Edition:
India

Bank of Zhengzhou Co Ltd (6196.HK)

6196.HK on Hong Kong Stock

2.61HKD
9:04am IST
Change (% chg)

HK$0.00 (+0.00%)
Prev Close
HK$2.61
Open
HK$2.62
Day's High
HK$2.62
Day's Low
HK$2.60
Volume
648,000
Avg. Vol
1,875,708
52-wk High
HK$4.00
52-wk Low
HK$2.55

Summary

Name Age Since Current Position

Tianyu Wang

49 2011 Executive Chairman of the Board

Xueqing Shen

50 2012 President, Executive Director

Zhibin Guo

47 2010 Assistant to President

Haigang Sun

38 2009 Assistant to President

Wenjian Zhang

50 2011 Assistant to President

Xiaofeng Bai

48 2008 Vice President

Hua Xia

48 2011 Vice President

Lijuan Zhao

53 2008 Vice President

Tao Feng

2016 Executive Director

Yuezhen Mao

52 2011 Chief Accountant

Chunqiao Fu

42 2011 Secretary of the Board, Director

Wing Han Leung

2015 Joint Company Secretary

Yutao Fan

49 2015 Non-Executive Director

Hongjun Ji

52 2012 Non-Executive Director

Songwei Liang

47 2012 Non-Executive Director

Jinwei Ma

39 2015 Non-Executive Director

Jingnan Xu

2017 Non-Executive Director

Zhanglin Yu

49 2016 Non-Executive Director

Jingguo Zhang

52 2012 Non-Executive Director

Mei Bo Chan

45 2015 Non-Executive Independent Director

Yanyan Li

2018 Non-Executive Independent Director

Shihao Wang

66 2012 Non-Executive Independent Director

Geng Wu

48 2015 Non-Executive Independent Director

Taifeng Xie

57 2015 Non-Executive Independent Director

Biographies

Name Description

Tianyu Wang

Mr. Wang Tianyu is Executive Chairman of the Board of the Bank. Since February 2012 and appointed as the chairman of the Bank in March 2011, being primarily responsible for the overall operations and strategic management of the Bank. In addition, Mr. WANG served as the president of the Bank from September 2005 to December 2011 and has served as the chairman of Zhongmu Zhengyin County Bank Co., Ltd. (“Zhongmu County Bank”) since May 2012. Mr. WANG has over 22 years of experience in banking business operations and management. He joined the Bank in August 1996 and had successively served as the president of Jingwu Road sub-branch and the vice president of the Bank from August 1996 to September 2005. Prior to that, Mr. WANG had served as the deputy director of Henan Province Yugong Urban Credit Cooperatives from May 1993 to May 1996. Mr. WANG graduated from Henen Institute of Finance and Economics (Henan, China) in June 1988, majoring in public finance, and obtained a bachelor’s degree in economics. He obtained a master’s degree in business administration from National University of Singapore (Singapore) in June 2006 and an executive master’s degree in business administration from Tsinghua University (Beijing, China) in January 2015. He has been attending a program of advanced economics course for further studies at School of Economics of Huazhong University of Science and Technology (Hubei, China) since July 2015. He has been a senior accountant accredited by the People’s Government of Henan Province since December 1998. In addition, Mr. WANG has been a member of the 12th Congress of the People’s Congress of Henan Province since January 2013 and was awarded the title of “National Model Worker” in April 2015.

Xueqing Shen

Mr. Shen Xueqing is President, Executive Director of the Bank. Executive Director of the Bank in February 2012 and appointed as the president of the Bank in December 2011. He is primarily responsible for the daily operations and management of the Bank. Mr. SHEN has over 19 years of experience in banking business operations and management. He joined the Bank in December 2011. Prior to joining the Bank, he held a number of positions in Guangdong Development Bank Co., Ltd. (currently known as China Guangfa Bank Co., Ltd., from June 1996 to November 2011. He had served successively as the deputy manager and the manager of general office, the director of operations department and the assistant to sub-branch president of Huayuan Road sub-branch, Zhengzhou branch from June 1996 to October 2000, the assistant to sub-branch president, the vice president and the president of Dongming Road sub-branch, Zhengzhou branch from October 2000 to July 2004, the general manager of No.3 corporate banking department and the general manager of general office of Zhengzhou branch from July 2004 to April 2006, the president of Anyang sub-branch from April 2006 to September 2009, and the vice president of Changsha branch from October 2009 to November 2011. Prior to that, he had worked in Financial and Trade Commission of Pingdingshan City, Henan Province from July 1990 to June 1996 and had served as the deputy chief of information investigation section since May 1995. Mr. SHEN graduated from Henan Institute of Finance and Economics (Henan, China) in June 1990, majoring in public finance, and obtained a bachelor’s degree in economics. He obtained an executive master’s degree in business administration degree from Xi’an Jiaotong University (Shaanxi, China) in December 2008, and an executive master’s degree in business administration from Tsinghua University (Beijing, China) in July 2015. He has been a senior economist accredited by the People’s Government of Henan Province since December 2005.

