Edition:
India

Itausa Investimentos Itau SA (ITSA4.SA)

ITSA4.SA on Sao Paulo Stock Exchange

9.02BRL
25 Sep 2020
Change (% chg)

R$ -0.01 (-0.11%)
Prev Close
R$ 9.03
Open
R$ 9.00
Day's High
R$ 9.07
Day's Low
R$ 8.93
Volume
14,107,300
Avg. Vol
30,220,970
52-wk High
R$ 14.38
52-wk Low
R$ 7.44

Summary

Name Age Since Current Position

Henri Penchas

74 2017 Non-Executive Chairman of the Board

Alfredo Egydio Setubal

61 2015 Chief Executive Officer, Executive Vice Chairman of the Board, Director of Investor Relations

Alfredo Egydio Arruda Villela

50 2018 Deputy Chief Executive Officer

Ana Lucia De Mattos Barretto Villela

2017 Non-Executive Vice Chairman of the Board

Rodolfo Villela Marino

44 2015 Executive Vice President, Executive Director

Victorio Carlos de Marchi

2018 Non-Executive Director

Paulo Setubal

71 1999 Non-Executive Director

Biographies

Name Description

Henri Penchas

Mr. Henri Penchas is Non-Executive Chairman of the Board of Itausa - Investimentos Itau S.A. He is Director of Itausa Investimentos Itau SA since May 2015. Prior to this, he served as Deputy Chief Executive Officer, Investor Relations Officer and Member of the Executive Board of the company. He has been Investor Relations Officer of the Company since 1995. He also served as Executive Director of the Company from December 1984 to April 2008; Member of the Disclosure and Insider Trading Committee since April 2005 and Member of Accounting Policy and Investment Policy Committees since August 2008. Within Itau Unibanco Holding SA, he has been Member of the Board of Directors since March 2003; Senior Vice President from March 2003 to May 2008; Member of the Risk Management, Capital and Accounting Policy Committees from May 2008 to April 2009. At Itau Unibanco SA, he was Senior Vice President from April 1997 to April 2008; Member of the Board of Directors from April 1997 to March 2003; Executive Vice President from April 1993 to March 1997; and Executive Director from 1988 to 1993, responsible for Financial Controls. He was Vice Chairman of the Board of Directors of Banco Itau BBA SA from February 2003 to April 2008. At Duratex SA he has served as General Manager since April 2009. He obtained a Masters degree in Finance from Fundacao Getulio Vargas (FGV) and a degree in Mechanical Engineering from Universidade Presbiteriana Mackenzie in 1968.

Alfredo Egydio Setubal

Mr. Alfredo Egydio Setubal serves as Chief Executive Officer, Executive Vice Chairman of the Board, Director of Investor Relations of the Company. Within the Company, he has also been Member of the Ethics, Disclosure and Insider Trading Committee since August 2008 and was Member of the Investment Policy Committee from August 2008 till May 2011. He has served as Member of the Board of Directors of the Company since September 2008. He has also worked for Itau Unibanco Banco Multiplo SA as Member of the Board of Directors since April 2007 and as Executive Vice President and Investor Relations Director since March 2003. He has worked for Banco Itau SA as Senior Vice President since April 2005 and as Executive Vice President from March 1996 to April 2005; Investor Relations Director from 1995 to 2003; Managing Director from 1988 to 1993; and Executive Director from 1993 to 1996. He has served as Member of the Board of Directors of Banco Itau BBA SA since February 2003, and as Vice President of UNIBANCO - Uniao de Bancos Brasileiros SA since November 2008. He worked for Associacao Nacional dos Bancos de Investimentos as Vice President from 1994 to August 2003, and President from August 2003 to August 2008. He got a Bachelors degree in Business Administration from Fundacao Getulio Vargas (FGV) in 1980 and a degree in Business Administration from Fundacao Getulio Vargas (FGV).

