Edition:
India

Chongqing Rural Commercial Bank Co Ltd (3618.HK)

3618.HK on Hong Kong Stock

4.95HKD
25 Jun 2018
Change (% chg)

HK$-0.08 (-1.59%)
Prev Close
HK$5.03
Open
HK$5.09
Day's High
HK$5.13
Day's Low
HK$4.92
Volume
4,515,250
Avg. Vol
9,222,531
52-wk High
HK$7.49
52-wk Low
HK$4.92

Summary

Name Age Since Current Position

Jianzhong Liu

53 2008 Executive Chairman of the Board

Lu Dong

41 2011 Vice President

Song Gao

37 2016 Vice President

Jiangqiao Liu

46 2016 Vice President, Director of CQRC Financial Leasing Co., Ltd

Jing Shu

44 2015 Vice President

Min Wang

53 2015 Vice President

Peizong Zhang

42 2016 Vice President

Wenhui Xie

44 2014 President, Executive Director

Xiaobo Yuan

53 2010 Deputy Secretary of the Party Committee, Secretary of the Discipline Committee and Chairman of the Trade Union

Ming Wai Mok

45 2016 Company Secretary

Jianwei Chen

52 2016 Non-Executive Director

Xiaoyan Chen

44 2015 Non-Executive Director

Xiaohua Duan

42 2014 Non-Executive Director

Zhiming He

53 2015 Non-Executive Director

Yuxing Luo

2018 Non-Executive Director

Lida Sun

61 2014 Non-Executive Director

Honghai Wen

51 2008 Non-Executive Director

Guohua Cao

49 2014 Independent Non-Executive Director

Qinghua Song

2017 Non-Executive Independent Director

Li Hsun Sun

55 2011 Independent Non-Executive Director

Mengbo Yin

61 2011 Independent Non-Executive Director

Zengting Yuan

41 2014 Independent Non-Executive Director

Biographies

Name Description

Jianzhong Liu

Mr. Liu Jianzhong is Executive Chairman of the Board of Chongqing Rural Commercial Bank Co Ltd., since June 2008. He has been the Chairman of the board of directors, executive director and the secretary to the Party committee of the Bank, a deputy to the 12th National People’s Congress, a representative of the 3rd and 4th municipal congress of party representatives, an member of the 4th municipal committee of Chongqing and a deputy to the 3rd Municipal People’s Congress since June 2008. He also serves as the chairman of the strategic development committee, the chairman of Sannong financial service committee, the chairman of the consumer rights protection committee and a member of the nomination committee. Between December 2014 and March 2016, Mr. Liu served as the Chairman to the Board and the Secretary to the Party Committee of CQRC Financial Leasing Co., Ltd. Between November 2002 and June 2008, Mr. Liu held a number of positions at the Chongqing Rural Credit Cooperative Union, including director-general, secretary and deputy secretary to the Party committee, director and deputy director. Prior to joining the Bank and between September 1992 and November 2002, Mr. Liu held several positions at the Chongqing business management department of the PBOC Chongqing Operations Office, including division director and deputy division director of the Cooperative Financial Institution Regulatory Division, a director and deputy director of the logistics services center and deputy division director of the Administration Office. Mr. Liu worked for the frontier inspection station at the Chongqing Airport between February 1985 and September 1992. Mr. Liu received a master’s degree in Industrial Engineering from Chongqing University in 2005. He is currently a senior economist accredited by Chongqing Municipal Government.

Lu Dong

Ms. Dong Lu is Vice President of Chongqing Rural Commercial Bank Co Ltd. She has been the Vice President and Member of the Party Committee of the Bank since May 2011. Ms. Dong was the general manager of the Treasury Operation Department at headquarters of the Bank from August 2008 to May 2011 and assumed a number of positions in Chongqing Rural Credit Cooperative Union from October 2004 to August 2008 including general manager, vice general manager of the Business Department and deputy head of the Financial Planning Division. Prior to joining the Bank, Ms. Dong worked in the Financial Planning Department at Chongqing Branch of the China Everbright Bank from March 2002 to October 2004, business manager of the Customer Manager Department at Yuzhong Sub-branch of Chongqing Branch of China Everbright Bank from April 2001 to March 2002 and worked in Business Department at Yuzhong Sub-branch of Chongqing Branch of China Everbright Bank from June 1997 to April 2001. Ms. Dong obtained a master’s degree in Project Management from Chongqing University in December 2011 and is currently an economist.