Zhibin Guo

Mr. Guo Zhibin is Assistant to President of the Bank. since December 2010. He is primarily responsible for the operations of the corporate business department and the trade finance department. Mr. GUO has approximately 17 years of experience in banking industry. He joined the Bank in December 2010. Prior to joining the Bank, he had served in Industrial Bank Co., Ltd. as the president of Huanghe Road sub-branch of Zhengzhou branch from March 2006 to December 2010. In addition, he had served in Everbright Bank Co., Ltd. as the assistant to president and the vice president of Hongzhuan Road sub-branch of Zhengzhou branch, the deputy general manager of corporate business No. 2 department of Zhengzhou branch, and the general manager of asset security department of Zhengzhou branch from June 1999 to March 2006. He had served as the manager and the deputy general manager of the general office of Henan Yutai Mall Co., Ltd. from October 1997 to May 1999, and the deputy director of general office of Henan Province Labor City Credit Cooperatives from December 1996 to October 1997. Mr. GUO graduated from Zhengzhou University (Henan, China) in June 1995, majoring in finance. He graduated from national economics post-graduate course program of Henan University (Henan, China) in July 1999, and obtained a master’s degree in business administration from the Asia International Open University (Macau) (Macau, China) in August 2004. He has been an economist accredited by the Ministry of Personnel of the PRC since November 1997. Mr. GUO graduated from Zhengzhou University (Henan, China) in June 1995, majoring in finance. He graduated from national economics post-graduate course program of Henan University (Henan, China) in July 1999, and obtained a master’s degree in business administration from the Asia International Open University.

Haigang Sun

Mr. Sun Haigang is Assistant to President of the Bank. since October 2009 and the president of Luoyang branch since October 2013. He is primarily responsible for the operations of Luoyang branch. Mr. SUN has approximately 6 years of experience in banking industry. He joined the Bank in October 2009. Prior to joining the Bank, he had served as the planner for planning and management of Baosteel Holding Co., Ltd. from July 2009 to September 2009. Mr. SUN graduated from the Henan University (Henan, China) in June 2000, majoring in marketing (advertising), and obtained a bachelor’s degree in arts. He graduated from the Henan University (Henan, China) in July 2004, majoring in political economics, and obtained a master’s degree in economics. He graduated from Shanghai University of Finance and Economics (Shanghai, China) in June 2007, majoring in industrial economics, and obtained a doctoral degree in economics. He has been an economist accredited by the Human Resources and Social Security Ministry of the PRC since November 2011.

Wenjian Zhang

Mr. Zhang Wenjian is Assistant to President of the Bank. since May 2011. He is primarily responsible for the operations of the electronic banking department, the retail banking department and the credit card department. Mr. ZHANG has over 30 years of experience in banking industry. He joined the Bank in November 1997 and had successively served as the staff member of Zhengliu Street sub-branch, the deputy general manager of financial accounting department, the general manager of accounting and settlement department, the general manager of corporate business department, a member of preparatory team of Nanyang branch, and the president of Nanyang branch from November 1997 to May 2011. Prior to that, he had served as the deputy chief of accounting section and the director of transaction centre of Jinshui sub-branch of Industrial & Commercial Bank of China Limited from February 1985 to November 1997. Mr. ZHANG graduated from the Zhengzhou Workers’ University (Henan, China) in June 1989, majoring in applied computer science, and graduated from Nanjing Institute of Political Science (Jiangsu, China) in June 2005, majoring in economic management. He has been an economist accredited by the Ministry of Personnel of the PRC since June 1995.

