Edition:
India

KNK Holdings Ltd (8039.HK)

8039.HK on Hong Kong Stock

1.04HKD
5 Dec 2019
Change (% chg)

HK$-0.01 (-0.95%)
Prev Close
HK$1.05
Open
--
Day's High
--
Day's Low
--
Volume
0
Avg. Vol
516,622
52-wk High
HK$9.50
52-wk Low
HK$0.75

Summary

Name Age Since Current Position

Kai Kit Joe Poon

50 2015 Executive Chairman of the Board, Compliance Officer

Chun Man Kwong

40 2015 Financial Controller, Company Secretary

Wei Feng

48 2018 Executive Director

Jintai Gu

41 2018 Executive Director

Lijie Shi

2018 Executive Director

Pui Ying Sin

39 2019 Executive Director

Hon Ho Lee

53 2011 Senior Associate Director and the Head of Alteration and Addition and Minor Work Division

Kin Piu Wong

45 2009 Project Manager

Yiu Chung Wong

51 2015 Associate Director

Chung Yin Chan

58 2019 Non-Executive Independent Director

Pik Chi Lai

55 2019 Non-Executive Independent Director

Pui Chung Lee

32 2019 Independent Non-Executive Director

Hak Keung Sung

43 2016 Non-Executive Independent Director

Biographies

Name Description

Kai Kit Joe Poon

Mr. Poon Kai Kit Joe serves as Executive Chairman of the Board, Compliance Officer of the Company. Mr. Poon has over 20 years of experience in the architectural service industry. He established Prompt Shine Investment Limited (currently known as KKCAAL) in 1993. Since 1999, he led Prompt Shine Investment Limited to specialise in architectural expertise while simultaneously providing structural, building services, interior design, project management and licensing services. In 2007, Mr. Poon established Kin On Architectural Consultants Limited (trading as Water Leakage & Concrete Spalling Detective) to provide professional water seepage and spalling concrete detection and reporting services with an aim to contribute to the renovation of existing buildings in response to the Government promotion in that regard. Mr. Poon worked as an assistant architect in Ling Chan & Partners Ltd from January 1991 to March 1992 and a project architect in the same company from February 1995 to December 1996, an associate director in Ho & Partners Architects Engineers & Development Consultants Limited from March 1997 to July 1998 and a project manager in Asia Standard Development (Holdings) Limited from August 1998 to February 2003. He is also a director of Kin On Professional Construction Limited which engages in the construction business. Mr. Poon graduated from the University of Hong Kong with a bachelor’s degree of Arts in Architectural Studies in November 1988. He was then awarded with a bachelor’s degree of Architecture from the University of Hong Kong in December 1990.

Chun Man Kwong

Mr. Kwong Chun Man serves as Financial Controller, Company Secretary of the Company. He joined our Group as the financial controller of our Group on 17 August 2015 and was appointed as the company secretary of our Company on 21 September 2015 and is responsible for our Group’s accounting and corporate finance matters. Mr. Kwong is a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants. Mr. Kwong is also a certified internal auditor of the Institute of Internal Auditors and a certified information systems auditor of the Information Systems Audit and Control Association. Mr. Kwong obtained a Bachelor of Art in Computing degree at The Hong Kong Polytechnic University in November 2001. Before joining our Group, Mr. Kwong was employed by Deloitte Touche Tohmatsu from 2001 to 2008 and was a manager when he left the employment. He was a vice president of Orient Securities Limited, an indirect wholly owned subsidiary of Orient Securities International Holdings Limited (stock code: 8001), from 1 June 2013 to 16 August 2015 and was responsible for its financial reporting and overall financial planning and budgeting. Mr. Kwong has not held directorship in public companies the securities of which are or have been listed on any securities market in Hong Kong or overseas in the past three years.

Wei Feng

Mr. Feng Wei serves as Executive Director of the company. graduated from (Chinese Academy of Social Sciences), the People’s Republic of China, with a master degree in (currency banking) in 1998. He is a (senior risk manager) as accredited by (Asia Risk Management Association) and (Risk Manager Professional Accreditation Association). Mr. Feng worked in various industries including banking, automobiles, insurance agency, insurance assessment, internet technology and corporate finance over the past approximately 30 years. From 1997 to 2005, he worked in (Shandong Bolong New Energy Automobiles Co. Ltd) as a deputy general manager. He is currently the chairman of each of (Jinlianan Insurance Agency (Beijing) Co. Ltd.), (Jinlianan International Investments Group Co. Ltd.), (Didi Kuaibao Internet Tchnology (Beijing) Co. Ltd.) and (Jinlianan Insurance Assessment (Beijing) Co. Ltd.). Mr. Feng currently holds positions in a number of public offices including the executive chairman of (Asia Risk Management Association), an executive director of (World Prominent Jiejiang Merchant Association#), the chief secretariat of (China International Friendship Association of Malaysia) and the standing deputy chairman of (Hangzhou Chamber of Commerce in Beijing).