Song Gao

Mr. Gao Song is the Vice President of the Company. He served as the Vice President and Member of the Party Committee of the Bank since September 2016. Mr. Gao served various positions in the Bank from May 2010 to September 2016, including general manager of the Human Resources Department, person in charge and secretary to the Party committee of Changshou Branch, general manager of the Channel Management Department and deputy general manager of the Asset Preservation Department. Prior to joining the Bank, Mr. Gao served as deputy president of Xinpaifang Branch in Chongqing Branch of Bank of Communications from April 2009 to May 2010 and assumed various postions in Chongqing Branch of Bank of Communications from March 2002 to April 2009, including legal compliance management officer of legal compliance department, assets preservation officer of assets preservation department and clerk of risk management division. He worked at the Shapingba Branch in Chongqing Branch of Bank of Communications from July 2001 to March 2002. Mr. Gao obtained a Bachelor Degree in law from Southwest University of Political Science & Law in July 2001 and obtained a Master’s Degree in law from Southwest University of Political Science & Law in January 2005.

Jiangqiao Liu

Mr. Liu Jiangqiao is Vice President, Director of CQRC Financial Leasing Co., Ltd of the Company. Since October 2015, Mr. Liu Jiangqiao has served as Vice President and Member of the Party Committee of the Bank. He served as the Director of CQRC Financial Leasing Co., Ltd. since July 2016, the Secretary to the Board of the Bank since September 2016. Mr. Liu currently serves as the Vice President and Secretary to the Board of the Bank and the Director of CQRC Financial Leasing Co., Ltd. Mr. Liu held multiple positions in the Bank from September 2008 to October 2015, including general manager of Personal Business Department, general manager of Three Rural Business Management Department, general manager of Personal Credit Department and general manager of Retail Channels Department, deputy general manager of Small Business Loan Center (conducting work) and deputy general manager of Agriculture and Personal Business Department. Before joining the Bank, Mr. Liu served as deputy president and member of the Party Committee of Wanzhou Branch of Chongqing of China Construction Bank from December 2005 to September 2008; served as president assistant in the Banan Branch of Chongqing Branch of China Construction Bank from December 2003 to December 2005; served as accounting manager and deputy president in the Peace Plaza Branch of Chongqing Wanzhou Branch of China Construction Bank from May 2001 to December 2003; served as vice president and president assistant, chief of Business Department of Longbao Branch in the Longbao District Branch of Chongqing Wanxian Branch of China Construction Bank from February 1997 to May 2001, served as deputy and clerk sector chief of Business Department in the Longbao District Branch of Sichuan Province Wanxian Branch of China People’s Construction Bank from July 1992 to February 1997. Mr. Liu graduated from the Business Management Major in the Master of Business Administration College in Chongqing in June 2002 and now is an economist.

Jing Shu

Ms. Shu Jing is Vice President of the Company. She has served as Vice President and Member of the Party Committee of the Bank since October 2015. Ms. Shu held a number of positions in the Bank from August 2008 to October 2015, including general manager of Credit Approval Department, general manager of Service Department of the company, general manager and deputy general manager in the Business Department. Before joining the Bank, Ms. Shu served as assistant president and deputy president of High Technology Development Zone Branch of Chongqing Branch of China Everbright Bank from August 2005 to August 2008; held multiple positions in the Beibei Branch of Chongqing Branch of China Construction Bank from January 1998 to August 2005, including manager and deputy general manager (conducting work) in the Business Department, deputy director of Huaguang Branch and secretary of the League of Branch, secretary of the League of Branch and audit supervisor of Finance Department, served as accounting of Business Department and accounting supervisor in Beibei Branch of Chongqing Branch of China Construction Bank from November 1992 to January 1998. Ms. Shu graduated from Economics and Management Major of the Correspondence School of the CPC Chongqing Municipal Party School in December 1997 and now is an economist.

Min Wang

Mr. Wang Min is Vice President of the Company. Before joining the Bank, Mr. Wang served as deputy president and member of the Party Committee of Bank of Chongqing Co., Ltd. (Stock code: 1963) from October 2010 to July 2015; served as staff in the Chongqing Branch of the National Development Bank and deputy president of the Bank of Chongqing and member of the Party Committee from July 2006 to October 2010; held a number of positions in the Chongqing Branch of the National Development Bank from July 2000 to July 2006, including director of the second Customer Department, director of Audit Supervision Department, director of Discipline Inspection Office and director of Audit; held a number of positions in the National Development Bank from December 1994 to July 2000, including deputy director of the Second Credit Audit Department of the Audit Council and deputy director of the Second Credit Audit Department and auditor at section level in the General Office of the Audit Bureau; served in the National Transportation Investment Office from June 1988 to December 1994; served in the general office of the State Economic Commission from July 1986 to June 1988. Mr. Wang obtained a bachelor’s degree in history of the Archival Science in Renmin University of China in July 1986 and obtained an EMBA degree from Sichuan University in June 2013.

