Edition:
India

On Real International Holdings Ltd (8245.HK)

8245.HK on Hong Kong Stock

0.11HKD
16 Feb 2020
Change (% chg)

HK$0.00 (+0.00%)
Prev Close
HK$0.11
Open
HK$0.11
Day's High
HK$0.11
Day's Low
HK$0.11
Volume
0
Avg. Vol
341,346
52-wk High
HK$0.45
52-wk Low
HK$0.06

Summary

Name Age Since Current Position

Lung Ming Chan

42 2019 Executive Chairman of the Board

Shing Wai Yeung

34 2019 Compliance Officer, Executive Director

Chung Yuen Cheung

51 2014 Financial Controller

Kwok Pun Kong

52 2014 Financial Controller

Pui Ying Sin

39 2019 Executive Director

Wai Keung Yu

46 2014 Director of Marketing

Kwok Ming Ho

53 Engineering Manager

Man Ho Hui

2019 Company Secretary

Chung Yin Chan

58 2019 Non-Executive Director

Hong Ming Tao

52 2019 Non-Executive Director

Shiu Man Chan

52 2016 Independent Non-Executive Director

Chai Fu Cheng

57 2019 Non-Executive Independent Director

Yi Ping Lim

38 2015 Non-Executive Independent Director

Ching Wan Wong

2016 Independent Non-Executive Director

Biographies

Name Description

Lung Ming Chan

Mr. Chan Lung Ming serves as Executive Chairman of the Board of the Company. He obtained a Master of Science in Professional Accounting and Corporate Governance from City University of Hong Kong in 2014, a Master of Laws from Renmin University of China in 2007, a Master of Laws in International Economic Law from City University of Hong Kong in 2006, a Bachelor of Laws degree (Hons) from University of London in 2004 and a Bachelor of Business Administration degree from The Open University of Hong Kong in 2000. Mr. Chan is a responsible officer under the Securities and Futures Commission possessing the type 6 (advising on corporate finance) licence. Mr. Chan has several years of experience in the areas of corporate finance, regulatory and compliance. Mr. Chan is currently a director of investment banking at a corporation licensed to engage in type 1 (dealing in securities) and type 6 (advising on corporate finance) regulated activities under the Securities and Futures Ordinance (Chapter 571 of the Laws of Hong Kong). Mr. Chan was an executive director and vice-chairman of EFT Solutions Holdings Limited (Stock code: 8062) from September 2017 to January 2019 and Mr. Chan re-designated as a non-executive director of EFT Solutions Holdings Limited from February 2019 to July 2019. Mr. Chan was also an executive director of China Oil Gangran Energy Group Holdings Limited (Stock code: 8132) from August 2013 to December 2016.

Shing Wai Yeung

Mr. Yeung Shing Wai has been appointed as Compliance Officer, Executive Director of the Company, effective September 21, 2019. He had over ten years of working experience in power and data cord industry. He was an executive director of China Oil Gangran Energy Group Holdings Limited (stock code: 8132) from November 2010 to December 2014. Afterwards, he makes private investments in various industries. Save as disclosed above, Mr. Yeung does not hold any directorships in other listed companies in Hong Kong or overseas during the three years preceding the date of this announcement, or any other major appointments or professional qualifications. Mr. Yeung is not related to any directors, senior management, or substantial or controlling shareholders (as defined in the Rules Governing the Listing of Securities on GEM on the Stock Exchange (the “GEM Listing Rules”)) of the Company.