Alfredo Egydio Arruda Villela

Mr. Alfredo Egydio Arruda Villela Filho serves as Deputy Chief Executive Officer of the Company. He was Chairman of the Board of Itausa Investimentos Itau S.A. from May 2015 to February 2018. Prior to this, he served as Vice Chairman of the Board of Directors and Member of the Executive Board of the company. He served as Chief Executive Officer of the company until May 11, 2015. Prior to this, from August 1995, he has served as a Member of the Board of Directors, and as Chief Executive Officer, Member of the Executive Board, and a Member of the Board of Directors of the Company since September 2008. He has also served as Chairman of the Ethics, Disclosure and Insider Trading Committee of the Company since April 2005, Chairman of the Investment Policy Committee of the Company since August 2008 and was Member of the Accounting Policy Committee till May 2011. Within Itau Unibanco Holding SA he has been Vice Chairman of the Board of Directors since March 2003. He was Vice Chairman of the Board of Directors of Itau Unibanco SA from 2001 to March 2003. He worked for Itautec SA as Chairman of the Board of Directors from April 2009 to January 2010, Vice Chairman of the Board of Directors from April 2007 to April 2009, and has served as Vice Chairman of the Board of Directors since January 2010. He has also been Vice Chairman of the Board of Directors of Duratex SA since August 2009. He got a degree in Mechanical Engineering from Instituto Maua de Tecnologia in 1992 and a degree in Business Administration from Fundacao Getulio Vargas (FGV).

Ana Lucia De Mattos Barretto Villela

Ms. Ana Lucia De Mattos Barretto Villela serves as Non-Executive Vice Chairman of the Board of the Company. She serves in Duratex S.A.: Member of the Sustainability Committee since April 2015, Instituto Alana: President since April 2002; Alana Foundation: Founding President since April 2012; Itaú Cultural: Member of the Board of Directors since 1995 and Member of the Executive Board since February 2017; Itaú Social: Member of the Guiding Group since February 2017; Commercial Free Childhood (CCFC): Member of the Advisory Board since December 2015; Akatu Institute: Member of the Advisory Board since June 2013; Conectas: Member of the Advisory Board since 2003; Instituto Brincante: Member of the Advisory Board since 2001; Ashoka: Fellow Ashoka since February 2010.

Rodolfo Villela Marino

Mr. Rodolfo Villela Marino serves as Executive Vice President, Executive Director of the Company. He was Vice President, Director of Itausa Investimentos Itau SA. He has been Alternate Member of the Board of the Company between April 2009 and April 2011. He has been Member of the Ethics, Disclosure and Negotiation Committee of the Company since May 2009 and of the Investment Policy of the Company from August 2008 to April 2011. He has been Member of the Board of Itautec SA since April 2009 and Member of the Board of Elekeiroz SA since April 2008, being appointed its Chairman in April 2010. He has held the same post at Duratex SA since April 2008. He gained a degree in Business Administration from Fundacao Getulio Vargas (FGV) in June 1998 and a Masters degree in Economics and Philosophy from London School of Economics and Political Science in September 2001.

Victorio Carlos de Marchi

Mr. Victorio Carlos de Marchi serves as Non-Executive Director of the Company. Mr chairman-Co is he Ambev At. Directors of Board of Chairman and Directors of Board the of ,Compensation and Finance, Operations the Parties Related and Compliance Competition is he, organizations sector third In. committees the of Chairman-Vice as work his for recognized Helena e Antonio Fundação of Directors of Board Beneficência de Nacional Instituição Zerrenner IEDI of Directors of Board the of member as and Federation the of Board. Graduated in Economics from the Faculdade de Economia, Finanças e Administração de São Paulo, and Bachelor of Laws from the Faculdade de Direito de São Bernardo do Campo. Certificated with emphasis in Administration, conferred by the ICSS – Instituto de Certificação dos Profissionais de Seguridade Social.

Paulo Setubal

Mr. Paulo Setubal Neto serves as Non-Executive Director of the Company. Within the Company, he was Executive Director from 1987 to 1991; Executive Vice President from 1991 to 1999; Member of the Disclosure and Insider Trading Committee from April 2005 to April 2009; Chairman of the Investment Policy Committee from August 2008 to April 2009. Since 2001, he has served as Member of the Board of Directors of Duratex SA, where he was also Chief Executive Officer (CEO) until April 2009. Within Itautec SA, he has served as Member of the Board of Directors since 1997; President from 1997 to April 2009; Member of the Environmental, Social and Cultural Sustainability Committee from October 2007 to August 2009. Since 1986 he has been Member of the Board of Directors of Elekeiroz SA, where he was also President from March 1993 to April 2009. At Fundacao Itausa Industrial he has been President and Chairman of the Board of Trustees since September 2008 and was Vice Chairman of the Board of Trustees from 1980 to August 2008. He gained a degree in Electronics Engineering from Pontificia Universidade Catolica de Sao Paulo in 1971 and a Masters degree in Finance from Fundacao Getulio Vargas (FGV) in 1974.