Peizong Zhang

Mr. Zhang Peizong is the Vice President of the Company. He served as the Vice President and Member of the Party Committee of the Bank since September 2016. Mr. Zhang served as the chairman and the secretary to the Party committee of CQRC Financial Leasing Co., Ltd. from March 2016 to January 2017, the president, deputy secretary to the Party Committee of CQRC Financial Leasing Co., Ltd. from November 2014 to March 2016. He assumed various positions in the Bank from August 2008 to November 2014, including the person in charge and Secretary to the Party Committee of Beibei Branch, the person in charge, Secretary to the Party Committee, general manager of Development Research Department and general manager of Development Planning Department of Tongliang Branch. He served various positions in Chongqing Rural Credit Cooperative Union, including general manager of department of investigation and statistics, council secretary (general manager level), deputy head of the general office from June 2004 to August 2008 and secretary to the general office of Chongqing Rural Credit Cooperative Union from February 2001 to June 2004. He served as secretary to the general office of Chongqing Bishan Rural Credit Cooperative Union from February 1999 to February 2001, and worked at the Hebian Rural Credit Cooperative of Chongqing Bishan Rural Credit Cooperative Union from July 1998 to February 1999. Mr. Zhang obtained a Bachelor of Arts in Chinese language and literature from Chongqing Normal Academy in July 1998. Mr. Zhang obtained a Master’s Degree in project management from Chongqing University in December 2008. He is currently a senior economist.

Wenhui Xie

Mr. Xie Wenhui is President, Executive Director of Chongqing Rural Commercial Bank Co Ltd., since 21 August 2014. Mr. Xie has been served as an executive director of the Bank since August 2014. He also serves as the chairman of the risk management committee, a member of the strategic development committee, the nomination committee, the remuneration committee, Sannong financial service committee and the consumer rights protection committee. Mr. Xie had been a deputy president and Member of the Party Committee of the Bank from May 2011 to December 2013. Mr. Xie was a general manager of the Information Technology Department at the headquarters of the Bank from January 2010 to May 2011, deputy general manager (in charge of work) of the Technology Department at the headquarters of the Bank from August 2008 to January 2010. Mr. Xie held several positions in Chongqing Rural Credit Cooperative Union from January 2007 to August 2008, including the deputy general manager and assistant to general manager at the Technology Department. Prior to joining the Bank, Mr. Xie served as a deputy director of the Technology Division at the Chongqing Branch of Industrial and Commercial Bank of China from March 1998 to January 2007. Mr. Xie worked in Zhuhai Software Development Centre of Industrial and Commercial Bank of China from July 1997 to March 1998. Mr. Xie obtained a master’s degree in in precision instrument and machinery engineering from Chongqing University in July 1997 and is currently an economist and engineer.

Xiaobo Yuan

Mr. Yuan Xiaobo is Deputy Secretary of the Party Committee, Secretary of the Discipline Committee and Chairman of the Trade Union of Chongqing Rural Commercial Bank Co Ltd. He has been a deputy secretary to the Party Committee of the Bank since December 2008. Mr. Yuan has been the secretary to the Discipline Committee and chairman of the trade union of the Bank since March 2010. Prior to joining the Bank, Mr. Yuan was the division director (training division, human resources division) of Entrepreneur administration Division of Chongqing Stateowned Assets Supervision from October 2003 and December 2008. Mr. Yuan assumed a number of positions in Enterprise Executive Committee of Chongqing Municipal Party Committee from June 2000 to October 2003, including deputy division director, research assistant and principal staff member of the Cadres Division. He served as principal staff member of the Cadres Division of the Working Committee of Industrial Transport of Chongqing Municipal Party Committee from June 1998 to June 2000. Mr. Yuan worked for the Chongqing Electronics Industry Authority from March 1992 to June 1998 as a staff member and deputy principal staff member of Personnel and Education Division. Mr. Yuan worked at the State-owned 907 Factory from August 1984 to March 1992. Mr. Yuan obtained a Master’s degree in project management from Chongqing University in December 2008 and is currently a senior administration engineer and an economist.