Chung Yuen Cheung

Mr. Cheung Chung Yuen Wilson is Financial Controller of the company. and He is primarily responsible for the financial reporting, internal control system review and company secretarial duties of our Group. He joined our Group in November 2014. Prior to joining our Group, Mr. Cheung’s primary working experiences include: an auditor (being mainly responsible for the audit of various businesses and companies) of Chu and Chu (principally engaged in the provision of assurance and business consulting services to client companies) from July 1985 to May 1988; a senior account clerk and subsequently promoted to officer (being mainly responsible for preparation of financial reports and statements) of Finarts Trading Co., Ltd (principally engaged in the trading of chemical products) from July 1988 to April 1992; a financial accountant (being mainly responsible for financial reporting and treasury management) of Team Concepts (Hong Kong) Limited (principally engaged in the manufacture of electronic products) from April 1992 to February 1993; an accountant (being mainly responsible for financial reporting and treasury management) of Pan-Win Development Limited (principally engaged in property development in the PRC) from March 1993 to June 1994; an assistant accountant and subsequently promoted to accountant (being mainly responsible for the preparation of monthly financial statements and accounts analysis, review of monthly management accounts, compilation of annual budget and inventory control, and the implementation of internal control system) of Star Telecom Limited (principally engaged in the provision of paging services) from June 1994 to November 1996.

Kwok Pun Kong

Mr. Kong Kwok Pun, Anthony is Financial Controller of the company. and his primarily responsible for the financial and accounting management of our Group. He joined our Group in April 2014. Prior to joining our Group, Mr. Kong’s primary working experiences include: a finance manager, the financial controller and the chief operating officer (being mainly responsible for monitoring the finance of the company and its subsidiaries and all legal and statutory reporting to listing authorities) of Warderly International Holdings Limited (a company listed on the Stock Exchange (stock code: 607) and principally engaged in property development) from November 2000 to April 2007 and a financial controller (being mainly responsible for financing and accounting management) of P & Y Metal Plastic Limited (principally engaged in manufacturing of metal and plastic product) from March 2008 to December 2013. Mr. Kong, through long-distance learning, received a bachelor of arts degree in accounting (Hong Kong) and a master of science degree in administrative and information management from Edinburgh Napier University in Scotland in November 2000 and January 2005, respectively. He also received a master of business administration degree from Asia International Open University (Macau) (now known as City University of Macau) in Macau in October 2002, a master of arts degree in international accounting and a master of science degree in financial engineering from City University of Hong Kong in Hong Kong in November 2005 and July 2011, respectively.

Pui Ying Sin

Ms. Sin Pui Ying is Executive Director of the Company. She was appointed as a non-executive Director on 21 September 2019. Ms. Sin is a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants. She holds a bachelor’s degree in Business Administration (Accounting and Finance) from the University of Hong Kong. Ms. Sin has over 17 years of experience in finance and accounting. Prior to joining the Company, she was responsible for accounting, internal audit, investment and corporate finance matters for several listed companies in Hong Kong. As at the date hereof, Ms. Sin is an executive Director of KNK Holdings Limited (stock code: 8039).

Wai Keung Yu

Mr. Yu Wai Keung is Director of Marketing of the company. His is primarily responsible for sales and marketing operations of our Group. He joined our Group in February 2014. Mr. Yu’s primary working experiences include: an electronic engineer (being responsible for project management) of VTech Communications Ltd. (principally engaged in the business of electronic manufacturing services) from April 1992 to June 1994, a senior marketing executive, an assistant material manager and an assistant marketing manager (being responsible for the material management, purchasing management and business development) of Surface Mount Technology Limited (principally engaged in the business of electronics manufacturing services) from June 1994 to March 1995, April 1996 to March 1997 and April 1997 to August 1997, respectively, an assistant material manager (being responsible for material management) of Kaifa Technology (HK) Ltd. (principally engaged in the manufacturing of hard disk drive, solid state drive and other electronics products) from July 1997 to January 1998, a senior program manager (being responsible for program management, business development, supply chain management, cost management and contract review) of VTech Communications Ltd. from February 1998 to September 2009 and a senior director (being responsible for operation management, supply chain management, cost management and contract review) of Perception Digital Limited (principally engaged in the provision of design supply chain management service) from March 2011 to June 2013. Mr. Yu received a bachelor of engineering in electrical and electronic engineering degree from the Sunderland Polytechnic (now known as the University of Sunderland) in the UK in June 1991 and a master of business administration degree from Hong Kong Baptist University in Hong Kong in November 2005.