Xiaofeng Bai

Mr. Bai Xiaofeng is Vice President of the Bank. since May 2008. He is primarily responsible for the operations of the financial markets department, the interbank department and the asset management department. Mr. BAI has over 24 years of experience in banking industry. He joined the Bank in May 2008. Prior to joining the Bank, he had served successively in Zhengzhou branch of Guangdong Development Bank, Co., Ltd. (currently known as China Guangfa Bank Co., Ltd., as the manager of branch office, the manager of credit management department, the assistant to president of Wenhua Road sub-branch, the vice president and the president of Jinshui Road sub-branch from September 2003 to March 2008. He had served successively in PBoC as the vice president of Shangjiequ sub-branch of Zhengzhou office, the vice president of Xinzheng sub-branch, the principal staff member of policy banking regulatory department of Zhengzhou financial regulatory office of Jinan office from March 1998 to September 2003. He served as the deputy head of preparatory team of Sanmenxia City Credit Cooperatives from November 1997 to March 1998, the chief of the planning section of Shan County sub-branch of PBoC, the deputy chief of administrative and education section and the deputy chief of financial management section of Sanmenxia office in Henan Province from June 1991 to November 1997. Mr. BAI graduated from Zhengzhou University (Henan, China) in June 1989, majoring in economics, and obtained a bachelor’s degree in economics. He obtained a master’s degree in business administration from Hunan University (Hunan, China) in December 2000. He has been an economist accredited by the Ministry of Personnel of the PRC since April 1994.

Hua Xia

Mr. Xia Hua is Vice President of the Bank. Since December 2011. He is primarily responsible for the operations of the credit approval department, the risk management department, the compliance department and the legal department. Mr. XIA has over 25 years of experience in banking industry. He joined the Bank in September 2011. Prior to joining the Bank, he had successively served in CBRC Henan Office as the principal staff member and the deputy chief of state-owned banking regulatory No. 1 department, the deputy chief and the regulatory researcher of city commercial banks regulatory department from September 2003 to October 2011. He had sucessively served in PBoC as the vice president of Yichuan County sub-branch, the deputy principal staff member and the principal staff member of rural cooperation finance management department of Henan office, the principal staff member of the cooperation department of Zhengzhou regulatory office of Jinan office, the principal staff member of agricultural bank regulatory department from August 1996 to September 2003, and the staff member of the foreign exchange department of PBoC Luoyang office from July 1990 to July 1996. Mr. XIA graduated from the Beijing Agricultural Engineering University (Beijing, China) in July 1990, majoring in applied electronic technology, and obtained a bachelor’s degree in engineering. He has been an economist accredited by the Ministry of Personnel of the PRC since June 1995.

Lijuan Zhao

Ms. Zhao Lijuan is Vice President of the Bank. since May 2008, and the chairman of the labor union of the Bank since November 2007. She is primarily responsible for the operations of the operations management department, the administration and management department, the science and technology development department and the labor union. Ms. ZHAO has approximately 31 years of experience in banking industry. She joined the Bank in August 1996 and had successively served as the vice president and the president of Wulibao sub-branch, the president of Jinhai Avenue sub-branch from August 1996 to March 2008. Prior to joining the Bank, she successively served as the accountant and the accounting chief of Zhengzhou Wulibao City Credit Cooperatives from December 1984 to August 1996. Ms. ZHAO graduated from Air Force Logistics Management College of the People’s Liberation Army of the PRC (Jiangsu, China) in June 2004, majoring in financial management. She obtained a completion certificate of advanced course program in finance major of business administration master from the School of Finance of Renmin University of China (Beijing, China) in March 2008. She has been a senior political consultant accredited by Senior Professional Evaluation Committee of Henan Province Enterprises’ Ideological and Political Personnel since January 2009, and an economist accredited by Ministry of Personnel of the PRC since November 2001.

Tao Feng

Yuezhen Mao

Ms. Mao Yuezhen is Chief Accountant of the Bank. since September 2011. She is primarily responsible for the operations of the finance and accounting department. Ms. MAO has approximately 20 years of experience in finance and accounting. She joined the Bank in August 1996 and had successively served as the chief of accounting section of Hongqi Road sub-branch, the vice president of Hongqi Road sub-branch, the deputy director of auditing department, the general manager of audit and supervision department, the director of assessment office, the general manager of planning and asset department, and the general manager of planning and finance department of the Bank from August 1996 to October 2011. Prior to joining the Bank, she had served as the manager of accounting department of Henan Jinyu Experimental Bank from April 1993 to July 1996, and a lecturer of Henan College for Finance and Management Officials from July 1987 to March 1993. Ms. MAO graduated from the Henan College for Finance and Management Officials (Henan, China) in July 1995, majoring in finance. She has been an intermediate level accountant accredited by the Ministry of Finance of the PRC since May 2002.