Ming Wai Mok

Ms. Mok Ming Wai is Company Secretary of the Company. Ms. Mok is a director of KCS Hong Kong Limited (a company secretarial services provider). Ms. Mok has over 20 years of professional and in-house experience in the company secretarial field. She is a fellow member of the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries and the Institute of Chartered Secretaries and Administrators in the United Kingdom. Ms. Mok is currently company secretary or joint company secretary of several listed companies.

Jianwei Chen

Mr. Chen Jianwei is the Non-Executive Director of the Company. He has served as the secretary to the Party committee and the chairman of Chongqing City Construction Investment (Group) Co., Ltd. since March 2016; served as the secretary to the Party committee, the chairman and the general manager of Chongqing City Construction Investment (Group) Co., Ltd. from January 2016 to March 2016; served as the general manager, deputy secretary to the Party committee and the director of Chongqing City Construction Investment (Group) Co., Ltd. from May 2014 to January 2016. He was a member of the Party Working Committee of Chongqing Liangjiang New District, the Deputy Director and Director of Industrial Development Zone of Liangjiang New District, the President of Chongqing Liangjiang New Area Development & Investment Group from July 2010 to May 2014. He concurrently served as the general manager, the director and a member of the Party committee of Chongqing Transport and Travel Investment Group Limited from September 2008 to July 2010, during which he attended the diploma programme of business education of China Europe International Business School from August 2009 to April 2010. He served as the standing member of the district committee and the managing district vice head of Jiulongpo District, Chongqing from February 2003 to September 2008. Mr. Chen obtained a Master’s Degree in agricultural extension from College of Economics and Business Administration of Southwest University in 2005 and is currently a senior engineer certified by the People’s Government of Chongqing.

Xiaoyan Chen

Ms. Chen Xiaoyan is Non-Executive Director of the Company. November 2015. She also served as the member of the risk management committee and the Related Party Transaction Control Committee of the Bank. Ms. Chen Xiaoyan has served as the chief financial officer of Chongqing Transport and Travel Investment Group Company Limited (the shareholder of the Bank and one of the state-owned shareholders of the Bank) since August 2014 and concurrently served as the head of Financial Department of the same company from May 2012 to August 2014. She worked at the Financial Department of Chongqing Land Group from April 2011 to May 2012, and worked at the Financial Department of Chongqing International Construction Corporation from January 1999 to April 2011 during which she consecutively served as the deputy chief clerk, deputy head and the head of Financial Department. From September 1989 to January 1999, she worked at the financial office of Chongqing Wandefu Food Company Limited. Ms. Chen graduated from Chongqing College of Technology in June 2000, major in accounting and is currently a senior accountant.

Xiaohua Duan

Mr. Duan Xiaohua is Non-Executive Director of the Company since August 2014. He is also a member of the remuneration committee, Sannong financial service committee and Consumer Rights Protection Committee of the Bank. Mr. Duan has served as a non-executive director of Hanhua Financial Holding Co., Ltd. (Stock Code: 3903) since June 2013 and a director and financial controller of Shanghai Fenghwa Group Co., Ltd. since October 2012. From March 2012 to October 2012, he served as the financial controller of Loncin Holdings Limited. From March 2008 to March 2012, he served in a number of positions in Chengdu Fudi Property Co., Ltd., including the financial manager, vice financial president and financial president. From May 2007 to March 2008, he served as the finance assistant manager of Hutchison Whampoa Property (Xi’an) Co., Ltd. From June 2003 to May 2007, he served as the chief of the Finance Department of Taiji Industry (Group) Co., Ltd.. From June 2000 to June 2003, he served as the deputy director of the Finance Department of Taiji Group Sales General Company. From April 1999 to June 2000, he served as the deputy head of the Finance Division of Taiji Industry (Group) Co., Ltd.. From July 1998 to April 1999, he served as a clerk in the Finance Department of Taiji Industry (Group) Co., Ltd.. He currently holds an MBA degree, and he is an accountant and a certified internal auditor. Mr. Duan graduated from Chongqing University with MBA from September 2003 to July 2005.