Kwok Ming Ho

Mr. Ho Kwok Ming is Engineering Manager of the company. He is primarily responsible for product design and coordination with marketing department of our Group. He joined our Group in October 2004. Prior to joining our Group, Mr. Ho’s primary working experiences include: a technician, an electronic engineer and an electronic engineer (being responsible for schematic drawing, new component evaluation, PCBA layout, circuit analysis and debug and production following) of Kong Wah Communications Ltd. (principally engaged in manufacturing telecommunication product – cordless phone (46/49 MHz)) from August 1987 to December 1991, January 1992 to August 1992 and April 1993 to March 1996, respectively, an electronic engineer (being responsible for schematic drawing, new component evaluation, PCBA layout, circuit analysis and debug and production following) of Kong Wah Electronic Enterprises Ltd. (principally engaged in manufacturing telecommunication product – cordless phone (900 MHz)) from April 1996 to November 1996, a technical officer and subsequently promoted to senior technical officer (being responsible for field measurement, site verification and network evaluation) of New World Telephone Ltd. (principally engaged in providing mobile services) from December 1996 to December 1999 and an electronic engineer (being responsible for schematic drawing, new component evaluation, PCBA layout, circuit analysis and debug and production following) of Elite Industrial Holdings Ltd. (principally engaged in manufacturing telecommunication product – FRS radio) from January 2000 to July 2003. Mr. Ho received a higher diploma in telecommunications and networking from Hong Kong Institute of Vocational Education in Hong Kong in July 2004.

Man Ho Hui

Chung Yin Chan

Mr. Chan Chung Yin is Non-Executive Director of the Company. He obtained a Bachelor of Arts degree from the University of Hong Kong in 1984. He has been admitted as a Solicitor of the High Court of Hong Kong since 1991 and has over 27 years of experience in commercial law, and civil and criminal litigations. He is now the principal of his own solicitors firm, Messrs. Victor Chan & Co. Currently, Mr. Chan is an independent non-executive director of Teamway International Group Holdings Limited, a company listed on the Main Board of The Stock Exchange of Hong Kong Limited (the “Stock Exchange”) (stock code: 1239) and Sanai Health Industry Group Company Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 1889). Mr. Chan was an independent non-executive director of Elegance Optical International Holdings Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 907) from 29 September 2018 to 11 January 2019.

Hong Ming Tao

Mr. Tao Hong Ming is Non-Executive Director of the company., since 25 October 2019. He obtained a bachelor of engineering degree in electronic engineering from Hong Kong Polytechnic (currently known as the Hong Kong Polytechnic University) in November 1990. He has over 20 years of experience in sales and marketing, business development, and product development in the telecommunication product industry. Mr. Tao previously joined the Company between December 2014 to September 2017 as an executive Director and chief operating officer. Save as disclosed above, Mr. Tao does not hold any other positions with the Company or its subsidiaries, nor other major appointments and professional qualifications, nor have them held any directorships in other listed public companies in the past three years. Mr. Tao does not have any relationship with any of the directors, senior management, substantial or controlling shareholders (as defined in the Rules Governing the Listing of Securities on GEM on the Stock Exchange (the “GEM Listing Rules”)) of the Company; and he does not have any interests in the shares or underlying shares of the Company which are required to be disclosed pursuant to Part XV of the of the Securities and Futures Ordinance, Chapter 571 of the Laws of Hong Kong (“SFO”). Save as disclosed, as at the date of this announcement, there was no other information relating to Mr. Tao that is required to be disclosed pursuant to any of the requirements of Rule 17.50(2)(h) to (v) of the GEM Listing Rules and there was no other matter in relation to the appointment of Mr. Tao which needs to be brought to the attention of the shareholders of the Compan

Shiu Man Chan

Mr. Chan Shiu Man is Independent Non-Executive Director of the Company. Mr. Chan is a certified public accountant in Hong Kong and the United States of America (‘‘US’’). He holds a master degree in finance from University of Hawaii of US. Mr. Chan has over 25 years of experience in financial control and corporate restructuring. He has worked for various companies in US, including a NASDAQ listed company to establish financial operation in Japan, Europe, and the People’s Republic China (the ‘‘PRC’’). Mr. Chan also has experience in consulting on corporate finance, project financing and accounting issues to companies in US, Europe and the PRC. Mr. Chan is an independent non-executive Director of Zhongda International Holdings Limited (stock code: 0909).