Chunqiao Fu

Mr. Fu Chunqiao is Secretary of the Board, Director of the Bank. since January 2011 and the secretary to the Board of Directors since June 2013. He is primarily responsible for the operations of the Office of the Board of Directors. Mr. FU has approximately 19 years of experience in the banking industry. He joined the Bank in August 1996, and had served successively as the deputy manager and the deputy general manager of planning and asset department, and the deputy general manager and the general manager of asset operation department from March 2000 to January 2011. Mr. FU graduated from Henan Institute of Finance and Economics (Henan, China) in June 1995, majoring in money and banking. He obtained a master’s degree in law from Zhengzhou University (Henan, China) in June 2008. He has been an economist accredited by the Ministry of Personnel of the PRC since November 1999.

Wing Han Leung

Ms. Leung Wing Han Sharon is Joint Company Secretary of the Bank. Since November 6, 2015. Ms. LEUNG is a vice president of SW Corporate Service Group Limited. She has over 10 years of experience in finance, accounting and company secretarial matters. Ms. LEUNG holds degrees of bachelor of business administration in accounting, bachelor of laws, and master of laws in international corporate and financial law. Ms. LEUNG is a fellow member of the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries, the Institute of Chartered Secretaries and Administrators in UK, and the Association of Chartered Certified Accountants in UK. She is also a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants.

Yutao Fan

Mr. Fan Yutao is Non-Executive Director of the Bank. Since June 2015. Mr. FAN has served as the chief economist of Zhengzhou Finance Bureau since July 2009. Prior to that, Mr. FAN had served as the staff member of budget section of Zhengzhou Finance Bureau from July 1988 to June 1994, the deputy chief of budget section of Zhengzhou Finance Bureau from June 1994 to April 2002, the chief of budget section of Zhengzhou Finance Bureau from April 2002 to April 2006 and the chief of treasury section of Zhengzhou Finance Bureau from April 2006 to July 2009. Mr. FAN graduated from Information Engineering College of the People’s Liberation Army of the PRC (Henan, China) in July 1988, majoring in computer science and engineering, and obtained a bachelor’s degree in engineering. He also obtained a completion certificate in accounting from Graduate School of Institute of Public Finance Science of the Ministry of Finance (Beijing, China) in July 2001.

Hongjun Ji

Mr. Ji Hongjun is Non-Executive Director of the Bank. Since February 2012. Mr. JI has successively served as the duputy general manager and the vice president of Zhongyuan Trust Co., Ltd. since December 2003, and the director of Great Wall Fund Management Co., Ltd. since December 2008. Prior to that, he had served as the deputy chief of finance department of Henan Province Development and Planning Commission from August 2000 to September 2003 (serving as the deputy chief of No. 1 credit loan section of Henan Branch of China Development Bank from September 2002 to September 2003), the deputy chief of fixed asset investment department of Henan Province Planning Commission from February 1999 to August 2000, the deputy chief of senior officer department of Henan Province Planning Commission from April 1997 to February 1999, the principal staff member of foreign economy department of Henan Province Planning Economy Commission and Henan Province Planning Commission from April 1993 to April 1997, the deputy chief staff member of foreign economy department of Henan Province Planning Economy Commission from August 1991 to April 1993, the staff member of foreign economy department of Henan Province Planning Economy Commission from January 1989 to August 1991, the clerk of the finance department of Henan Province Planning Economy Commission from September 1987 to January 1989, and the staff of the finance and trade department of Henan Province Planning Economy Commission and finance department of Henan Province Planning Economy Commission from July 1984 to September 1987. Mr. JI graduated from School of Communist Party of China Henan Province Committee (Henan, China) in July 1994, majoring in economics (part-time courses). He obtained a completion certificate of a program of post-graduate course for further studies in finance from Business School of Wuhan University (Hubei, China) in June 2004.