Zhiming He

Mr. He Zhiming is Non-Executive Director of the Company. He also served as the member of the Strategic Development Committee and the Audit Committee of the Bank. Mr. He Zhiming has been the general manager, deputy secretary to the Party Committee and director of Chongqing Yufu Assets Management Group Company Limited (the main shareholder of the Bank and one of the state-owned shareholders of the Bank) since September 2014. From February 2011 to September 2014, he served as the deputy director-general of the Chongqing Finance Bureau. From August 2001 to February 2011,he held various positions in the Regional Administration of Taxation of Chongqing, including the deputy director-general, the Head of International Taxation Department and the Head of the subordinate Tax Collection Administration. From April 2000 to August 2001, he was the Head of the Regional Administration of Taxation of Qianjiang, Chongqing and secretary to the Party Organization. He served as the Head of the Regional Administration of Taxation in the High and New Technology Industry Development Zone of Chongqing Municipal Government from March 1998 to April 2000. He served as the deputy head of the office in the Regional Administration of Taxation of Chongqing from June 1997 to March 1998. From September 1994 to June 1997, he held several positions in Regional Administration of Taxation of Chongqing City, Sichuan Province, including chief clerk of the General Office and deputy head of the General Office. From July 1993 to September 1994, he served as the chief clerk of the General Office of the Administration of Taxation of Chongqing City, Sichuan Province. From March 1992 to July 1993, Mr. He was the deputy head of the Stated-operated First Office of the Taxation Subdivision of the Central Area, Chongqing City, Sichuan Province., as well as a chief clerk of the Department of Policy and Regulations. Mr. He obtained a bachelor’s degree in Finance from Sichuan Institute of Finance and Economics in September 1984.

Yuxing Luo

Lida Sun

Mr. Sun Lida was the Non-Executive Director of the Company. He is also a member of related party transaction supervision committee of the Bank. He has served as the chairman and secretary to the Party Committee of Chongqing City Construction Investment (Group) Company Limited from August 2013 to January 2016. From May 2014 to December 2014, he concurrently served as the chairman of Ancheng Property & Casualty Insurance., Ltd. From January 2011 to August 2013, he served as the chairman and deputy secretary to the Party Committee of Chongqing City Construction Investment (Group) Company Limited. From June 2006 to January 2011, he served in a number of positions in Chongqing City Construction Investment Company Limited, including general manager, director, chairman and deputy secretary to the Party Committee. From July 2001 to June 2006, he served as the general manager and secretary to the Party Committee of Chongqing City Construction Investment Company. During the period, he has also been the director and vice-chairman of Chongqing Jiulong Power Company Limited. From June 1997 to July 2001, he served in a number of positions in Energy and Transportation Office of Chongqing Planning Committee, including deputy chief and chief. From April 1979 to June 1997, he served in a number of positions in the Planning Committee of Chongqing City, Sichuan Province, including the division clerk of the Consolidated Division, deputy chief clerk, chief clerk and deputy chief of the Energy and Transportation Office. From February 1979 to April 1979, he worked in Finance and Trade Cadre School in Nanchong Area, Sichuan Province. He is currently a senior economist. Mr. Sun graduated from Nanchong Normal School in Sichuan Province of China, majoring in Chinese language and literature from February 1977 to February 1979.

Honghai Wen

Mr. Wen Honghai is Non-Executive Director of Chongqing Rural Commercial Bank Co Ltd., since June 2008. He is also a member of the related party transaction supervision committee and Consumer Rights Protection Committee of the Bank. Mr. Wen has also been the director and vice president of the Huaxin Century Investment Group Co., Ltd. (one of our shareholders) since March 2001 and served as deputy finance manager and finance manager of Huaxin Century Investment Group Co., Ltd. from June 2000 to March 2001. From November 1996 to June 2000, Mr. Wen was the finance manager of China Enterprise International Investment Co. Ltd. From April 1992 to November 1996, Mr. Wen worked as the manager of the China Rural Development Trust and Investment Company and lectured in Renmin University of China during the period from September 1988 to April 1992. Mr Wen obtained a bachelor’s degree in Economics and Finance from Renmin University of China in 1988.