Jintai Gu

Mr. Gu Jintai is an Executive Director of the Company. He has approximately 10 years of experience in the financial industry. He worked at the Harbin branch of New China Life Insurance Company, Ltd. from 2008 to 2012 as banking specialist. From 2012 to 2014, Mr. Gu worked at the Harbin branch of China Life Insurance Company Ltd. as bank insurance sales and channel manager. He has been the general manager of the Harbin branch of Zhuoxin Wealth (Beijing) Investment Management Co., Ltd. since 2014.

Lijie Shi

Ms. Shi Lijie is Executive Director of the Company. Ms. Shi has entered into a service contract with the Company. Pursuant to the service contract, Ms. Shi will be appointed for an initial fixed term of three years commencing from 29 June 2018 and will continue thereafter until terminated by not less than three months’ notice in writing served by either party to the other. Ms. Shi shall hold office only until the first general meeting of the Company after her appointment and shall be subject to re-election at such meeting in accordance with the articles of association of the Company. She will also be subject to retirement by rotation and re-election in accordance with the articles of association of the Company. Pursuant to her service contract with the Company, Ms. Shi is entitled to an annual fee of HK$216,000 as well as a discretionary bonus to be determined by the Board. The emoluments of Ms. Shi was determined by the Board with reference to her experience, duties and responsibilities, the prevailing market conditions and the recommendation from the remuneration committee of the Company.

Pui Ying Sin

Ms. Sin Pui Ying is Executive Director of the Company. She is a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants. She holds a bachelor’s degree in Business Administration (Accounting and Finance) from the University of Hong Kong. Ms. Sin has over 17 years of experience in finance and accounting. Prior to joining the Company, she worked in several listed companies in Hong Kong and was responsible for accounting, internal audit, investment and corporate finance matters.

Hon Ho Lee

Mr. Lee Hon Ho serves as Senior Associate Director and the Head of Alteration and Addition and Minor Work Division of the Company. He joined our Group on 10 September 2011 as a senior project architect and was then promoted to a senior associate director and the head of alteration and addition and minor work division of our Group. He is responsible for the architectural and interior design of alteration and addition works and minor works. Prior to joining our Group, Mr. Lee Hon Ho worked as a project architect in KLS International Architects & Planners Co., Ltd from May 2004 to September 2011. He obtained a bachelor’s degree of Art in Architecture Studies from the University of Hong Kong in November 1985 and was awarded a professional degree in Architecture from Politecnico di Milano in Italy in July 1993.

Kin Piu Wong

Mr. Wong Kin Piu serves as Project Manager of the Company. He joined our Group on 9 March 2009 and has been a project manager of our Group since then. He is responsible for project management of alteration & addition works and minor works including preparation of statutory submission documents. He also supervises site works and liaises with customers, consultants and contractors. Prior to joining our Group, Mr. Wong Kin Piu worked as project manager in Mega Projects Construction Limited From September 2006 to February 2009. He gained skills in site planning, management and technical co-ordinations to solve problems without jeopardizing the fundamental design intention through experience in plenty of building services improvements project experience. Mr. Wong Kin Piu was awarded the higher diploma in Building Surveying from the City University of Hong Kong in November 1993. He was also awarded BSc(Hon) in Construction Management from the University of Wolverhampton in September 2008.

Yiu Chung Wong

Mr. Wong Yiu Chung serves as Associate Director of the Company. He has joined our Group since 1 July 2015 and has been an associate director of our Group since July 2015. He is in charge of building services division and he is responsible for managing the building services design team, project management and license consultant. Mr. Wong Yiu Chung has around 20 years experience in building services system planning, design and quality control. Prior to joining our Group, he worked as project manager in Asia Standard Development Holdings Limited from October 1993 to April 2006, in charge of all building services works and successfully completed over 30 development projects including residential, commercial, industrial buildings and hotels. Mr. Wong Yiu Chung was awarded a Certificate in Mechanical Engineering (Air-conditioning and Refrigeration) from Morrison Hill Technical Institute in June 1990. Then he was awarded a Higher Certificate in Building Services Engineering from Hong Kong Polytechnic in November 1993. Mr. Wong Yiu Chung has mastery on heating, ventilation, refrigerating and air-conditioning engineering and had obtained the membership of American Society of Heating, Refrigerating and Air-conditioning Engineers, Inc in September 1994.