Songwei Liang

Mr. Liang Songwei is Non-Executive Director of the Bank. Since February 2012. Mr. LIANG has served as the general manager of Zhengzhou Investment Holdings Co., Ltd. since November 2008 and the director of the aforesaid company since December 2009, and the assistant to the general manager of Zhengzhou Baiwen Co., Ltd. (Group) since November 2001. Prior to that, he had served as the director and the deputy general manager of Zhengzhou Baiwen Group Co., Ltd. from August 2006 to October 2008. Mr. LIANG graduated from Graduate School of Chinese Academy of Social Sciences (Beijing, China) in December 1998, majoring in literature and art. He graduated from University of International Business and Economics (Beijing, China) in June 2005, majoring in interational trade.

Jinwei Ma

Mr. Ma Jinwei serves as Non-Executive Director of the Bank. Mr. MA has served as the general manager of Henan Chendong Industry Co., Ltd. since May 2014. Prior to that, he had successively served as the chief accountant of financial department, the deputy manager of financial department, the group financial manager, the financial director, the deputy general manager and the director of Henan Yinji Real Estate Development Co., Ltd. from October 2004 to May 2014. Mr. MA graduated from Northeastern University (Liaoning, China) in June 2011, majoring in project management. He has been an intermediate level accountant accredited by the Ministry of Finance of the PRC since May 2002.

Jingnan Xu

Zhanglin Yu

Mr. Yu Zhanglin serves as Non-Executive Director of the Company. He has served as the vice president of CCCC Financial Limited, since January 2016. Prior to that, he had served as the general manager of Shenzhen Southern Great Wall Investment Holdings Co., Ltd. from May 2004 to January 2016 and had undertaken administrative work at Yellow River Conservancy Commission of the Ministry of Water Resources from March 1992 to May 2004 and designing work at Henan Province Metallurgy Plan and Design Institute from September 1988 to March 1992. Mr. Yu graduated from Zhengzhou Institute of Technology (Henan, China) in July 1988, majoring in water resources and hydropower construction and obtained a bachelor’s degree in engineering.

Jingguo Zhang

Mr. Zhang Jingguo is Non-Executive Director of the Bank, Since February 2012. Mr. ZHANG has served as the chairman and the chief executive officer of Henan Zensun Property Co., Ltd. since January 2001. He has served as the chairman, the executive director and the chief executive director of ZH International Holdings Ltd. (formerly known as Heng Fai Enterprises Limited, listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00185) since July 2015. Prior to that, he had served as the general manager of Henan Xingye Real Estate Development Co., Ltd. from April 1995 to April 2001. Mr. ZHANG graduated from the Zhengzhou University (Henan, China) in June 1983, majoring in wireless communication, and obtained a bachelor’s degree in science. He also obtained a completion certificate in international trade from Renmin University of China (Beijing, China) in July 2001 and obtained an executive master’s degree in business administration from Peking University (Beijing, China) in July 2013. He has been a senior engineer accredited by the People’s Government of Henan Province since August 1997.

Mei Bo Chan

Ms. Chan Mei Bo Mabel is Non-Executive Independent Director of the Bank, Since June 2015. She established Mabel Chan & Co. (an accounting firm, formerly known as Mabel M.B. Chan Certified Public Accountant) in February 1999. She had served as the independent non-executive director of Code Agriculture (Holdings) Limited (formerly known as China Chief Cable TV Group Limited, listed on Hong Kong Stock Exchange, stock code: 08153) from October 2009 to April 2012, the independent non-executive director of Hong Kong Education (Int’l) Investments Ltd. (formerly known as Modern Education Group Limited, listed on Hong Kong Stock Exchange, stock code: 01082) from July 2011 to September 2012, the independent non-executive director of Kingmaker Footwear Holdings Ltd. (listed on Hong Kong Stock Exchange, stock code: 01170) since August 2011, the independent non-executive director of China Weaving Materials Holdings Limited (listed on Hong Kong Stock Exchange, stock code: 03778) from December 2011 to December 2014, and the independent non-executive director of South China Land Limited (listed on Hong Kong Stock Exchange, stock code: 08155) since May 2013. She has served as the council member of Association of Women Accountants HK Ltd. since January 2006, vice president of the Society of Chinese Accountants and Auditors from December 2008 to December 2009 and president of the aforesaid society from December 2009 to December 2010, member of the Financial Reporting Review Panel of Financial Services and the Treasury Bureau of Hong Kong from July 2010 to July 2015, member of the Vetting Committee of CreateSmart Initiative appointed by the Secretary for Commerce and Economic Development of Hong Kong form August 2011 to July 2013 and since August 2015, member of Council of Hong Kong Baptist University since January 2013, member of the Appeal Panel (Housing) of Hong Kong since April 2014.

