had been the Director General and Chief Executive Officer of the International Air Transport Association (IATA) from 1 July 2011 to September 2016. Prior to joining IATA, Mr. Tyler was an executive director of Cathay Pacific Airways Limited which is listed on the Stock Exchange (stock code: 00293) from December 1996 to March 2011 and the Chief Executive from July 2007 to March 2011. He was a non-executive director of Hong Kong Aircraft Engineering Company Limited (stock code: 00044) from December 1996 to September 2008 and an executive director of Swire Pacific Limited (stock code: 00019) from January 2008 to March 2011, both of which are listed on the Stock Exchange. Mr. Tyler was also a member of the Board of Governors of IATA and served as its Chairman from June 2009 to June 2010. Mr. Tyler is currently an independent nonexecutive director of Bombardier Inc., Trans Maldivian Airways and Qantas Airways Limited. Mr. Tyler graduated with a degree in Jurisprudence from Oxford University in the United Kingdom in July 1977.

Yin Yeung

Dr. Yeung Yin serves as Non-Executive Independent Director of the Company. Dr. Yeung is Stephen Riady Distinguished Professor in Finance and Strategic Management at the National University of Singapore (NUS) Business School. He is also the President of the Asian Bureau of Finance and Economic Research. He was Dean of the NUS Business School from June 2008 to May 2019. Before joining NUS, he was the Abraham Krasnoff Professor in Global Business, Economics, and Management at New York University (NYU) Stern School of Business and the Director of the NYU China House. From 1988 to 1999, he taught at the University of Michigan and at the University of Alberta from 1983 to 1988.Dr. Yeung has published widely in top tier academic journals covering topics in Finance, Economics, and Strategy; his writing also appears in important media publications such as The People’s Daily, The Financial Times, Economist, and The Wall Street Journal. Dr. Yeung has various major public appointments. He was a member of the Economic Strategies Committee in Singapore (2009), a member of the Social Science Research Council in Singapore (2016- 2018) and a member of the Financial Research Council of the Monetary Authority of Singapore (2010- 2013). Dr. Yeung sits on the 3rd Advisory Board of the Antai College of Economics and Management at Shanghai Jiao Tong University, the Advisory Council of the Economics and Management School of Wuhan University and the Advisory Committee of the Institute of Economics, Academia Sinica. Dr. Yeung graduated from University of Western Ontario in 1979 with a Bachelor’s degree in Economics and Mathematics. He then was awarded a Master of Business Administration and a Doctor of Philosophy by The University of Chicago in December 1981 and 1984 respectively

Timothy Ross