Chung Yin Chan

Mr. Chan Chung Yin Victor is Non-Executive Independent Director of the Company. He is the chairman of the Nomination Committee of the Company and a member of the Audit Committee, Remuneration Committee and Special Investigation Committee of the Company with effect from 29 August 2019. Mr. Chan, aged 58, obtained his Bachelor of Arts degree from the University of Hong Kong in 1984. He has been admitted as a Solicitor of the High Court of Hong Kong since 1991 and has over 26 years of experience in commercial law, and civil and criminal litigations. He is now the principal of his own solicitors firm, Messrs. Victor Chan & Co. Mr. Chan was an independent non-executive director of Teamway International Group Holdings Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 1239), from 28 September 2018 to 20 June 2019. He was also an independent non-executive director of Sanai Health Industry Group Company Limited , a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code:1889) from 5 October 2018 to 3 April 2019. Mr. Chan is a non-executive director of On Real International Holdings Limited (stock code: 8245) since 16 January 2019, and an executive director of Elegance Optical International Holdings Limited (stock code: 907) since 15 July 2019. He was an independent non-executive director of Elegance Optical International Holdings Limited (stock code: 907) from 29 September 2018 to 11 January 2019.

Pik Chi Lai

Ms. Lai Pik Chi Peggy is Non-Executive Independent Director of the Company. She is the chairman of the Remuneration Committee of the Company, and a member of the Audit Committee, Nomination Committee and Special Investigation Committee of the Company with effect from 29 August 2019. Ms. Lai, aged 54, has over 20 years of auditing, accounting and financial management experience. She obtained a master degree of business administration from the University of Manchester in the United Kingdom in June 2010. She is a fellow member of the Association of Chartered Certified Accountants and the Institute of Chartered Accountants in England and Wales, and an associate member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants. Ms. Lai served as an executive director from October 2008 to May 2011, and the chairman of the board from January 2009 to May 2011 of Nine Express Limited (formerly known as Cheung Wo International Holdings Limited, China Mandarin Holdings Limited and Mandarin Entertainment (Holdings) Limited) (stock code: 9), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange. She was the chief financial officer and company secretary from May 2012 to May 2016 and remained as the company secretary until 30 June 2016 of China Infrastructure & Logistics Group Ltd. (formerly known as CIG Yangtze Ports PLC) (stock code: 1719), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange. She is currently the company secretary of OCI International Holdings Limited (stock code: 329), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange. She is also an independent non-executive director of KPa-BM Holdings Ltd (stock code: 2663) since September 2015.

Pui Chung Lee

Mr. Lee Pui Chung is Independent Non-Executive Director of the company. has over 10 years of experience in accounting, finance and auditing. He is currently working in IMS Group Holdings Limited (stock code: 8136) as the financial controller and the company secretary since March 2019, where he is primarily responsible for financial matters. He worked in Zioncom Holdings Limited (stock code: 8287) and served as the financial controller from January 2018 to December 2018, a financial manager from June 2015 to January 2018 and the company secretary from January 2018 to March 2019, where he was primarily responsible for preparing financial statements, budgeting and financial compliance. He worked in RSM Hong Kong from December 2011 to June 2015 and his last position served was senior I auditor. He worked as a semi-senior auditor in Crowe Horwath (HK) CPA Limited from December 2010 to December 2011. He worked in Chan Chee Cheng & Co. as an audit intermediate from September 2008 to December 2010. Mr. Lee obtained a bachelor of business administration degree in accountancy from City University of Hong Kong in November 2008. He has been a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since October 2012 and a full member of CPA Australia since May 2019.

Hak Keung Sung

Mr. Sung Hak Keung Andy, CPA, serves as Non-Executive Independent Director of the Company since 21 November 2016. Mr. Sung has over 15 years of experience in accounting and finance industry. Prior to joining our Group, Mr. Sung worked as a staff accountant I and was then promoted to senior accountant II in Ernst & Young in Hong Kong from October 1997 to December 2001 and has been a member of American Institute of Certified Public Accountants since July 2000, an associate member of the Hong Kong Society of Accountants (now known as Hong Kong Institute of Certified Public Accountants) since January 2001, and a Chartered Global Management Accountant of the American Institute of Certified Public Accountants since June 2012. Mr. Sung obtained a bachelor’s degree in commerce in June 1997 from University of Toronto, Canada and obtained a master’s degree in business administration in June 2007 from The University of Manchester, United Kingdom. Mr. Sung worked as an assistant financial controller at Good Fellow Group Limited during the period from August 2003 to September 2006. Mr. Sung was a company secretary of Oriental City Group PLC during the period from May 2007 to March 2009 and a vice president-finance of China Smartpay Group Holdings Limited (formerly known as Oriental City Group Holdings Limited) (stock code: 8325) during the period from August 2009 to November 2013 and was the company secretary of that company from January 2009 to January 2013. Mr. Sung has also been an independent non-executive director of New Ray Medicine International Holding Limited (stock code: 6108) since September 2013.