Yanyan Li

Shihao Wang

Mr. Wang Shihao is Non-Executive Independent Director of the Bank. Since February 2012. He was appointed as the director-general of Funds Clearing Center for City Commercial Banks in September 2002 and had served as the legal representative of Funds Clearing Centre for City Commercial Banks from July 2002 to August 2013. He has served as the independent non-executive director of Huishang Bank Corporation Limited (listed on Hong Kong Stock Exchange, stock code: 3698) since October 2011, the independent director of Greenland Holding Co., Ltd. (formerly known as Shanghai Jinfeng Investment Holding Co., Ltd., listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 600606) from May 2012 to August 2015. Prior to that, he had served as the vice president of Shanghai City Cooperation Commercial Bank (currently known as Bank of Shanghai) from December 1995 to May 2010, the director of Shanghai City Credit Cooperatives from February 1991 to December 1995. In addition, he had been appointed as the special expert for decision consulting of the Shanghai People’s Government from March 2008 to February 2010 and from December 2010 to November 2012. He had served as the part-time professor of Shanghai National Accounting Institute since July 2010, the part-time professor of Overseas Education College of Shanghai Jiao Tong University since January 2011, the visiting professor (2012-2014) of School of Economics of Fudan University from June 2012 to December 2014 and the part-time professor of the College of Business of Shanghai University of Finance and Economics since May 2013. Mr. WANG graduated from Fudan University (Shanghai, China) in July 1984, majoring in financial management. He completed a joint program of executive master’s of business administration organised by Shanghai National Accounting Institute (Shanghai, China) and Arizona State University (US) in June 2005, and obtained a master’s degree in business administration from Arizona State University (US).

Geng Wu

Mr. Wu Geng is Non-Executive Independent Director of the Bank. Since June 2015. He has served as the director and the legal representiative of Beijing Zhongwen Law Firm since November 2013. In addition, he has served as a part-time researcher of human rights education and research centre of the Southwestern University of Politics and Law, being the national base of human rights education and training, since April 2015. He has been a member of the 11th Henan Provincial Committee of Chinese People’s Political Consultative Conference since January 2013, the director of the third and the fourth sessions of Chinese Overseas Friendship Association since September 2008. He has served as the tutor of juris master of Central University of Finance and Economics since December 2005, the part-time researcher of the Institute of Criminal Law Science of Beijing Normal University since August 2006, and the part-time professor of Law School of China University of Political Science and Law from May 2007 to May 2010. He was awarded the outstanding joint tutor of juris master of Law School of Tsinghua University in March 2007. Mr. WU graduated from Renmin University of China (Beijing, China) in January 2000, majoring in juris master, and obtained a master’s degree in law. He obtained a completion certificate of post-graduate course in finance from School of Economics of Peking University (Beijing, China) in December 2002.

Taifeng Xie

Mr. Xie Taifeng is Non-Executive Independent Director of the Bank. Since June 2015. He has served as the independent director of Woori Bank (China) Limited since September 2013 and the professor of School of Finance of Capital Univeristy of Economics and Business since July 2005. Prior to that, he had served as the independent director of China Haohua Chemical Group Co., Ltd. from March 2013 to June 2015, the deputy dean, and the dean and PhD supervisor of School of Finance of Capital University of Economics and Business from January 2006 to March 2015. He had served as the professor of Business Administration Branch School of Beijing Machinery Industry Institute from July 2000 to July 2005, and the teaching assistant of Economics Department, the lecturer of Economics Department, the associate professor of Business School, the dean of Finance Department, the deputy dean of Business School, the professor and the deputy dean of Business School of Zhengzhou University from January 1982 to July 2000. Mr. XIE graduated from Zhengzhou University (Henan, China) in December 1981, majoring in politics and economics, and obtained a bachelor’s degree in economics. He graduated from the Southwestern University of Finance and Economics (Sichuan, China) in July 1986, majoring in monetary banking, and obtained a master’s degree in economics in January 1989. He obtained a doctoral degree in economics from Southwestern University of Finance and Economics (Sichuan, China) in January 2000. He has been a professor accredited by the People’s Government of Henan Province since May 1996.