Guohua Cao

Mr. Cao Guohua is Independent Non-Executive Director of the Company. since December 2014. He is also a chairman of the audit committee, the nomination committee, the remuneration committee, Sannong financial service committee and Consumer Rights Protection Committee of the Bank. Mr. Cao has been a professor and PhD tutor of the Department of Finance, School of Economics and Business Management, Chongqing University since September 2007 until now. Since May 2015, he has served as an independent director of Chongqing Jingke Property Group Co., Ltd., and he has served as an independent director of Chongqing Jian Feng Chemical Co., Ltd., since January 2015, an outside director of Chongqing Tourism Investment Group Co., Ltd., since June 2014, an independent director of Chongqing Yukaifa Co., Ltd. since August 2012 and an independent director of Chengde Nanjiang Co., Ltd., since April 2012.He once served as an independent director of Balance Automobile Insurance Co., Ltd., from March 2010 to March 2013. Mr. Cao served as an independent director of Guizhou Bailing Group Pharmaceutical Co., Ltd., from December 2007 to December 2013. He once served as an associate professor and professor of the Department of Finance, School of Economics and Business Management, Chongqing University from December 2000 to September 2007. From April 1993 to December 2000, he served as an assistant lecturer and lecturer of the School of Economics and Business Management, Chongqing University. From July 1992 to April 1993, he served as an assistant lecturer of the Department of Mathematics, Chongqing University. Mr. Cao obtained a bachelor’s degree in the Department of Mathematics, Anhui Normal University in July 1989. He obtained a master’s degree in the Department of Mathematics, Sichuan University in July 1992 and obtained a PhD degree in the School of Economics and Business Management, Chongqing University in December 1999.

Qinghua Song

Li Hsun Sun

Mr. Sun Li Hsun is Independent Non-Executive Director of the company since December 2011. He also serves as the chairman of the remuneration committee, a member of the audit committee, risk management committee and the nomination committee of the Bank. Mr.Sun has been an independent non-executive director of Mizuho Securities Asia Limited since December 2014. From November 2005 to June 2014, he had served as an independent non-executive director of New Heritage Holdings Ltd. (Stock Code: 95). He has also been the managing director of Pan Asian Mortgage Company Limited since December 1999. Mr. Sun was the consultant of Merrill Lynch Asia Pacific Limited between April 1998 and December 1999, and was appointed by the Financial Secretary of the Government of the Hong Kong Special Administrative Region as the first Chief Operating Officer of The Hong Kong Mortgage Corporation between February 1997 and April 1998. Mr. Sun was the managing director of ARCH Fixed Income Management Limited between March 1996 and February 1997, a senior managing director of Bear Stearns Asia Limited between October 1994 and February 1996, and executive director of GS (Asia) Securities Limited between July 1986 and September 1994. Mr. Sun obtained a master’s degree in Business Administration. Mr. Sun graduated from UCLA Anderson School of Business with MBA from 1984 to 1986.

Mengbo Yin

Mr. Yin Mengbo is Independent Non-Executive Director of the Company since December 2011. He also serves as the chairman of the nomination committee and a member of the audit committee, the strategic development committee, the remuneration committee and the related party transaction supervision committee. Mr. Yin has been a lecturer of Southwestern University of Finance and Economics since July 1982, the chairman of the Professor Committee of the School of Finance of Southwestern University of Finance and Economics since June 2013, the dean of the Research Institute of Southwestern University of Finance and Economics from November 2011 to June 2013, the head of the graduate department of Southwestern University of Finance and Economics from September 2007 to November 2011 and the dean of the School of Finance of Southwestern University of Finance and Economics between September 1997 and September 2007. Mr. Yan graduated from the department of finance of Southwestern University of Finance and Economics in 1982 and currently holds a master’s degree and a doctorate degree, serving as professor and doctoral supervisor. Mr. Yin graduated from Southwestern University of Finance and Economics for postgraduate and PhD degree of economics, majoring in finance, from September 1996 to May 1999.

Zengting Yuan

Mr. Yuan Zengting is the Independent Non-Executive Director of Chongqing Rural Commercial Bank Co., Ltd., since December 2014. He is also the chairman of the related party transaction supervision committee and a member of the strategic development committee, the risk management committee and Sannong financial service committee of the Bank. Mr. Yuan is currently the deputy director and associate research fellow of the Financial Laboratory of the Institute of Finance and Banking, Chinese Academy of Social Sciences, and a master tutor of MBA Center and Department of Finance, Chinese Academy of Social Sciences since October 2013. He once served as a deputy director of the Structured Finance Research Department of the Institute of Finance and Banking, Chinese Academy of Social Sciences, and deputy director of the Financial Product Center, Chinese Academy of Social Sciences from October 2009 to September 2013. He served as an assistant researcher at the Structured Finance Research Department of the Institute of Finance and Banking, Chinese Academy of Social Sciences from July 2005 to September 2009; from September 2006 to July 2008, he served as a postdoctoral researcher at Tehua Investment Holding Co., Ltd. Mr. Yuan served as a senior analyst at the Research Division of China Cheng Xin International Credit Rating Co. Ltd. from September 2004 to June 2005. Mr. Yuan obtained PhD degree of economics from Wuhan University Faculty of Economics, majoring in economics from 2001 to 2004.