Chai Fu Cheng

Mr. Cheng Chai Fu is Non-Executive Independent Director of the Company., since 25 October 2019. He graduated from Victoria University of Wellington, New Zealand with a bachelor degree in commerce and administration in 1990 and obtained a Master of Business Administration from Murray State University, Kentucky of the United States of America in 2000. Mr. Cheng has been an associate member of The Hong Kong Institute of Chartered Secretaries, Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and Institute of Chartered Accountants of New Zealand. Mr. Cheng has extensive experience in the areas of auditing, accounting and company secretarial work. Mr. Cheng worked as the company secretary and financial controller of Bingo Group Holdings Limited (Stock Code: 8220) from August 2008 to October 2009. Mr. Cheng worked as the company secretary of Hanergy Thin Film Power Group Limited (Stock Code: 566) from March 2010 to January 2015. He also worked as an in-house company secretary of HongDa Financial Holding Limited from January 2015 to December 2015 and the company secretary of China Regenerative Medicine International Limited from January 2016 to January 2019 respectively. He also served as an independent non-executive director of Legend Strategy International Holdings Group Company Limited from March 2017 to September 2018.

Yi Ping Lim

Ms. Lim Yi Ping is Non-Executive Independent Director of the company. She is the chairman of our remuneration committee and a member of each of our audit committee and nomination committee. Ms. Lim’s primary working experiences include: an accountant (being responsible for provision of assurance services to client companies) of Arthur Andersen Singapore (principally engaged in accountancy services) from January 2000 to June 2002, a senior associate (being responsible for provision of financial due diligence to client companies) of Deloitte & Touche Financial Advisory Services Pte Ltd (principally engaged in financial advisory) from June 2002 to May 2004, a senior executive, a senior associate and a manager (being responsible for financial due diligence) of Deloitte & Touche Corporate Finance Ltd. (principally engaged in corporate advisory) from June 2004 to October 2004, October 2004 to June 2005 and July 2005 to June 2007, respectively, an executive director (being responsible for managing daily operations) of Boardroom Corporate Services (HK) Limited (principally engaged in corporate secretarial, accounting, business advisory, share registry and taxation services provision in Hong Kong) from July 2007 to August 2013, and has been the regional director (being responsible for business development) of CFO (HK) Limited (principally engaged in the provision of human resources services) since January 2014. Ms. Lim has been a member of the Institute of Chartered Accountants in Australia and the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since July 2006 and September 2006, respectively. She received a bachelor degree in commerce from The University of Queensland in Australia in December 1999.

Ching Wan Wong

Mr. Wong Ching Wan serves as Independent Non-Executive Director of the Company. Mr. Wong is a Certified Public Accountant of Australia, Certified Public Accountant of Hong Kong, Certified Professional Accountant of Canada and a fellow member of The Taxation Institute of Hong Kong. He has obtained a Bachelor of Business and Administration from the Chinese University of Hong Kong in 1989 and a Bachelor of Commerce from The University of Southern Queensland in 1992. Also, he has studied in the Professional Master of Business Administration course offered by the Troy State University, the United States of America (the ‘‘USA’’). Mr. Wong is an independent non-executive director of Huge China Holdings Limited (stock code: 0428), which shares are listed on main board of the Stock Exchange since May 2015. He is currently the company secretary and authorised representative of China Oil Gangran Energy Group Holdings Limited (stock code: 8132), which shares are listed on main board of the Stock Exchange. He is also a director of Network CN, Inc. (stock code: NWCN), which shares are duly traded on the USA. Mr. Wong has more than 25 years of experience in audit, internal control, financial control and capital market. He has held various positions in different companies in the People’s Republic of China, the USA and Hong Kong including senior position in multinational companies.